BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Keukenhof – najpiękniejszy ogród tulipanowy na świecie

Zabytkowy angielski park krajobrazowy Keukenhof znajduje się w Niderlandach (Holandii) w połowie drogi między Amsterdamem a Hagą. Został zaprojektowany przez ojca i syna (Jan David i Louis Paul Zocher), architektów krajobrazu z Haarlemu.

Jego początki sięgają 1857 roku. W 1949 r. grupa hodowców i eksporterów cebul wpadła na pomysł zorganizowania wystawy prezentującej handel cebulami kwiatowymi. I tak park otworzył swoje podwoje.

Keukenhof zajmuje powierzchnię 32 ha i przez dwa miesiące w roku udostępniany jest zwiedzającym. To przede wszystkim park kwiatów cebulowych. Co roku 40 ogrodników z Keukenhof sadzi 7 milionów cebul kwiatowych. Po zakończeniu sezonu są one wykopywane, dzięki czemu cykl sadzenia jesienią, kwitnienia wiosennego i zbiorów w lecie rozpoczyna się od nowa. Aby ciągle zmieniać wygląd parku, co roku tworzony jest nowy projekt. Wykorzystuje się 1600 odmian cebul, z czego połowa to odmiany tulipanów. Stosuje się z powodzeniem warstwową metodę obsadzania rabat, aby każdej wiosny park kwitł nieprzerwanie przez 8 tygodni.

Teren parku jest zróżnicowany. Znajdziemy tu elementy angielskiego ogrodu krajobrazowego, jak i francuski barok. W Keukenhof rośnie ponad 2500 drzew reprezentujących wiele gatunków, w tym ponad 100 odmian kwitnącej wiśni. Historyczny ogród skupia się na najstarszych odmianach tulipanów, uprawianych z powodzeniem od czterech stuleci i ilustrujących rozwój upraw cebul w Holandii na przestrzeni 400 lat.

Atrakcją Keukenhof są również zmieniające się niemal co tydzień wystawy kwiatów ciętych w pawilonach na terenie parku. Przepiękne aranżacje, najczęściej róż, chryzantem i żonkili, prezentowane są w klimatyzowanym pawilonie Oranje Nassau. W pawilonie księcia Willema Alexandra warto zobaczyć stałą wystawę tulipanów, a pod koniec sezonu wystawę lilii. Ta ostatnia z wystawianymi tu ponad 300 różnymi gatunkami lilii w ciągu 20 lat stała się największą doroczną wystawą lilii na świecie. Z kolei w pawilonie królowej Beatrix z pewnością zauroczą Was przepiękne egzotyczne storczyki (orchidee).

Wizyta w ogrodach Keukenhof to zawsze źródło inspiracji dla miłośników przyrody z całego świata. Dzięki zastosowaniu cebul kwiatowych w przeróżnych koszach i donicach odwiedzający mogą przekonać się, że każdy ogród lub balkon nadaje się na własny mały Keukenhof.

Informacje praktyczne:

  • aby zwiedzić Keukenhof najlepiej wynająć barkę w naszej bazie w d'Alphen aan den Rijn, a następnie przepłynąć do Lisse i tam zacumować. Do wejścia do parku jest stamtąd niespełna 3 km.
  • Keukenhof otwarty jest tylko przez 8 tygodni. W sezonie 2024: od 21 marca do 12 maja w godzinach 8:00-19:30.
  • Park ma powierzchnię 32 hektarów, a cała posiadłość, w tym zamek, zajmuje około 240 hektarów i mieści się w 15 zabytkowych budynkach. Ścieżki udostępnione zwiedzającym mają łącznie 15 kilometrów.
  • Bilety do parku można kupić na miejscu lub online (taniej). Koszt ok. 20 EUR / os. (dorosły). Bilet kupujemy na określony dzień i przedział godzinowy.
  • W Keukenhof znajduje się labirynt dla dzieci, plac zabaw i małe zoo.
  • Co roku park odwiedza ponad milion gości, więc jeśli nie lubisz tłoku, wybierz czas wizyty między godz. 10:00 a 16:30.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Posty w kategorii

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)