To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Tak, to prawda!
Aby wyczarterować barkę – spacerowy jacht motorowy nie są potrzebne żadne uprawnienia.
Czarter jachtów motorowych bez patentu w Polsce
Ogólna zasada mówi, że do prowadzenia łodzi motorowych o mocy silnika powyżej 10 KW oraz jachtów żaglowych o długości powyżej 7,5 m wymagane są odpowiednie uprawnienia.
Od wiosny 2001 roku barki turystyczne podlegają specjalnym, łagodniejszym przepisom. Dzięki nim do uprawiania turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h, nie jest wymagany dokument kwalifikacyjny (patent). Jednocześnie w przypadku wynajmu prowadzący jacht nieposiadający patentu musi przejść szkolenie z zakresu bezpieczeństwa na wodzie.
Wszystkie oferowane przez nas jachty motorowe w Polsce możesz wynająć i prowadzić bez uprawnień. Wybierz jeden z jachtów na Pętli Żuławskiej, Wielkiej Pętli Wielkopolski, Kanale Elbląskim lub Kanale Augustowskim i odkryj wyjątkowe, rodzime szlaki wodne.
Popularne jachty bez patentu dostępne w Polsce:
Vistula Cruiser 30, Weekend 820, Sun Camper 30, Stillo 30, Riveir Cruiser 39, Haber 33, Nautica 830, Haber 20
Wynajem jachtu bez uprawnień w Europie
We Francji, Irlandii, Włoszech, Holandii czarter barek dostępny jest dla osób bez patentu. W większości krajów europejskich barkami można pływać bez jakichkolwiek uprawnień, ale warto zwrócić uwagę, że od tej reguły zdarzają się wyjątki, np. prowadzący jachty motorowe w Brandenburgii muszą posiadać co najmniej patent sternika motorowodnego.
Jak to wygląda w praktyce
Na początku każdego czarteru odbywa się szkolenie. Pozwala ono zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa na wodzie, budową i wyposażeniem barki oraz wszystkimi systemami, jakie na niej funkcjonują. Następny etap szkolenia to praktyczna obsługa barki na wodzie. Osoba przekazująca barkę udziela dokładnych instrukcji dotyczących prowadzenia jednostki oraz demonstruje, jak się nią manewruje. Wyczerpująco odpowiada również na wszystkie pytania załogi. Pod jej czujnym okiem stawiamy „pierwsze kroki” za sterami barki.
Czarter bez patentu – podstawa prawna
Jachty motorowe bez patentu dostępne są dzięki ustawie z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (art. 37a).
Pływanie barką jest proste, a po kilku chwilach za sterem okazuje się również bardzo przyjemne!