BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Wskazówki nawigacyjne dla żeglujących rzeką Baise (Francja)

Rzeka Baise jest dopływem Garonny. Płynąc z bazy w Buzet-sur-Baise musimy najpierw pokonać śluzę. Rzeka jest mocno zarośnięta, miejscami wręcz dzika, o leniwym nurcie. Aby dopłynąć do Valence-sur-Baise (ostatniej miejscowości na trasie), musimy pokonać 19 śluz.

Śluza Buzet-sur-Baise
Pożegnanie z obsługą śluzy w Buzet-sur-Baise

Śluzy na rzece Baise

Na początek dobra wiadomość: wszystkie śluzy na rzece Baise (za wyjątkiem jednej) są automatyczne. Aby je obsłużyć, potrzebujesz karty magnetycznej. Za chwilę dowiesz się, gdzie ją odebrać.

Gdzie odebrać kartę magnetyczną do śluz na rzece Baise

W miejscowości Buzet-sur-Baise znajduje się podwójna śluza (płynąć z bazy w kierunku Argen po lewej stronie). Śluza ma swoją obsługę. Zbliżaj się do niej powoli, dając czas śluzowemu na otwarcie wrót. Jeśli po kilku minutach nie zauważysz śluzowego zatrąb. Po wpłynięciu do śluzy podaj mu liny. Pomoże on w śluzowaniu i dodatkowo wręczy Ci kartę magnetyczną. Zwrócisz mu ją w drodze powrotnej. Po przekroczeniu śluzy skręć mocno w prawo. Jesteś już na rzece Baise.

wpływamy do śluzy Buzet-sur-Baise
Wpływamy do śluzy Buzet-sur-Baise. Obsługa już na nas czeka.

Jak obsłużyć śluzę

Pierwszą śluzę na rzece Baise masz do pokonania w miejscowości Vianne, niecałe półtorej godziny płynięcia. Nawet gdy śluza w Vianne jest otwarta, zatrzymaj się na chwilę przy betonowym murku śluzy i wypuść jednego z załogantów z kartą. Po wpłynięciu do śluzy włóż i wyjmij kartę. Proces śluzowania rozpocznie się automatycznie. Staraj się nie cumować zbyt blisko przednich wrót, gdyż będzie ci trudno utrzymać barkę stabilnie, gdy woda zacznie się wdzierać do środka. Nie gaś silnika.

śluza w Vianne
Pierwsza śluza na rzece Baise przed Vianne

Jeśli zbliżasz się do śluzy, która jest zamknięta lub pali się czerwone światło, zacumuj do pomostu przed śluzą i oddeleguj jednego z załogantów z kartą na brzeg. Jeśli w śluzie jest inna barka, poczekaj aż skończy śluzowanie i dopiero wtedy włóż kartę magnetyczną.

W razie niebezpieczeństwa naciśnij czerwony przycisk. W każdej śluzie znajdziesz instrukcję obsługi w języku francuskim, angielskim i niemieckim.

Instrukcja obsługi śluzy na rzece Baise
Instrukcja obsługi śluzy

Ważna informacja: śluzy są czynne w godzinach 9.00-19.00. Jeśli się spóźnisz, będziesz musiał nocować przed śluzą. Pamiętaj również, że statki pasażerskie mają zawsze pierwszeństwo w śluzach.

Tylko jedna śluza na rzece Baise obsługiwana jest ręcznie. Znajdziesz ją na wysokości PK. 4.5 to podwójna śluza w Graziac. Pamiętaj, aby przypłynąć do niej przed 17.00. Głośno zatrąb, aby uprzedzić śluzowego o swojej obecności.

Przeczytaj również >>> ABC śluzowania

Gdzie cumować na rzece Baise

Na rzece Baise można cumować tylko w wyznaczonych miejscach, których lista znajduje się poniżej. Pamiętaj, że do pomostów należących do śluz możesz cumować tylko wtedy, gdy chcesz przekroczyć śluzę.

PK 49

Pierwszy możliwy postój na rzece Baise, można by rzec „na dziko”, jest przy PK 49. Poza drewnianym pomostem na dwie barki, nie znajdziemy tu żadnych innych udogodnień.

Pomost do cumowania na rzece Baise PK49
Pomost na PK 49 rzeki Baise

Vianne

Zdecydowanie lepszym miejscem na postój jest miejscowość Vianne, położona około jednej godziny płynięcia dalej. Aby dopłynąć do miasta, trzeba wcześniej pokonać śluzę. Upewnij się że zdążysz do niej dopłynąć przed 19.00. Jeśli spóźnisz się, pozostanie Ci cumowanie do drewnianego pomostu przed śluzą.

Wypływamy ze śluzy w Vainne
Wypływamy ze śluzy w Vianne i za chwilę cumujemy na prawym brzegu.

Cumowanie w Vianne ma kilka zalet. Pomost jest bardzo długi, na kilkanaście barek. Zawsze znajdziesz tu miejsce. W Vianne masz dostęp do prądu i wody gratis. Cumowanie również jest bezpłatne. Średniowieczne miasteczko Vianne jest niewielkie, ale zdecydowanie warte odwiedzenia. Koniecznie zrób sobie spacer do mostu wiszącego nad rzeką Baise.

Cumujemy barką w Vianne
Bezpłatnie cumujemy w Vianne. Prąd i woda gratis.

Lavardac

Dla barek przygotowano duże betonowe nabrzeże. Podobnie jak w Vianne woda i prąd są gratis. Stoły piknikowe znajdziemy trochę wyżej, między drzewami. Pięknie ukwiecone miasto zachęca do spaceru. Warto się tu zatrzymać, gdy potrzebujemy zrobić zakupy albo chcemy odwiedzić ufortyfikowany młyn w Barbaste. Podobnie jak w przypadku Vianne, aby dopłynąć do Lavardac, trzeba pokonać śluzę.

Pomost w Lavardac na rzece Baise
Bezpłatne miejsce do cumowania w Lavardac. Prąd i woda gratis.

PK 41

Postój obok mostu kolejowego. Drewniane pomosty należą do restauracji La Chaumiere d’Albert i są przeznaczone dla ich gości. Można tu zjeść smaczny i niedrogi posiłek. Jeśli chcemy zobaczyć młyn w Barbaste, mamy z tego miejsca tylko 10 min drogi spacerem.

Zanim dopłyniemy do kolejnej miejscowości, Nerac, mijamy trzy śluzy: ok. PK 40 St-Crabary, ok. PK 38.5 Sorbet, PK 37 Bapaume.

Śluza Crabary na rzece  Baise
Wpływamy do śluzy St-Crabary
Śluza Sorbet na rzece Baise

Nerac

W Nerac należy cumować w centrum miasta pomiędzy dwoma mostami. Znajdziemy tu marinę z pełnym zapleczem sanitarnym. Można również podpiąć się do prądu i zatankować wodę. Opłata za cumowanie pobierana jest w wysokości 10-16 EUR w zależności od długości barki.

Port w Nerac

Wpływając do miasta, jeszcze przed śluzą, możemy zobaczyć na prawym brzegu rzeki, bezpłatne miejsca do cumowania. Nie rekomendujemy ich ze względu na niski poziom wody.

Kolejna miejscowość, w której można zacumować po Nerac to Moncrabeau (ok. 4 godzin płynięcia). Przed tobą całkiem sporo śluz: ok. PK 34 śluza Nazareth, PK 31 śluza la Saubole, PK 29.5 śluza Recaillau, PK 28 śluza Pacheron, PK 26 śluza Lapierre. Z tego też powodu radzimy wypłynąć z Nerac rano, najpóźniej wczesnym popołudniem.

PK 24.5

Keja w Lasserre znajduje się na 24.5 kilometrze rzeki Baise. Można zatrzymać się na noc, ale nie ma tu żadnych udogodnień. Na brzegu znajdziemy kilka stołów piknikowych. Najbliższa miejscowość, Francescas, leży w odległości ok. 3 km.

Zanim dopłyniesz do Moncrabeau musisz pokonać jeszcze dwie śluzy: PK 23 śluza Vialeres, śluza Moncrabeau tuż przed portem.

Moncrabeau

W Moncrabeau długi pomost dla barek znajdziesz w okolicach mostu. Cumowanie odbywa się bez opłat. Woda i prąd gratis.

Od kolejnej miejscowości dzieli nas nieduży dystans i tylko dwie śluzy: PK 16.5 śluza Autiege, PK 14.5 śluza Beauregard.

Śluza w Condom rzeka Baise
W śluzie przed Condom

Condom

Condom to największe miasto na naszej trasie. Znajdziemy tu bardzo dużo miejsca do cumowania, w samym centrum miasta, pomiędzy mostami. Wszystkie udogodnienia na miejscu. Opłata za postój, podobnie jak w innych miastach, 10-16 EUR w zależności od długości barki. W cenie dostęp do WiFi.

Port w Condom na rzece Baise
Port w Condom

Aby dopłynąć do ostatniej miejscowości na trasie, Valene-sur-Baise, musisz pokonać trzy śluzy: PK 8.5 śluza Gauge, PK 4,5 śluza w Graziac obsługiwana ręcznie i na sam koniec śluza Flaran.

Valence-sur-Baise

Znajdziemy tu przyjemny port z pełną infrastrukturą.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Posty w kategorii

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)