BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Most Valentre

Niezwykły przykład średniowiecznej architektury. Sklasyfikowany jako zabytek historyczny oraz wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1998 roku. Dodatkowo stanowi część szlaku pielgrzymkowego do Santiago de Compostela, o czym przypominają wmurowane w posadzkę muszle oraz kamienie – symbole szlaku pielgrzymkowego.

Historia budowy mostu Valentre

W 1306 r. konsulowie miasta Cahors postanowili zbudować most nad rzeką Lot w miejscu zwanym „Valandre”, po zachodniej stronie zakola Cahors. W tym czasie istniały już dwa inne mosty: most Vieux na południu i most Neuf na wschodzie. Prace uroczyście rozpoczęto dwa lata później. Most w swoim pierwotnym zamyśle miał być twierdzą nie do zdobycia, skutecznie chroniącą miasto przed atakami z południa. W tym celu wzniesiono trzy obronne wieże, zewnętrzne wyposażone w kratownice. Budowa mostu trwała blisko 70 lat, przerywana walkami wojny stuletniej.

Legenda o moście Valentre

Z budową mostu wiąże się legenda. Podobno prace nad mostem ciągnęły się tak opieszale, że zrezygnowany architekt sprzedał swoją duszę diabłu, aby projekt ukończyć. W zamian diabeł zobowiązał się nie tylko pomóc w budowie, ale również spełniać jego wszystkie życzenia. Kiedy prace zbliżały się ku końcowi, architekt postanowił oszukać diabła i uratować duszę. Dlatego wręczył mu sito i kazał nabrać wody do rozcieńczenia wapna. Diabeł próbował dwadzieścia razy zaczerpnąć wodę, ale za każdym razem woda przelewała się przez sito. Zmuszony przyznać się do porażki, poprzysiągł zemstę. Jakiś czas później, gdy murarze zakończyli budowę środkowej wierzy odkryli, że w górnym, północno-zachodnim rogu brakuje kamienia. Próbowali go uzupełnić, ale bez skutku. Mówi się, że to diabeł co noc wysyłał swoich pomocników, aby ci usunęli kamień, nadając mostowi niedokończony wygląd na wieki.

Legendę mostu Valentre wykorzystał architekt Paul Gout, któremu zlecono odnowienie mostu w 1880 roku. Nakazał on miejscowemu artyście Cyprienowi-Antoine Calmonowi wyrzeźbić małego diabła i osadzić na szczycie środkowej wieży. Próbuje on bezskutecznie wyrwać kamień z mostu.

Most Valentre ma 172 m długości i osiem łuków. Co roku odwiedza go blisko 200 000 turystów. Nocą jest pięknie podświetlony, dlatego warto go odwiedzić nie tylko w ciągu dnia. Można na niego wejść o każdej porze. Podczas naszej jesiennej wizyty poziom rzeki Lot był bardzo wysoki.

Pod mostem, na lewym brzegu rzeki Lot znajduje się śluza Valentre, a nieco dalej pochodząca z 1854 roku przepompownia wody.

Most Valentre Cahors rzeka Lot Francja
Most Valentre Cahors rzeka Lot Francja
Most Valentre Cahors
Most Valentre Cahors rzeka Lot Francja
Śluza Valentre Cahors rzeka Lot
Most Valentre Cahors rzeka Lot Francja
Most Valentre Cahors rzeka Lot Francja
Most Valentre Cahors rzeka Lot Francja
Most Valentre Cahors rzeka Lot Francja
Most Valentre Cahors rzeka Lot Francja

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Posty w kategorii

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)