STRONA GŁÓWNA   |   DODAJ DO ULUBIONYCH   |   MAPA STRONY   |   RSS
 
Opis barek
 
Oferta specjalna
 
2018-12-21
W ten świąteczny czas życzymy Wam......
2018-10-01
Pobierz nasz folder wakacje na barce ...
2016-08-23
Pętla Żuławska z drona...
 
 
Kurs   sprzedaży   NBP
EUR
4,2998
 
barki.pl
MIDI (CANAL DU MIDI)
 zobacz szczegółową mapę

MIDI - FRANCJA

CANAL DU MIDI (Kanał du Midi) - zobacz mapę


Startujemy z bazy w Argens. Canal du Midi wije się z gracją wśród typowo śródziemnomorskiego krajobrazu, którego charakterystyczną roślinność stanowią winorośl, cyprysy, pinie i całe mnóstwo wspaniale pachnących kwiatów. Okolicę wypełniają dźwiękiem cykady i świerszcze. Rozłożyste platany towarzyszą w żegludze od miasta do miasta. Każde z nich ma do opowiedzenia wspaniałą historię - Carcassonne, Béziers, Narbonne…

 

Region kusi smakowitymi specjałami i niezwykłymi gatunkami win jak mające wielowiekową tradycję słynne Pacherenc Vic-Bilch (vic bilh znaczy po gaskońsku stary kraj) - białe, słodkie wino wyrabiane z bardzo późno zrywanych winogron (listopad, grudzień !); na długo zapomniane, ale od dwudziestu lat przeżywające błyskotliwy renesans. Perłą na szlaku jest znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO obwarowane średniowieczne miasto górujące nad współczesnym Carcassonne. Z barki można podziwiać jego 52 wieże i dwa pierścienie murów zrekonstruowane przez Viollet le Duc.

 

Największym rzymskim miastem w Galii było niegdyś Narbonne, dzisiaj zadziwiające wspaniałym pałacem arcybiskupim i katedrą. Kolejne wspaniałe miejsce to Beziers z katedrą St. Nazaire wznoszącą się nad rodzinnym domem Pierre’a-Paula Riqueta, budowniczego Canal du Midi.


 
CAMARGUE (KANAŁ RODAN-SETE, BASSIN DE THAU, PETIT RHÔNE)

Z leżącego na peryferiach Montpellier Lattes kierujemy się rzeką Lez - szlakiem handlowym używanym już w IX - VIII wieku p.n.e. Na terenie licznych rezerwatów w Camargue żyje około 400 gatunków rzadkich w Europie ptaków (m.in. największa na kontynencie kolonia lęgowa flamingów) oraz innych zwierząt (słynne dzikie białe "konie z Camargue"). Chociaż krajobraz regionu został w dużym stopniu przekształcony przez człowieka budową grobli i kanałów odwadniających, jest on słabo zaludniony. Nieliczni mieszkańcy utrzymują się z turystyki, pozyskiwania soli morskiej i hodowli byków używanych do walk na arenach. Trasa wiodąca wzdłuż plaż Morza Śródziemnego jest praktycznie wolna od śluz. Płynąc na zachód przez Bassin de Thau, z jego licznymi maleńkimi portami i hodowlami ostryg, dopłyniemy do miasteczka Agde pamiętającego czasy starożytnych Fenicjan i Greków, które Marco Polo, ze względu na ciemną zabudowę, nazwał „czarną perłą regionu Morza Śródziemnego”. Na wschód od Lattes leży założony w 1240 roku przez króla francuskiego Ludwika Świętego ufortyfikowany port Aigues Mortes – miejsce, z którego krzyżowcy wypływali do Ziemi Świętej.LAURAGAIS (CANAL DU MIDI, CANAL LATÉRAL À LA GARONNE)

W Négra - porcie będącym niegdyś pierwszą stacją „poczty rzecznej”, funkcjonującej w XIX wieku pomiędzy Tuluzą a Agde - rozpoczynamy rejs po krainie katarów, przedstawicieli ruchu religijnego, który rozprzestrzenił się w XII i XIII wieku we Francji i północnych Włoszech. Jako przeciwnicy porządku feudalnego i kościoła narazili się na gniew papieża Innocentego III. Zwołana przez niego w 1209 roku krucjata przeciw katarom zakończyła się ich okrutną rzezią (słynne, wypowiedziane przez papieskiego przedstawiciela podczas szturmu Béziers, słowa: „Zabijcie wszystkich! Bóg rozpozna swoich"). Tutaj św. Dominik założył zakon Dominikanów (Braci Kaznodziejów), którzy zasłynęli w późniejszych czasach jako bezwzględni inkwizytorzy.

 

Prawie na całej, ocienionej przez wiekowe drzewa, trasie kanał biegnie wśród pokrytych mozaiką poletek wzgórz. Co pewien czas krajobraz urozmaica zabytkowe miasto (Castelnaudary), wioski z dumnie stojącymi wieżami romańskich kościołów (Baraigne i Cazalrenoux) lub średniowieczny klasztor (St. Papoul). Najbardziej znaną regionalną potrawą jest cassoulet. Trzy miasta: Castelnaudary, Tuluza i Carcassonne, spierają się, które jest ojczyzną tego smakołyku. Podawaną w ogniotrwałym naczyniu ceramicznym zapiekankę przygotowuje się z białej fasoli, wieprzowiny, baraniny, boczku wędzonego, cebuli, marchwi, pietruszki, porów, selerów z dodatkiem czosnku, liści bobkowych, masła, okruchów chleba, tymianku i pieprzu.

 

ZOBACZ CENNIK BAREK WE FRANCJI

 

Canal du Midi Canal du Midi Canal du Midi Canal du Midi

 

 
 
PROPOZYCJE TRAS
  TRASA Dł.(km) ŚLUZY CZAS DNI                        
ARGENS, Le Somail, Sete, Frontignan, Aigues-Mortes, LATTES 185 16 4h00 7 **** **** *** **
LATTES, Aigues-Mortes, Frontignan, Sete, Beziers, Narbonne, ARGENS 218 38 3h30 10 *** **** *** **
NÉGRA, Castelnaudary,Carcassone, ARGENS 118 65 4h30 7 *** **** *** ****
ARGENS, Marseillette, Trebes, Carcassone, ARGENS 92 32 3h30 7 *** **** *** ****
ARGENS, Le Somail, Narbonne, Beziers, ARGENS 151 40 4h00 7 *** **** **** ****
ARGENS, Trebes, Carcassone, Castelnaudary, ARGENS 172 66 4h30 10 *** **** **** ****
ARGENS, Narbonne, Beziers, Agde, Marseillan, ARGENS 219 52 4h00 10 *** **** **** ****
ARGENS, Carcassonne, Castelnaudary, Toulouse, ARGENS 294 100 4h45 14 *** **** *** ****
LATTES, Aigues-Mortes, Frontignan, Sete, Agde, Beziers, Argens, LATTES 379 34 4h00 14 *** **** *** **
LATTES, Aigues-Mortes, Frontignan, Sete, Beziers, Carcassonne, Castelnaudary, NÉGRA 310 65 4h30 14 *** **** **** ****
LATTES, Aigues-Mortes, Frontignan, Sete, Agde, Beziers, LATTES 217 14 3h30 10 *** **** *** -
LATTES, Aigues-Mortes, Beaucaire, Fourques (Arles), Mas des Baumelles (Saintes-Maries-De-La-Mer), LATTES na zapytanie 160 4 3h30 7 *** **** *** -
LATTES, Frontignan, Sete, Marseillan, Agde, LATTES 170 8 4h00 7 *** ** *** **
NÉGRA, Toulouse, Montech, NÉGRA 152 36 4h00 7 *** *** ** -
ARGENS, Carcassonne, Negra, Castelnaudary, Argens, Beziers, Agde, ARGENS 294 100 4h45 21 *** **** *** ****
NÉGRA, Castelnaudary, Carcassone, NÉGRA 144 80 5h00 7 *** **** *** -
ARGENS, Narbonne, Beziers, Sete, Lattes, ARGENS 369 52 4h00 14 *** **** *** ****
 
 
walory przyrodnicze walory przyrodnicze Czas liczba godzin dziennie
(nie zawiera czasu potrzebnego na przejście śluz i mostów)
atrakcje turystyczne i zabytki atrakcje turystyczne / zabytki atrakcje turystyczne i zabytki trasa powrotna
kulinaria kulinaria trasa w jedną stronę trasa w jedną stronę (One-Way)
dzieła inżynierii wodnej dzieła inżynierii wodnej trasa okrężna trasa okrężna

Rejs „One-way”
Rejs  „One-way”,  z  powodu  ryzyka,  którym  obciążona  jest  ta  operacja,  może  nie  dojść  do  skutku nawet po wykupieniu tej usługi. Armator może zmienić rejs na:
- rejs „One-Way” w innym kierunku,
- rejs „tam i z powrotem” i zwrócić Czarterującemu dodatkową opłatę związaną z rejsem „One-way”.
Na  48  godzin  przed  rozpoczęciem  rejsu  Czarterujący  powinien  skontaktować  się  z  portem zaokrętowania w celu potwierdzenia rejsu „One-way”.

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA