STRONA GŁÓWNA   |   DODAJ DO ULUBIONYCH   |   MAPA STRONY   |   RSS
Opis barek
 
Zobacz trasy
 
Oferta specjalna
 
2018-12-21
W ten świąteczny czas życzymy Wam......
2018-10-01
Pobierz nasz folder wakacje na barce ...
2011-08-02
Relacja z rejsu barką Penichette w magazynie TWÓJ STYL ...
 
 
Kurs   sprzedaży   NBP
EUR
4,3850
 
barki.pl

Wakacje na barce

WAKACJE NA BARCE KROK PO KROKU

Wakacje na barce to wspaniały sposób spędzenia urlopu z rodziną lub znajomymi. Barki turystyczne można wynająć i pływać nimi po kanałach i rzekach Europy (Francja, Holandia, Irlandia, Niemcy, Polska, Włochy).

Poniżej znajduje się krótkie omówienie najważniejszych zagadnień związanych z rejsem na barce. Zapraszamy również do działu najczęściej zadawanych pytań "FAQ"

 

1) PŁYWANIE BEZ UPRAWNIEŃ – GDZIE I NA JAKICH ZASADACH

Nie licząc Niemiec, w  krajach, w których oferujemy czartery barek, nie potrzebujesz patentu, żeby samodzielnie poprowadzić rejs. W Niemczech przy starcie z bazy Ketzin wymagany jest patent motorowodny - minimum Sternika Motorowodnego.

 

2) OPŁATY ZA PŁYWANIE
Opłaty za korzystanie z dróg wodnych są wliczone w cenę czarteru we Francji i Niemczech. We Włoszech opłacie podlega przejście pod mostem „Torre di Fine” pomiedzy Jesolo i Caorle (20 EUR za jedno przepłynięcie).
Opłaty są również pobierane:
- w Holandii za przejścia przez śluzy i mosty  (0,5 - 6 EUR za jedno przepłynięcie),
- w Irlandii wykupuje się kartę magnetyczną (13 EUR), którą potem opłaca się korzystanie ze śluz i portów publicznych (koszt cumowania w prywatnej marinie to ok. 15 EUR/noc),
- w Polsce – skorzystanie ze śluzy kosztuje w zależności od pory dnia od kilku do kilkunastu złotych.
Koszty paliwa do silnika, ogrzewania oraz podgrzania wody nie są wliczone w cenę imprezy i wynoszą ok. 19 - 30 EUR dziennie za paliwo (zakładając ok. 4 godziny pracy silnika dziennie) i od 2 do 6 EUR dziennie za ogrzewanie i ciepłą wodę. Kwota zależy od pory roku, typu barki i ilości osób na pokładzie.

 

3) REJSY ONE-WAY
W wielu regionach dostępna jest oferta rejsów w jedną stronę (One-way).
Przy rezerwacji rejsu w jedną stronę nie trzeba martwić się o pozostawiony na parkingu bazy zaokrętowania samochód, gdyż można zamówić transport załogi z miejsca zakończenia rejsu do punktu startu. Szczegółowe informacje o transporcie powrotnym otrzymasz w bazie zaokrętowania. Pamiętać należy, że rejs One-way organizowany jest na życzenie, ale z różnych przyczyn, gwarancja jego realizacji jest ograniczona. Na kilka dni przed startem trzeba sprawdzić, czy rejs One-way jest dostępny i w jakim kierunku.
Uwaga! Zaletą rejsu One-way jest to, że nie pokonuje się tej samej trasy dwa razy, jednak to rozwiązanie ma też kilka znaczących minusów, które warto wziąć pod uwagę w chwili dokonywania rezerwacji:
- wyższe koszty imprezy (dodatkowa opłata za rejs One-way, koszty związane z przejazdem pomiędzy portem zaokrętowania i wyokrętowania dla osób, które przyjechały samochodem),
- trasa musi zostać pokonana w określonym czasie bez względu na sytuacje, które mogą opóźniać jej wykonanie. Długie oczekiwanie na przejście śluz w miejscach, gdzie jest ich dużo, wymaga zdecydowanie dłuższego spędzania czasu na wodzie i może mocno ograniczyć możliwość zatrzymywania się i zwiedzania mijanych miasteczek, czy też realizowania wycieczek rowerowych do atrakcyjnych miejsc oddalonych kilka kilometrów od szlaku żeglugowego. Z tego powodu wszystkim, którzy na rejs wybierają się po raz pierwszy, proponujemy rejs „tam i z powrotem”. Pamiętajmy – ta sama trasa pokonywana w drugą stronę wygląda zupełnie inaczej, dlatego, jeżeli opcja One-way nie jest dostępna, nie warto rezygnować z rejsu.

 

4) POCZĄTEK I KONIEC REJSU
wakacje - początek i koniecWakacje na barce trwają zazwyczaj tydzień lub dwa tygodnie, ale 10/11-dniowy (tzw. "długi tydzień") lub 4-dniowy (tzw. "krótki tydzień") rejs także jest możliwy. Barka może być zwrócona w bazie zaokrętowania, można też popłynąć w rejs One-way. Tydzień czarteru barki obejmuje 7 noclegów na barce (np. zaokrętowanie - sobota po południu, wyokrętowanie - następna sobota rano). Zaokrętowanie i wyokrętowanie odbywa się w soboty, poniedziałki i piątki oraz - ale tylko w Irlandii - w środy. Odbiór sprzętu następuje zawsze w godzinach 14:00 - 18:00, jego zwrot pomiędzy 8:00 a 9:00.

 

5) UBEZPIECZENIE
W cenie czarteru zawarte jest ubezpieczenie OC i CASCO barki. Wyjeżdżając za granicę warto posiadać indywidualne ubezpieczenie KL i NNW.

 

6) PRZYBYCIE DO BAZY
rejsy na barcePrzed wyruszeniem w podróż do portu zaokrętowania - niezależnie od tego, czy środkiem transportu będzie samochód, pociąg czy samolot - otrzymasz dokładne instrukcje jak tam dotrzeć. Niektóre z baz są duże, niektóre małe, ale zapewniamy, że wszędzie zostaniesz ciepło przyjęty. Zobacz MAPKI I DANE KONTAKTOWE PORTÓW. Więcej informacji znajdziesz w poradniku Czarterującego CAPTAIN’S HANDBOOK.

 

7) FORMALNOŚCI ZWIĄZANE Z ZAOKRĘTOWANIEM
wakacje - formalnościObsługa w bazie jest po to, by pomóc. Wszystkie formalności związane z Twoim rejsem na barce (opłata kaucji, dodatkowe ustalenia np. transport samochodu przy rejsie One-way) zostaną załatwione w ciągu kilkunastu minut. Następnie otrzymasz aktualne informacje dotyczące wybranej przez Ciebie trasy. Na miejscu można też kupić szczegółowy przewodnik po trasie.

 

8) PRZEJĘCIE BARKI
przejęcie barkiCzas wejść na pokład. Zanim wypakujesz bagaże, na pokład Twojej barki turystycznej przyjdzie osoba z obsługi technicznej. Można ją zapytać o wszystko, co jest związane z barką. Po otrzymaniu niezbędnych wskazówek teoretycznych, dotyczących obsługi barki, warto poprosić by pokazano nam jak w praktyce używać poszczególnych urządzeń.
Pamiętaj, aby przed wypłynięciem sprawdzić, czy spis wyposażenia barki jest zgodny z tym, co się na niej znajduje.

 

9) SPIS WYPOSAŻENIA BARKI
Ze SPISEM WYPOSAŻENIA BARKI radzimy się zapoznać już przed rejsem. Pozwoli to uniknąć zabierania z domu rzeczy, które już się na niej znajdują oraz ułatwi sprawdzenie stanu jej wyposażenia w czasie zaokrętowania.

 

10) SZKOLENIE – PŁYWANIE BARKĄ
Warto odbyć krótkie szkolenie z manewrowania barką – jest ono wliczone w cenę. Skorzystanie ze szkolenia rekomendujemy wszystkim, nawet osobom z doświadczeniem motorowodnym. Kilka manewrów na wodzie pod okiem doświadczonego skippera pomoże „wyczuć” barkę i prowadzić ją pewnie od początku rejsu.

 

11) KAUCJA ZA BARKĘ I KAUCJA ZA PALIWO
W dniu zaokrętowania wpłaca się kaucję za powierzony sprzęt. W zależności od typu barki wysokość kaucji waha się od 1500 zł (Weekend 820) do 2000 EUR (barki Europa). Ewentualne straty powstałe na barce, roszczenia osób trzecich i opóźniony powrót barki do bazy wyokrętowania pokrywane są z kaucji.
Oprócz kaucji za barkę i za sprzęt pobierana jest kaucja za paliwo (barki Penichette i Europa). Kaucja na paliwo zabezpiecza koszt paliwa zużytego podczas rejsu barką. Koszt paliwa jest określany na podstawie różnicy licznika motogodzin silnika przed i po rejsie.

 

12) UBEZPIECZENIE KAUCJI
Podczas zaokrętowania można wykupić ubezpieczenie kaucji, które zmniejsza kwtoę kaucji zwrotnej do 500 EUR. oszt ubezpieczenia kaucji zależy od typu barki i czasu trwania rejsu. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia kaucji i jego ceny można znaleźć w poradniku Czarterującego CAPTAIN’S HANDBOOK lub sprawdzić mailowo i telefonicznie w biurze PUNT.

 

13) PARKING
Większość portów posiada własny parking. Zwykle jest to parking ogrodzony, zamykany na noc. Niektóre bazy posiadają własne miejsca garażowe. Aby zarezerwować miejsce parkingowe należy wypełnić FORMULARZ ZAMÓWIEŃ.

 

14) NAWIGACJA
barka
barki Francja
barka przed śluzą

Liczba dni potrzebnych do pokonania proponowanych przez nas tras rejsu została określona przy założeniu, że dziennie pływamy około 4-5 godzin z bezpieczną prędkością 8 km/godz. na kanałach i 10 km/godz na rzekach (nie wliczono czasu potrzebnego na przejście śluz). Na południu Francji, jeśli chcemy przepłynąć Garonną odcinek pomiedzy Saint-Le ger i Nicole, musimy skorzystać z usług profesjonalnego pilota, który poprowadzi naszą barkę - w tym czasie załoga zostanie przewieziona mikrobusem. Jest to usługa dodatkowo płatna.
WODY OTWARTE: przy sile wiatru przekraczającej 3 stopnie w skali Beauforta zabronione jest pływanie po wodach otwartych (zbiornik Thau: płd. Francja, jeziora Muritz i Plauet: Niemcy, jeziora w Irlandii i w Polsce), gdyż barki nie są przystosowane do żeglugi przy powstającej w takich warunkach wysokiej fali.
Podczas rejsu bezwzględnie należy przestrzegać wszelkich instrukcji, które otrzymamy podczas zaokrętowania.
UWAGA! Podczas rejsu barkami Penichette lub Europa należy posiadać przewodnik z mapą (Francja, Niemcy) lub mapę rejonu pływania (Holandia, Irlandia, Włochy, Polska). Przewodnik można zakupić w biurze PUNT lub w chwili zaokrętowania. Zakup przewodnika przed rejsem pomoże lepiej zaplanować  wakacje. W przewodniku, oprócz mapy szlaku rejsu, można znaleźć wiele praktycznych informacji, dotyczących mijanych miejscowości – z przewodnika dowiemy się, gdzie można uzupełnić wodę, jakie porty i kiedy będziemy mijać i na jakie atrakcje turystyczne możemy w nich liczyć. Pływając po Wiśle, nawigacją zajmuje się prowadzący flotyllę skipper Żeglugi Wiślanej. Na Pętli Żuław podczas zaokrętowania otrzymuje się szczegółową locję szlaku.
Przed wyruszeniem w rejs warto przejrzeć SPIS NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANYCH ZNAKÓW NAWIGACYJNYCH.

 

15) CUMOWANIE
pływanie na barcePodczas rejsu barką można zatrzymać się praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze – w specjalnie przystosowanych do tego przystaniach lub przy dowolnym brzegu (wyjątek stanowią miejsca, przy których stoi znak ZAKAZ CUMOWANIA oraz śluzy i mosty, nie należy także zatrzymywać się w trzcinach). Cumowanie ułatwiają, będące na wyposażeniu barki, paliki cumownicze i służący do ich wbijania młotek, a na jeziorach Niemiec i Irlandii pomocna okazać się może kotwica. Niektóre z przystani są bezpłatne, ale za postój w większości – szczególnie w tych z dostępem do wody i prądu – trzeba zapłacić.

 

16) ŚLUZY
barki w śluzie
śluza
Wakacje - kanał du Midi
Przejścia przez śluzy należą do najbardziej ekscytujących momentów rejsu barką. Podczas śluzowania jesteśmy zobowiązani do bezwzględnego wykonywania wszelkich poleceń przekazywanych przez śluzowych. Śluzy są zwykle obsługiwane od 9:00 do 19:00 z godzinną przerwą na lunch.
We Francji śluzy mogą być zamknięte podczas ważnych świąt (1 maja, 14 lipca, 1 października). Od niedawna z większości śluz można korzystać w Wielkanoc i w niedziele. Na szlakach w Andegawenii, Bretanii, Camarque, na rzekach Charente, Lot, Basie, Somma i Seille są one czynne non stop. Śluzy mają przeważnie własną obsługę, jednak niektóre z nich trzeba obsługiwać samodzielnie (np. wszystkie na rzekach Lot i Charente). W Niemczech - podobnie jak we Francji - śluzy są bezpłatne, ale działają we wszystkie dni w roku. W Irlandii wykupuje się specjalne karty (ok. 13 EUR), z których pobierane są impulsy na pokrycie kosztów związanych z korzystaniem ze szlaków wodnych, śluz i przystani - może być potrzebna więcej niż jedna karta.
W Holandii śluzy oraz mosty zwodzone są czynne bez przerw od 15 kwietnia do 15 października. Często jest na nich pobierana niewysoka opłata (0,5-3 EUR, sporadycznie więcej).
Szczegółowe wskazówki dotyczące obsługi śluz otrzymasz podczas zaokrętowania. Przed rejsem informację o rodzajach i godzinach otwarcia śluz na konkretnych szlakach można znaleźć w poradniku Czarterującego CAPTAIN’S HANDBOOK na stronach dotyczących portów.

 

17) REMONTY, KONSERWACJA ŚLUZ I SZLAKÓW WODNYCH
Zarówno śluzy, jak i drogi wodne wymagają czasami napraw, dlatego - głównie poza letnim sezonem żeglugowym - mogą być zamknięte. Dokładne daty ich wyłączenia z eksploatacji ogłaszane są zazwyczaj w marcu. Przed rejsem radzimy sprawdzić, czy realizacja wybranej przez Państwa trasy będzie możliwa.

 

18) POWODZIE
Wiosną, czasami także jesienią, na rzekach (nie na kanałach) mogą wystąpić powodzie. Jednak odwoływanie rejsu w tej sytuacji nie będzie konieczne - możemy pływać tylko i wyłącznie kanałami lub zmienić, o ile będzie to możliwe, miejsce startu.

 

19) KOMFORT I BEZPIECZEŃSTWO NA BARCE
barkaPływając barką jesteś blisko natury, wynajęta przez Ciebie jednostka jest przestronna, ma prysznic, bieżącą ciepłą i zimna wodę, a ilość i pojemność półek, szafek i szafeczek zadowoli nawet najbardziej wymagających. Każdego dnia można w bardzo prosty sposób uzupełnić zbiorniki wody, czy to zatrzymując się przy śluzie, czy też cumując w jednej z miejscowości położonej na trasie rejsu.
Wszystkie jednostki – niezależnie od tego, którą Państwo wybierzecie – zostały zaprojektowane tak, by zapewnić załodze barki maksimum wygody. Każda barka turystyczna posiada salon, wygodne koje, ogrzewanie, po pełnym wrażeń dniu można wziąć ciepły prysznic. Przestrzeń na barce jest z konieczności ograniczona, ale, jako że najważniejszym miejscem na pokładzie jest salon, konstruktorzy zadbali o to, by był on jak najprzestronniejszy. Kabiny sypialne nie są duże, ale oprócz koi znajdują się w nich pojemne szafki, a czasem umywalka. Każdy członek załogi otrzymuje zestaw pościelowy, na który składają się poduszka, kołdra i prześcieradło. Więcej informacji o konkretnych modelach barek znaleźć można na stronie OPIS BAREK.
Barki turystyczne wyposażono w środki ratunkowe. Wszystkie barki są skonstruowane tak, by ograniczyć do minimum jakiekolwiek niebezpieczeństwo związane z pływaniem - pokłady są płaskie i otoczone barierkami. Kształt kadłuba i charakter odwiedzanych tras sprawiają, że podczas płynięcia nie „buja” i dlatego pływanie jest bardzo bezpieczne. Jeżeli na pokładzie znajduje się dziecko, ma ono obowiązek noszenia dostosowanej do jego wzrostu kamizelki asekuracyjnej, którą należy zamówić przed zaokrętowaniem (formularz zamówień dodatkowych przesyłamy do każdej umowy na barki Locaboat).

 

20) KUCHNIA
atrakcje kulinarne na barceWakacje na barce, to znakomita okazja by skosztować lokalnych dań, czy to odwiedzając w tym celu jedną z restauracji, które znajdują się na trasie (na pokładzie zwykle znajduje się lista polecanych lokali), czy też przygotowując je osobiście. Wyposażenie kuchni pozwala przygotować najbardziej wyszukane potrawy – jest tam wszystko, co przyda się do gotowania i podawania posiłków. Ilość naczyń w zastawie stołowej odpowiada zawsze maksymalnej ilości osób, które mogą pływać na barce. Wykaz wyposażenia kuchennego znajdziesz na stronie SPIS WYPOSAŻENIA BARKI.

 

21) ROWERY
rowery na barceNa każdej barce, na górnym pokładzie lub na rufie, znajduje się miejsce na rowery.
Wycieczki na rowerach doskonałe urozmaicą Twoje wakacje na barce. Na rowery przygotowano specjalne miejsce, dlatego nie trzeba się obawiać, że "zagracą" one pokład i utrudnią poruszanie się załogi. Na wielu szlakach bardzo ciekawe miejsca znajdują się kilka kilometrów od trasy naszej żeglugi. Do miejsc, gdzie dotarcie pieszo byłoby uciążliwe, rowerem dotrzemy kilka razy szybciej. W większości baz dostępne są też rowery dla dzieci.
Płynąc Wisłą i po Żuławach otrzymuje się rowery na wyposażeniu jednostki. Podczas rejsu w innych rejonach można korzystać z własnych rowerów, ale można je również wynająć. W tym celu należy skorzystać z wysyłanego wraz z umową formularza zamówień.

 

 22) KĄPIELE
kąpieleNa trasie jest zwykle sporo miejsc nadających się do kąpieli, ale strój kąpielowy przyda się również w słoneczne dni, kiedy załoga opala się, leżąc na pokładzie. Informacje, gdzie się kąpać, można otrzymać w bazie zaokrętowania.

 

23) WĘDKOWANIE
W Irlandii i w Niemczech przepływa się przez jedne z najwspanialszych terenów wędkarskich w Europie, ale na brak ryb nie można narzekać również we Francji – szczególnie na rzekach Saona, Somma. W Irlandii i Niemczech mamy możliwość wypożyczenia za dodatkowa opłatą niewielkiej łódki, którą dotrzemy w miejsca niedostępne dla naszej barki.
Aby łowić zgodnie z lokalnymi przepisami wykupuje się odpowiednie zezwolenie wędkarskie.

 

24) ZAKUPY
Zapasy uzupełnić można prawie w każdym położonym na szlaku miasteczku. Planując zakupy warto zajrzeć do przewodnika po szlaku wodnym – znajdują się w nim informacje, czy w danej miejscowości jest piekarnia, sklep z rybami itp. Niekiedy śluzowi sprzedają takie produkty jak jajka, drób, warzywa, wino, a oferowane przez nich ceny nie są wyższe niż w sklepach. Duże i nieporęczne zakupy radzimy zrobić przed rejsem, wykorzystując w tym celu samochód.

 

25) ATRAKCJE TURYSTYCZNE
CarcassonneWiększość przydatnych informacji na temat mijanych na szlaku miejscowości znajdziemy w przewodniku. Pływanie na barce nie oznacza, że musimy ograniczać się do najbliższego sąsiedztwa szlaku wodnego. Warto pieszo, na rowerze lub korzystając z taksówki odwiedzić położone niedaleko ciekawe miejsca – przespacerować się ulicami średniowiecznego miasteczka, obejrzeć romański kościół, czy też udostępnione turystom słynne piwnice z winem.

 

26) ZWIERZĘTA NA BARCE
zwierzęta na barceZapraszamy na rejs wszystkich właścicieli domowych zwierzaków wraz z pupilami, ale dla pieska lub kotka powinni oni zabrać koc lub koszyk – takiego wyposażenia nie znajdziemy ani na barce, ani w bazie zaokrętowania. Należy dopilnować, aby zwierzęta nie wskakiwały do łóżka i nie leżały w pościeli oraz by ze względów bezpieczeństwa wyjątkowo na nie uważać, szczególnie podczas śluzowania. Za każdego zwierzaka na pokładzie uiszcza się opłatę w wysokości 26 EUR. Z opłaty tej jesteśmy zwolnieni, jeżeli zamówimy serwis sprzątający w bazie zaokrętowania.

 

27) AWARIE
awarieAwarie zdarzają się na szczęście niezwykle rzadko. W takiej sytuacji trzeba koniecznie zadzwonić do bazy, wybierając jeden z numerów alarmowych, które znajdują się na barce – obsługa techniczna niezwłocznie usunie awarię i będzie można kontynuować rejs. Nie dokonujmy reperacji samodzielnie – zostawmy to osobom wykwalifikowanym.

 

28) POGODA

Wiele osób termin i miejsce rejsu uzależnia od pogody. Informacja o panujących w danym regionie i terminie warunkach pogodowych jest również bardzo pomocna w momencie wybierania odzieży na wyjazd, dlatego przed rejsem zapraszamy do sprawdzenia TABELI TEMPERATUR I OPADÓW poszczególnych regionów pływania.

 

29) SPRZĄTANIE BARKI PO REJSIE

Barka po rejsie musi być wysprzątana – jej stan czystości nie może być niższy niż w momencie zaokrętowania. Można ją sprzątnąć samodzielnie lub zamówić odpłatnie serwis sprzątający. Pamiętajmy, że nawet przy wybraniu opcji płatnego sprzątania, należy pozostawić po sobie:
- wymyte i ustawione naczynia,
- opróżniony kosz na śmieci,
- puste i czyste szuflady,
- posłane łóżka.
Konsekwencją niezastosowania się do tej instrukcji będzie naliczenie podwójnej opłaty za sprzątanie.
Koszt sprzątania barek można sprawdzić w CENNIKU.

 

30) EKOLOGIA 
Czartery barek ekologiaRejsy na barce - wakacje w zgodzie z naturą.
Przeczytaj odrębny artykuł na temat eokologicznych rozwiązań stosowanych na barkach >>> 

 

 

31) JAK DOKONAĆ REZERWACJI?
Aby dokonać rezerwacji powinieneś określić:
   - datę rozpoczęcia i długość rejsu
   - rejon pływania
   - rodzaj rejsu: "tam i z powrotem" lub "One-way"
   - miejsce zaokrętowania i wyokrętowania
   - typ barki lub jej wielkość (liczba łóżek lub liczba kabin).
Skontaktuj się z nami - postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania, sprawdzimy dostępność barek. Na życzenie dokonamy 4-dniowej wstępnej rezerwacji. Jej potwierdzenie nastąpi po wpłaceniu I raty w wysokości 40% ceny; pozostała część jest płatna najpóźniej na siedem tygodni przed zaokrętowaniem; płatność dokonywana jest w EUR lub PLN według obowiązującego w NBP kursu sprzedaży EUR.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA