Artykuł dotyczy rejsów barkami firmy Locaboat (Penichette, Europa oraz Linssen)
Na początek rozszyfrujmy co oznacza "rejs one-way". To taki rejs, w którym port zaokrętowania i wyokrętowania jest inny. Czyli w praktyce, podczas rejsu, nie pokonujemy dwa razy tej samej trasy.
Zalety rejsu one-way
Zaleta jest jedna. Podczas naszego rejsu płyniemy wciąż "do przodu". A co się z tym wiąże możemy więcej zobaczyć i więcej zwiedzić.
Wady rejsu one-way
Tych jest trochę więcej, co nie oznacza, że z rejsu one-way należy rezygnować
Wyższe koszty
Opcja one-way jest odpłatna i wynosi dodatkowo 130 Eur.
Jeżeli do bazy przyjedziemy samochodem musimy liczyć się z kosztem transferu. W niektórych bazach kierowca może skorzystać z połączeń kolejowych, aby wrócić po samochód, w innych pozostaje mu skorzystanie z taksówki lub zamówienie transferu samochodu do portu wyokrętowania. Każde z tych rozwiązań wiąże się z dodatkowym kosztem i czasem.
Większa dyscyplina czasowa
Trasa rejsu one-way musi zostać pokonana w określonym czasie bez względu na sytuacje, które mogą opóźniać jej wykonanie. Dlatego trasy one-way z dużą ilością śluz, wymagają spędzenia większej ilości czasu na wodzie. Tym samym ograniczyć możliwość zatrzymywania się i zwiedzania mijanych miasteczek, czy też realizowania wycieczek rowerowych do atrakcyjnych miejsc oddalonych kilka kilometrów od szlaku żeglugowego.
Anulowanie rejsu w ostatniej chwili
Rejs one-way organizowany jest na życzenie, ale z różnych przyczyn, gwarancja jego realizacji jest ograniczona. Trudne do przewidzenia sytuacje, jak awaria śluzy czy niski poziom wody może spowodować konieczność zmiany trasy. Dlatego, na kilka dni przed startem trzeba upewnić się, czy zarezerwowany rejs one-way jest dostępny i czy jego kierunek się nie zmienił.
Podsumowanie
Biorąc pod uwagę "za" i "przeciw" wszystkim, którzy na rejs wybierają się po raz pierwszy, rekomendujemy rejs „tam i z powrotem”. Opcja ta pozwala na większą beztroskę w czasie rejsu. Pamiętajmy – ta sama trasa pokonywana w drugą stronę wygląda zupełnie inaczej!
W Holandii, Irlandii i Włoszech rejsy muszą kończyć się w tym samym porcie, w którym się rozpoczęły.
Rejsy w Holandii
Na koniec ciekawostka. W Holandii znajdują się dwie bazy: w Loosdrecht i Alphen aan den Rijn. Z każdej z nich biegnie trasa w kierunku Amsterdamu, Goudy i Utrechtu, zataczając pętle. Tym sposobem wynajmując barkę w Holandii poruszamy się trasą one-way, bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów.