BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

W krainie winnic

Długość trasy: 130 km   |   Czas: 5h dziennie   |   Liczba śluz: 34

Dzień 1Zaokrętowanie w St. Leger-sur-Dheune0 km-
Dzień 2St. Léger-sur-Dheune - Chagny13 km4 śluzy
Dzień 3Chagny - Chalon-sur-Saone20 km12 śluz
Dzień 4Chalon-sur-Saone - Tournus32 km1 śluza
Dzień 5Tournus - Port D’Ouroux18 km1 śluza
Dzień 6Port D’Ouroux - Chagny34 km12 śluz
Dzień 7Chagny - St. Leger-sur-Dheune13 km4 śluzy

Dzień 1

Zaokrętowanie w St. Leger-sur-Dheune: 0 km / -

St. Léger-sur-Dheune to ładna miejscowość leżąca nad Kanałem Centralnym. Znajdziesz tu wiele sklepów i interesujących restauracji. Lokalny targ odbywa się w każdy wtorek.

Spacerując po mieście zajrzyj do średniowiecznego kościoła Saint Léger. Znajdziesz tu wiele dzieł sztuki: figurę Matki Boskiej z polichromowanego drewna z XVIII wieku, polichromowany drewniany ołtarz z XVI wieku przedstawiający trzy sceny Męki Pańskiej, krucyfiks fajansowy z Nevers z 1896 roku.

Saint-Léger-sur-Dheune miasto wakacje na barce

Saint-Léger-sur-Dheune

 

Saint-Léger-sur-Dheune baza Locaboat jesień barki

Saint-Léger-sur-Dheune baza Locaboat

 

Saint-Léger-sur-Dheune baza Locaboat kanał Burgundzki barki

Saint-Léger-sur-Dheune

Dzień 2

St. Léger-sur-Dheune - Chagny: 13 km / 4 śluzy

Już po pierwszych kilku kilometrach dotrzesz do pierwszych słynnych winnic: Côte de Beaune i Côte Chalonnaise.

Kanał Centralny wianiarnia przed Santenay

Kanał Centralny wianiarnia przed Santenay

Absolutnie nie możesz przegapić Santenay, dawnego uzdrowiska. Odwiedź zamek Filipa Śmiałego z mozaikowym dachem i kaplicę Saint-Jean-de-Narosse. Ale przede wszystkim spróbuj słynnego na całym świecie wina Santenay bezpośrednio od plantatora.

Pod wieczór zatrzymaj się w czarującej miejscowości Chagny, z charakterystyczną figurą koguta na rynku. Chagny słynie nie tylko z winnic, ale także z dobrych restauracji – jak posiadająca 3 gwiazdki Michelin restauracja „Lameloise”. W niedzielę rano odbywa się tutaj duży, lokalny targ.

Chagny port barka wakacje Burgundia

Port w Chagny

 

 

Dzień 3

Chagny - Chalon-sur-Saone: 20 km / 12 śluz

Dzisiejsza podróż biegnie w dół rzeki Saone. Rully leży pośród winnic Côte Chalonnaise. Jest miejscem narodzin win burgundzkich apelacji Crémant, stad w mieście znajdziesz liczne winiarnie.  Latem warto odwiedzić zamek Rully, zbudowany w XII i XIV wieku. Z miasta roztacza się wspaniały widok na leżącą w dole winnicę Côte Chalonnaise oraz równinę Saony. Zatrzymując się w Rully możesz również zrobić sobie spacer do jaskiń Agneux.

Zaledwie kilka kilometrów od kanału leży słynąca z wina miejscowość Mercurey.

Chalon-sur-Saone rynek kamienice Burgundia barka wakacje

Rynek w Chalon-sur-Saone

 

Chalon-sûr-Saône, w którym urodził się Nicéphore Niepce – wynalazca fotografii, zawsze było ważnym centrum nawigacji. To miasto jest przesiąknięte historią: ma kilka ciekawych muzeów jak choćby Muzeum Fotografii, a także warte odwiedzenia zabytki.  Szczególnie polecamy: Katedrę św. Wincentego i jej piękny klasztor, hospicjum zbudowane w XVI wieku oraz aptekę z XVIII wieku. Wąskie zaułki Starego Miasta zapraszają na spacer.

Podróżując z dziećmi odwiedź Park Georges Nouelle gdzie znajdziesz duży plac zabaw i ogród botaniczny. Latem ciekawą propozycją jest Centre Nautique – wodny plac zabaw z basenami ze sztuczną falą i zjeżdżalniami.

W weekend zesłania Ducha Świętego (koniec maja) odbywa się w mieście rajd balonów na ogrzane powietrze. Natomiast pod koniec lipca odbywa się tutaj Festiwal Sztuka Ulicy, który gromadzi corocznie ponad stu wykonawców.

Chalon-sur-Saone

 

Chalon-sur-Saone rynek Burgundia barka wakacje

Chalon-sur-Saone

Dzień 4

Chalon-sur-Saone - Tournus: 32 km / 1 śluza

Rzeka Saona biegnie coraz szerszym korytem. Na zakrętach mijasz dusze, piaszczyste łachy. Latem to popularne kąpieliska dlatego prowadź barkę z dala od brzegu. Na tym odcinku nie ma zbyt wiele miejscowości nad rzeką. Ciesz się samotnością i podziwiaj zjawiskowe krajobrazy rzeki Saony. Możesz zrobić sobie postój przy PK 126.

Dzień zakończysz w Tournus. To tu zaczyna się słynny region winiarski apelacji Macconaise. Miasto nie tylko słynie z wina, znajdziesz tu również wiele dobrych restauracji. Koniecznie wybierz się na spacer do miasta. Jego architektura jest typowa dla Burgundii. Warto odwiedzić:

  • opactwo św. Filipa reprezentujące szczyt sztuki romańskiej, z wyjątkowym światłem wpadającym przez podwójny rząd otworów wzdłuż nawy. To najstarszy w Europie, pochodzący z XII w. kompleks klasztorny
  • zabudowania klasztorne: krużganek, piwnica, kapitularz, refektarz. W refektarzu o długości 33 m mieścił się kiedyś kort tenisowy „un jeu de paume” w XVII wieku,
  • spacer po ulicach Starego Miasta. W biurze turystycznym dostępna jest wycieczka z przewodnikiem, podczas której podążasz złotymi trójkątami na ziemi,
  • Hotel-Dieu zbudowany w XVII i XIX wieku stał się Muzeum Szpitalnym. Wewnątrz muzeum znajdują się pokoje z zamkniętymi łóżkami, aptekarz, pokój garnków z blachy, ogród roślin leczniczych.
  • Muzeum twórczości XVIII wiecznego malarza Jean-Baptiste Greuze, mieszczące się w skrzydle Hotel-Dieu.

Tournus

Dzień 5

Tournus - Port D’Ouroux: 18 km / 1 śluza

Jeśli czas pozwoli, możesz popłynąć kilka kilometrów dalej, aż do ujścia rzeki Seille. W tym miejscu powinieneś zawrócić i udać się z powrotem w kierunku Chalon-sur-Saône. Jeśli chcesz cieszyć się lokalną gastronomią, zalecamy kolejną noc w Chalon-sur-Saôn, w przeciwnym razie płyń do Port d’Ouroux. W tej małej wiosce polecamy restaurację „Chez Chaussard”.

Wino Burgundia wakacje na barce

Burgundia zaproszenie do winiarnii

Dzień 6

Port D’Ouroux - Chagny: 34 km / 12 śluz

Chalon-sur-Saône jest bramą do Canal du Centre i słynnych winnic Côte de Beaune i Côte Chalonnaise. Krajobraz staje się pagórkowaty, dlatego będziesz musiał przejść przez kilka śluz. Jeśli do tej pory nie zatrzymałeś się na degustację wina, powinieneś to zrobić teraz.

Chalon-sur-Saone - Burgundia wakacje na barce

Chalon-sur-Saone

Chalon-sur-Saone port Burgundia barka

Port w Chalon-sur-Saone

Na noc zatrzymaj się w Chagny – jedynej wiosce pośród winnic Burgundii, do której można dotrzeć barką. Z Chagny  do Saint Léger biegnie wzdłuż kanału 15 km ścieżka rowerowa.

Dzień 7

Chagny - St. Leger-sur-Dheune: 13 km / 4 śluzy

Zanim wrócisz do bazy wybierz się rowerem do leżącej około 6 km od kanału Centralnego malowniczej wioski Couches. Warto zajrzeć do Zamku Małgorzaty „Chateau de Marguerite de Bourgogne”. Zamek był wielokrotnie przebudowywany. Mimo pewnych zniszczeń zachowuje wielką różnorodność architektoniczną: lochy i podziemne galerie z XII wieku, wieżę sprawiedliwości i kaplicę z XV wieku, rezydencję z XIX wieku zbudowaną w stylu „Trubadur”.

Szukasz prezentu z wakacji? Przy wyjeździe z St. Léger w kierunku Couches znajduje się sklep Péché Sucré. To jeden z niewielu sklepów z rękodziełem w regionie. Założony w dawnej fabryce płytek ceramicznych Perrusson oferuje dżemy, pierniki, kruche, galaretki owocowe, syropy, chutneys, miód i inne.

Couches Burgundia miasto wakacje na barce

Couches

Chateau de Couches Burgundia wakacje na barce

Couches

Chateau de Couches Burgundia wakacje na barce

Couches

Szukasz prezentu z wakacji? Przy wyjeździe z St. Léger w kierunku Couches znajduje się sklep Péché Sucré. To jeden z niewielu sklepów z rękodziełem w regionie. Założony w dawnej fabryce płytek ceramicznych Perrusson oferuje dżemy, pierniki, galaretki owocowe, syropy, miód i inne.

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS: