BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Wakacje na barce w Polsce

Ta – wciąż nowa – forma wypoczynku staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Liczba barek turystycznych do samodzielnego czarteru rośnie z roku na rok. Dostępne są zarówno jednostki duże i wygodne, ale także mniejsze, komfortowe, idealne dla par i małych rodzin.

Szlaki wodne, z których część przez lata była zaniedbana, są sukcesywnie rewitalizowane. Powstają nowe, w pełni wyposażone przystanie przygotowane do obsługi barek turystycznych.

Bardzo duży wpływ na rozwój turystyki wodnej miała liberalizacja przepisów w 2010 roku. Teraz osoby bez uprawnień motorowodnych mogą wyczarterować i samodzielnie prowadzić barkę.

Gdzie popłynąć w rejs?

Największą liczbą barek dysponujemy na północy, w delcie Wisły. Można tu zrealizować kilka arcyciekawych tras: Pętla Żuławska, Kanał Elbląski, Zalew Wiślany, Pojezierze Iławskie. Każda z tych tras ma wyjątkowy, indywidualny charakter.

Dużą popularnością cieszy się Wielka Pętla Wielkopolski. Szczególnie warty uwagi jest jej wschodni fragment, który pokrywa się częściowo z tzw. Szlakiem Piastowskim.

Od sezonu 2018 możemy cieszyć się rejsem po Kanale Augustowskim na całej jego długości. Czekają tam na turystów przede wszystkim spokój, czysta woda i piękne lasy.

Planując rejs możemy wybrać trasę okrężną (Pętla Żuławska, Wielka Pętla Wielkopolski – minimum 2 tygodnie, Zalew Wiślany) lub „tam i z powrotem”. Za każdym razem barka powinna wrócić do portu, w którym zaczynał się rejs.

Kiedy można wynająć barkę

Wakacje na barce nie ograniczają się do miesięcy wakacyjnych. Sezon rozpoczyna się pod koniec kwietnia i kończy się w październiku (barki wyposażone są w ogrzewanie).

Szczególnie na majówkę oraz w miesiącach wakacyjnych zainteresowanie barkami w Polsce jest duże. Radzimy planować z wyprzedzeniem.

Barki rezerwuje się na tydzień lub wielokrotność tygodnia. Odbiór sprzętu odbywa się w piątki, soboty lub niedziele – w zależności od trasy.

Krótko o wyposażeniu barek

Oprócz urządzeń niezbędnych do poruszania się po wodzie i sprzętu ratowniczego łódki mają w pełni wyposażony aneks kuchenny – zlew, blat, kuchenkę, lodówkę, garnki, patelnie, komplet naczyń i sztućców.

Zestawy pościelowe zwykle nie są wyposażeniem standardowym, więc trzeba mieć ze sobą śpiwory i prześcieradła. U niektórych armatorów za dodatkową opłatą można wypożyczyć zestawy.

Większość barek ma oddzielną toaletę, najczęściej z prysznicem.

Przeszkolenie przed rejsem

Wyczarterować barkę może każdy, także osoby bez patentu i bez doświadczenia „za sterem”.

Po przybyciu do portu, zanim ruszymy w wymarzony rejs, uczestniczymy w krótkim szkoleniu. Na początek otrzymujemy szczegółowe informacje dot. obsługi barki oraz jej wyposażenia. Następnie zapoznajemy się z trasą naszego rejsu. Pomogą nam w tym aktualne wskazówki nawigacyjne, rekomendacje miejsc, w których warto się zatrzymać, aby np. coś ciekawego zobaczyć czy dobrze zjeść. Na koniec odbywa się część praktyczna na wodzie, która pozwala pewnie poczuć się za sterem. Nie mamy więcej pytań? Czas w drogę!

Więcej informacji na temat konkretnych modeli barek znajdziesz na stronie Barki w Polsce.

Wakacje na barce Polska

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,59 out of 5)
Loading...

Posty w kategorii

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS: