STRONA GŁÓWNA   |   DODAJ DO ULUBIONYCH   |   MAPA STRONY   |   RSS
 
Opis barek
 
Oferta specjalna
 
2018-12-21
W ten świąteczny czas życzymy Wam......
2018-10-01
Pobierz nasz folder wakacje na barce ...
2016-08-23
Pętla Żuławska z drona...
 
 
Kurs   sprzedaży   NBP
EUR
4,2998
 
barki.pl
BURGUNDIA
Burgundia
zobacz szczegółową mapę

BURGUNDIA - FRANCJA

CANAL DE BOURGOGNE (Kanał Burgundzki) - zobacz mapę

Łączący Yonne i Saonę, zbudowany w latach 1775-1834, Kanał Burgundzki wiedzie nas w czasy średniowiecza i renesansu, kiedy Księstwo Burgundzkie dorównywało świetnością królestwu francuskiemu. Dzieła natury i ludzi tworzą tu niezwykłą całość - wiekowe topole migoczą drżącymi liśćmi pośród budynków opactw i umocnionych domków chłopskich. Cumując przy akwedukcie w St. Florentin warto zajrzeć do miejscowego kościoła i obejrzeć piękne witraże. Kolejne etapy rejsu wyznaczają renesansowe zamki, wśród których wyróżniają się Tanlay i Ancy-le-Franc. Na cel krótkiej wycieczki rowerowej znakomicie nadaje się Fontenay – położona w dolinie maleńka miejscowość, gdzie można podziwiać zabudowania opactwa i wysokie sklepienie jego katedry. Niedaleko Venarey les Laumes leży miasteczko Alise-Sainte-Reine, czyli starożytna Alesia, gdzie Juliusz Cezar przez dwa miesiące oblegał - z powodzeniem - siły galijskie pod wodzą Wercyngetoryksa i ostatecznie przypieczętował zdobycie Galii przez Rzymian. Trudno polecić tylko jedno z setek produkowanych tutaj wyśmienitych win. Winnice Burgundii zajmują obszar 45 000 ha, a wiele z nich posiada piwnice z winami udostępnione dla turystów.YONNE, CANAL DU NIVERNAIS

Kierujemy się z Joigny na południe – najpierw rzeką Yonne, potem Canal du Nivernais. Za każdym zakrętem i śluzą kryję się nowy wspaniały widok. Dopływamy do Irancy, gdzie domy malowniczo otaczają kościół, w którego architekturze pięknie komponują się elementy romańskie i gotyckie. Z Châtel-Censoir - pięknego miasteczka z wiekowym kościołem i kryptami z V wieku – warto zorganizować pieszy lub rowerowy wypad do Vézelay, zachwycającego stojącymi wzdłuż głównej ulicy średniowiecznymi domami i wspaniałą bazyliką Św. Magdaleny. Po minięciu Clamecy, z jego starymi gołębnikami, szlak dochodzi do skał w les Rochers de Saussois, które zachęcają, by spróbować sił we wspinaczce. W Colancelle barka pokonuje najpierw trzy wydrążone w skale tunele, a zaraz potem kompleks 16 śluz pomiędzy Sardy-les-Epiry a Baye. Nivernais przyciąga turystów nie tylko wspaniałymi krajobrazami, ale także kuchnią. Na szczególną uwagę miłośników dobrych win zasługuje rejon Chablis, słynący z najbardziej klasycznych i najlepszych na świecie białych win ze szczepu Chardonnay. Butelka tego trunku potrafi, jak przystało na prawdziwego burgunda, osiągnąć zawrotną cenę.


Historia szlaku wodnego łączącego rzeki Seine i Loarę, czyli Canal Du Nivernais sięga czasów Henryka IV (przełom XVI i XVII wieku), który był jego pomysłodawcą. Realizacja wizjonerskiego na tamte czasy projektu nastąpiła jednak dopiero w w latach 1783-1842. Południową część kanału można zwiedzić startując z bazy Corbigny. Na tym fragmencie warto zatrzymać się w miasteczkach: Dezice leżacym na wzgórzach w miejscu, gdzie Canal du Nivernais łączy się z Loarą i Tannay – małej miejscowości znanej głównie z produkcji win i wspaniałej panoramy na wzgórza pasma Morvan.

 


CANAL DE BRIARE, CANAL DU LOING, CANAL LATERAL A LA LOIRE

Canal de Briare budowany w latach 1604-1642, którego powstanie było wspierane przez króla Henryka IV należy do najstarszych budowli we Francji. Warto jeszcze w samym Briare, skąd rozpoczyna się rejs, odwiedzić Dom Dwóch Żeglarzy (fr. Maison des Deux-Marins) - muzeum gromadzące pamiątki dotyczące historii floty rzecznej pływającej po Loarze i jej kanałach. Jeśli popłyniemy się w kierunku północnym, to w miasteczku Rogny możemy podziwiać - nie działające już co prawda - oryginalne śluzy z XVII wieku. Dalej dopłyniemy do miasteczka Montargis, w którego sercu kanał biegnie wzdłuż ulicy urzekających domów o murowano-drewnianej konstrukcji i dalej do Moret-sur-Loing, skąd pochodzi wybitny malarz-impresjonista Alfred Sisley. Kierując trasę rejsu z bazy w Briare na południe będziemy mieli okazję przepłynąć mostem nad Loarą projektu Gustawa Eiffle’a. Do kolejno mijanych atrakcyjnych turystycznie miejscowości należą La Charire-sur-Loire oraz Apremont-sur-Allier ze wspaniałym parkiem i wreszcie Nevers, byłej stolicy księstwa Nivernais. W Nevers, mieście, którego historia sięga 2000 lat, warto zabawić nieco dłużej. Do najbardziej znanych jego zabytków należą: katedra St. Cyr-et-Ste Juliette, pałac książęcy (XV-XVI w.), kościół St. Etienne (XI w.), kościół St. Pierre (XVII w.), łuk triumfalny (XVIII w.), pałac biskupi (XVIII w.).
Mieszkańcy regionu szczególnie dumni są ze swoich gatunków białego wina Sancerre i Pouilly-fume, którymi delektują się z odrobiną sera koziego gatunku „bouchon” lub Crottin de Chavignol.

 

ZOBACZ CENNIK BAREK WE FRANCJI


Burgundia Burgundia - Francja Burgundia

barki Francja

 

 
 
PROPOZYCJE TRAS
  TRASA Dł.(km) ŚLUZY CZAS DNI                        
JOIGNY, Auxerre, Vermenton, Chatel-Censoir 154 68 5h30 7 **** *** **** -
JOIGNY, Tonnerre, Tanlay, Ancy-Le-Franc 166 68 5h30 7 *** **** ** -
JOIGNY, Auxerre, Chatel-Censoir, Clamecy 194 86 4h45 10 **** *** **** -
JOIGNY, Tanlay, Ancy-Le-Franc, Montbard 222 98 4h45 10 *** **** ** -
JOIGNY, Auxerre, Vermenton, Clamecy, Baye 288 176 5h30 14 **** *** **** ***
JOIGNY, St-Florentin, Anvy-Le-Franc, Montbard, Venarey 246 134 5h00 14 *** **** *** -
DOMPIERRE, Digoin, Paray-Le- Montal, Roanne 189 38 4g45 7 *** **** **** -
DOMPIERRE, Decize, Cercy, Chatillon-En-Bazois 170 58 5h00 7 *** ** ** -
DOMPIERRE, Decize, Nevers, Sancerre, Briare 356 70 5h00 10 *** **** *** ***
DOMPIERRE, Decize, Cercy, Chitry-Les-Mines 256 128 4h00 14 **** *** ** **
DOMPIERRE, Decize, Nevers, Sancerre, Cosne-Sur-Loire, BRIARE 168 37 5h00 7 *** **** *** **
JOIGNY, Briare, Sancerre, Nevers, Decize, DOMPIERRE 379 105 5h00 14 **** *** **** **
BRIARE, Chatillon-sur-Loire, St-Satur, Sancerre, Marseille-les-Aubigny, BRIARE 154 30 4h45 7 **** **** *** ****
BRIARE, Rogny, Chatillon-Coligny, Montargis, BRIARE 104 62 4h15 7 *** **** **** ****
MONTBARD, Venarey, Pouilly-en-Auxois, Chateauneuf, MONBARD 122 144 6h30 7 **** **** ** ****
MONTBARD, Ancy-Le-Franc, Tanlay, Tonnerry, MONTBARD 115 62 4h00 7 **** **** **** -
MONTBARD, Pouilly-en-Auxois, Chateauneuf, Pont d\'Ouche, MONTBARD 142 166 5h00 10 **** *** ** ****
JOIGNY, Tanlay, Ancy-Le-Franc, MONTBARD 111 51 3h30 7 **** **** **** -
CORBIGNY, Tannay, Clamecy, Chatel Cencoir, CORBIGNY 108 62 4h15 7 **** **** *** *
 
 
walory przyrodnicze walory przyrodnicze Czas liczba godzin dziennie
(nie zawiera czasu potrzebnego na przejście śluz i mostów)
atrakcje turystyczne i zabytki atrakcje turystyczne / zabytki atrakcje turystyczne i zabytki trasa powrotna
kulinaria kulinaria trasa w jedną stronę trasa w jedną stronę (One-Way)
dzieła inżynierii wodnej dzieła inżynierii wodnej trasa okrężna trasa okrężna

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA