BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Meandrami rzeki Moza

Długość trasy: 190 km   |   Czas: 5,5h dziennie   |   Liczba śluz: 42

Dzień 1Pont-a-Bar0 km-
Dzień 2Pont-a-Bar – Charleville-Mézières18 km5 śluz
Dzień 3Charleville-Mezieres – Revin37 km8 śluz
Dzień 4Revin – Givet35 km8 śluz
Dzień 5Givet – Revin / Orzy37 km9 śluz
Dzień 6Orzy – Joigny sur Meuse29 km5 śluz
Dzień 7Joigny-sur-Meuse – Pont-a-Bar27 km4 śluzy

Dzień 1

Pont-a-Bar: 0 km / -

Pont-à-Bar to maleńka wioska leżąca niedaleko rzeki Bar na kanale Ardeńskim. Poza portem, w którym znajduje się nasza baza, śluzą i kilkoma zabudowaniami nie ma tu nic więcej. Warto zatem nie tracić czasu i jak najszybciej wypłynąć na kręte wody rzeki Moza.

Najbliższe miejscowości, w których możesz zrobić zakupy to Donchery lub Nouvion sur Meuse.

Dzień 2

Pont-a-Bar – Charleville-Mézières : 18 km / 5 śluz

Stosunkowo niedawno bo w 1966 r. miejscowość Mézières – istniejące już w IX wieku i Charleville – założona w XVII wieku, zostały połączone. Największym zabytkiem miasta jest bazylika Notre-Dame-de-l’Espérance.

Charleville-Mézières to miasto urodzenia słynnego poety Artura Rimbauda. Muzeum poświęcone jego twórczości, znajdujące się w starym młynie nad Mozą – bardzo malowniczym miejscu.

Charleville-Mézières nazywane jest przez niektórych „mini Paryżem”. A to za sprawą pięknego placu Ducale, którego fasady budynków sięgają czasów Ludwika XIV. Co ciekawe, wszystkie budynki wokół placu wyglądają prawie identycznie. Pośrodku znajdziemy starą, francuską karuzelę. Zrób sobie przerwę w jednej z wielu kawiarni ukrytych pod arkadami, a o pełnej godzinie obejrzyj ruchomy Zegar Wielkiego Marionetkarza.

Targ odbywa się we wtorki, czwartki i piątki.

Dzień 3

Charleville-Mezieres – Revin: 37 km / 8 śluz

Mijając miejscowość Bogny-sur-Meuse zobaczysz na skałach posąg przedstawiający słynnych Czterech Synów księcia Aymona wraz ze swym koniem Bayardem. Prowadzi do niego widoczna ścieżka, więc warto wybrać się tam na spacer. Wysiłek wspinaczki rekompensują wspaniałe widoki.

Inną ciekawą rzeźbę zobaczysz na przeciwko miejscowości Bogny. Woinic – to stalowa rzeźba dzika o wysokości 8,5 m i 14 metrów szerokości.

W drodze do Revin mijasz przepięknie położoną w zakolu rzeki Moza miejscowość Monthermé. Spektakularna panorama tego miejsca roztacza się z punktu widokowego Roche a Sept Heures. Zatrzymując się w miasteczku świeże pieczywo kupisz w piekarni Le Fournil.

Wzdłuż Mozy ciągnie się utwardzona ścieżka rowerowa. Jeśli zabrałeś na rejs rowery czas je wykorzystać. Cała trasa biegnie od Charleville-Mézières do Monthermé i liczy ok. 20 km.

Na noc zatrzymaj się w Revin. Odkryjesz tu stare miasto z domami z muru pruskiego pochodzącymi z hiszpańskiej okupacji. Najbardziej niezwykły, XVI-wieczny hiszpański dom znajduje sie na rogu Quai Edgar Quinet i Rue Victor Hugo i jest siedzibą Muzeum historycznego Revin. W miasteczku nie brakuje sklepów i restauracji.

Jeśli chcesz podziwiać piękną panoramę miasta oblewanego z trzech stron wodami Mozy, udaj się do punktu widokowego w La Faligeotte. Znajdziesz go na górze Malgré-Tout, której piękne krajobrazy kiedyś oczarowały pisarza George Sand.

Dzień 4

Revin – Givet : 35 km / 8 śluz

Między Revin a Fumay na lewym brzegu Mozy, w otoczeniu lasu leży Terraltitude  – park linowy nie tylko dla dzieci.

Koniecznie zatrzymaj się w Fumay, typowym ardeńskim mieście, ze stromymi, wąskimi uliczkami. Miasto rozwinęło się dzięki produkcji łupków wydobywanych na tym terenie już w XII wieku. Więcej o historii Fumay dowiesz się w muzeum położonym pod starymi arkadami klasztoru karmelitów.

Dopływając do Givet ujrzysz imponujący Fort Charlemont, zbudowany w XVI wieku przez Karola V. To ostatni taki architektoniczny zabytek sztuki wojskowej w północnej Francji. Nie jest udostępniany do zwidzenia.

Samo Givet to urocze, średniowieczne miasto z ładnymi frontami domów, wieżą Zwycięstwa i ufortyfikowanym kościołem św. Hilarego. Znajdziesz tu również wiele kawiarni. Spróbuj lokalnych ciast z cukrem przy filiżance kawy, a także czekoladową specjalność – Pierre Bleue de Givet.

Jeśli chcesz poznać gastronomiczne specjalności regionu, najlepiej odwiedź Europejskie Centrum Rzemiosła w Givet. Znajdziesz tam wielu lokalnych producentów i okazję do degustacji ardeńskich specjałów.

Dzień 5

Givet – Revin / Orzy : 37 km / 9 śluz

Czas na powrót. Rzeka Moza wije się wśród owianych legendą, zalesionych stoków Ardenów. Ciesz się widokami.

Możesz zatrzymać się w Aubrives lub w Haybes, małej wiosce otoczonej surowymi, górskimi krajobrazami, skąd prowadzi wiele dobrych tras spacerowych.

Zacumuj przed śluzą Orzy, aby skorzystać z kolejnej okazji, by zobaczyć Revin, z pewnością jedną z najpiękniejszych wiosek w dolinie Mozy.

 

Dzień 6

Orzy – Joigny sur Meuse : 29 km / 5 śluz

W pobliżu Laifour ponownie miniesz skały Dame de Meuse, które według legendy były kiedyś trzema niewiernymi żonami rycerzy zamienionymi w kamień.

Wśród zalesionych zboczy i wystających klifów, na Twojej drodze pojawiają się wioski takie jak Deville, Monthermé lub Braux.

Spędź noc w uroczej miejscowości Joigny-sur-Meuse lub nieco dalej w Nouzonville, gdzie znajdziesz dogodne miejsce do cumowania w bezpośrednim sąsiedztwie mostu.

Wykorzystaj rejs do spróbowania specjałów kuchni ardeńskiej: białej kiełbasy z Rethel (le boudin blanc de Rethel), ardeńskiej suszonej szynki (le jambon sec des Ardennes) czy nóżek wieprzowych (pieds de porc à la Sainte-Menehould).

Dzień 7

Joigny-sur-Meuse – Pont-a-Bar : 27 km / 4 śluzy

Ciesz się atmosferą surowych, a jednocześnie tak pięknych krajobrazów Ardenów, zanim wrócisz do bazy w Pont-à-Bar.

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)