BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Wakacje na barce w Europie

Artykuł dotyczy rejsów barkami firmy Locaboat (Penichette, Europa oraz Linssen)
Wakacje na barce to coraz bardziej popularna w Polsce forma turystyki. Umożliwia zwiedzanie wyjątkowych zakątków Europy z dala od wydeptanych tysiącami stóp szlaków i zatłoczonych kurortów. To spokojna wędrówka rzekami, kanałami i jeziorami, w zgodzie z naturą.

Czym są wakacje na barce?

Zdarzyło Ci się kiedyś wynająć apartament lub dom na wakacje? Teraz w ten sam sposób możesz wynająć barkę – taki pływający, dobrze wyposażony i funkcjonalny dom na wodzie. Znajdziesz w nim wszystko, co niezbędne, aby odbyć fascynujący rejs: wygodne i ogrzewane kabiny, łazienki z ciepłą wodą, kuchnię z piekarnikiem i lodówką.

Aby wynająć barkę turystyczną, nie potrzebujesz żadnych uprawnień! Aby poczuć się pewnie za sterem, zanim wypłyniesz w rejs, odbędziesz krótkie szkolenie. Barka porusza się z prędkością 8-10 km/h, a manewry znacznie ułatwia ster strumieniowy. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Bez patentu czy to prawda?

Wynajmując barkę decydujesz, kogo zabierzesz na pokład, jaką trasę wybierzesz, jak długo zdecydujesz się płynąć i gdzie zatrzymasz się na nocleg. My oczywiście sugerujemy trasę rejsu oraz polecamy największe atrakcje, ale jest to wyłącznie propozycja. Każdy rejs jest wyjątkowy, a wolność, jaką daje pływanie barką, sprawia, że są to zawsze udane wakacje.

Gdzie popłynąć w rejs?

Barki dostępne są w 5 krajach - Francja, Holandia, Niemcy, Włochy i Irlandia. Największy wybór barek jest we Francji.

Szlaki wodne prowadzą przez kanały, rzeki i jeziora, przez miasta o bogatej kulturze z wieloma zabytkami, jak również wśród lasów, łąk, zalesionych wzgórz i winnic. Każdy na pewno znajdzie region dopasowany do swoich wymagań. Aby zawęzić poszukiwania, polecamy artykuł Jaką trasę wybrać na pierwszy rejs barką.

Zazwyczaj port, w którym rozpoczynamy rejs jest również miejscem, do którego musimy wrócić. W niektórych regionach dostępna jest oferta rejsów one-way, gdzie mamy inny port zaokrętowania, a inny wyokrętowania. Rozwiązanie to wydaje się bardzo atrakcyjne, bo nie musimy pokonywać tej samej trasy dwa razy, jednak wiążą się z tym pewne "minusy", o których więcej tutaj: Rejsy one-way wady i zalety.

Wybieramy kraj i region - wakacje na barce
Francja - Bretania

Termin i czas trwania rejsu

Nasze bazy otwarte są zazwyczaj od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wakacje na barce trwają zwykle tydzień lub dwa tygodnie, ale 10/11-dniowy (tzw. "długi tydzień") rejs także jest możliwy. Rejsy 4-dniowe (tzw. "krótki tydzień") są rzadkością.

Tydzień czarteru barki obejmuje 7 noclegów na barce. Zaokrętowanie i wyokrętowanie odbywa się w piątki, soboty i poniedziałki. Odbiór barki następuje najczęściej w godzinach 14:00-18:00, a jej zwrot 8:00-9:00.

wakacje na barce Francja Franche-Comte
Francja region Franche-Compte

Wybór barki

Wszystkie barki – niezależnie od tego, którą wybierzesz – zostały zaprojektowane tak, by zapewnić załodze maksimum wygody.

Każda barka turystyczna posiada salon, wygodne koje, ogrzewanie, po pełnym wrażeń dniu można wziąć ciepły prysznic. Przestrzeń na barce jest z konieczności ograniczona, ale, jako że najważniejszym miejscem na pokładzie jest salon, konstruktorzy zadbali o to, by był on jasny i przestronny. Kabiny sypialne nie są duże, ale oprócz koi znajdują się w nich pojemne szafki, a czasem umywalka. Każdy członek załogi otrzymuje zestaw pościelowy, na który składają się poduszka, kołdra i prześcieradło oraz dwa ręczniki. Kuchnia wyposażona jest we wszystko, co niezbędne do przyrządzania posiłków: lodówkę, zlew, kuchenkę gazową z piekarnikiem, komplet garnków i kompletną zastawę stołową. Zainteresowanych szczegółowym wyposażeniem barki odsyłamy do artykułu: W co wyposażona jest barka.

Więcej informacji na temat konkretnych modeli barek znajdziesz na stronie Barki w Europie.

wakacje na barce Francja Franche-Comte
Francja region Franche-Compte

Cena wynajmu barki

Cena barki uzależniona jest od wielkości barki oraz od okresu, w którym chcemy ją wynająć. Małą barkę przed sezonem wynajmiemy za ok. 1100 EUR/tydz. Za największą barkę w szczycie sezonu (przełom lipca i sierpnia) zapłacimy ok. 5200 EUR/tydz. Aby sprawdzić ceny barek, wybierz: Cennik barek w Europie.

Cena za wynajem barki zawiera (poza wynajmem samej jednostki pływającej): gaz do kuchenki, gaz potrzebny do ogrzewania, prezentację barki wraz ze szkoleniem, poradnik dla wynajmującego (dostępny w języku angielskim, niemieckim lub francuskim) oraz serwis techniczny przez 7 dni w tygodniu. W cenie wynajmu zawarte jest również OC i CASCO barki.

Cena nie zawiera: kosztów sprzątania barki po rejsie, kosztów zużytego paliwa, opłat portowych i opłat bieżących. Zapoznaj się z informacją na temat obowiązkowych i opcjonalnych opłat dodatkowych z artykułu: Koszty dodatkowe w Europie.

Penichette 1020 FB

Jak wygląda przejęcie barki

Udzielamy dokładnych instrukcji, w jaki sposób można dostać się do bazy, biorąc pod uwagę różne środki transportu. Formalności w bazie ograniczają się do:

  • dokonania obowiązkowych opłat,
  • uzyskania szczegółowych informacji dotyczących trasy rejsu,
  • poznania barki oraz odbycia szkolenia praktycznego z manewrowania barką.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Przejęcie barki.

Barki w porcie w Agen

Nawigacja i śluzowanie

Liczba dni potrzebnych do pokonania proponowanych przez nas tras rejsu została określona przy założeniu, że dziennie pływamy około 4-5 godzin z bezpieczną prędkością do 10 km/h. Kalkulacja ta nie obejmuje czasu potrzebnego na pokonywanie śluz. Zwróćmy na to szczególną uwagę, jeśli planujemy rejs w okresie wakacyjnym po Canal du Midi.

Prowadzenie barki nie jest trudne i nie wymaga szczególnych umiejętności. Warto jednak przed rejsem, przynajmniej teoretycznie, zapoznać się z najczęstszymi manewrami: cumowaniem, kotwiczeniem, zawracaniem. W tym celu przygotowaliśmy artykuł: Manewrowanie barką? to proste!.

Przejścia przez śluzy należą do najbardziej ekscytujących momentów rejsu barką. Śluzy są zwykle obsługiwane od 9:00 do 19:00 z godzinną przerwą na lunch.

We Francji śluzy mogą być zamknięte podczas ważnych świąt (1 maja, 14 lipca, 1 października), ale zwykle otwarte są w niedzielę i w Wielkanoc. Na szlakach w Andegawenii, Bretanii, Camarque, na rzekach Charente, Lot, Basie, Somma i Seille są one czynne non stop.

Śluzy mają przeważnie własną obsługę, jednak niektóre z nich trzeba obsługiwać samodzielnie (np. wszystkie na rzekach: Lot i Charente).

Zarówno śluzy, jak i drogi wodne wymagają czasami napraw, dlatego, głównie poza letnim sezonem żeglugowym, mogą być zamknięte. Dokładne daty ich wyłączenia z eksploatacji ogłaszane są zazwyczaj przed rozpoczęciem sezonu. Przed rejsem radzimy sprawdzić, czy realizacja wybranej przez Państwa trasy będzie możliwa.

Więcej informacji w artykule: ABC śluzowania.

Śluza Buzet-sur-Baise

Bezpieczeństwo na barce

Barki turystyczne wyposażono w środki ratunkowe. Wszystkie barki są skonstruowane tak, by ograniczyć do minimum jakiekolwiek niebezpieczeństwo związane z pływaniem – pokłady są płaskie i otoczone barierkami. Kształt kadłuba i charakter odwiedzanych tras sprawiają, że podczas płynięcia nie „buja” i dlatego pływanie jest bardzo bezpieczne.

Jeżeli na pokładzie znajduje się dziecko, ma ono obowiązek noszenia dostosowanej do jego wzrostu kamizelki asekuracyjnej, którą należy zamówić przed zaokrętowaniem.

Barki poruszają się z niewielką, bezpieczną prędkością 8 km/h na kanałach i 10 km/h na rzekach.

Zapoznaj się również z: Bezpieczeństwo na barce 10 podstawowych zasad.

Canal du Midi barka kanał wakacje

Jak dokonać rezerwacji barki

Aby dokonać rezerwacji należy określić:

  • datę rozpoczęcia i długość rejsu,
  • rejon pływania,
  • rodzaj rejsu – "tam i z powrotem" lub "One-way",
  • miejsce zaokrętowania i wyokrętowania,
  • typ barki lub jej wielkość (liczba łóżek lub liczba kabin).

Rezerwacji barki możesz dokonać samodzielnie, korzystając z naszej wyszukiwarki na stronie.

Możesz również skontaktować się z nami – postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania, sprawdzimy dostępność barek i doradzić w wyborze. Na życzenie dokonamy 4-dniowej wstępnej rezerwacji. Jej potwierdzenie nastąpi po wpłaceniu I raty w wysokości 40% ceny; pozostała część jest płatna najpóźniej na siedem tygodni przed zaokrętowaniem. Płatność dokonywana jest w EUR, bezpośrednio na wskazane przez nas konto firmy Locaboat.

Canal du Midi śluza wakacje na barce

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...

Posty w kategorii

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)