BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Jaką trasę wybrać na pierwszy rejs barką

Wakacje na barce możliwe są w 6 krajach,  w 17 regionach i na kilkudziesięciu szlakach. Ta ilość może przytłoczyć, szczególnie osoby, które wybierają się na barkę po raz pierwszy. Dlatego postanowiliśmy przedstawić propozycje tras (poza Polską) najlepszych – naszym zdaniem – na pierwsze wakacje na barce. Przedstawiamy je z uwzględnieniem pór roku.

Początek/koniec sezonu czyli wiosna i jesień (marzec, kwiecień, październik)

Canal du Midi – Francja

Trasa: Canal du Midi (południowa Francja)
Bazy: Bram, Argens, Negra

Dlaczego właśnie tam?

 • Pogoda. Canal du Midi leży na południu Francji. Wiosna pojawia się tutaj wcześnie i gwałtownie, natomiast jesień jest ciepła i długa. Szukający słońca i wysokich temperatur będą z pewnością usatysfakcjonowani.
 • Miejsce. Canal du Midi jest wyjątkowym dziełem architektury hydrotechnicznej, nie bez powodu wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podróż dostarcza wielu wrażeń i można by rzec, że jest kwintesencją pływania barką. Znajdziemy tu piękne krajobrazy i malownicze miasteczka. Wzdłuż kanału biegnie ścieżka, która z pewnością spodoba się rowerzystom. Na kanale można cumować w dowolnym miejscu. Degustacje win na trasie są dodatkową atrakcją. Ponieważ na kanale mamy kilka baz, możliwe są różne scenariusze tras.
 • Automatyczne śluzy z obsługą. Na Canal du Midi wszystkie śluzy są automatyczne i dodatkowo obsługiwane przez wykwalifikowanych pracowników. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia ruch na kanale i ułatwia pokonywanie śluz, szczególnie początkującym załogom.

Region Canal du Midi również dobrze się sprawdzi przed/po sezonie. Trasy nie rekomendujemy szczególnie mocno na rejs w lipcu lub sierpniu z powodu wysokich temperatur i dużego ruchu na kanale, co skutkuje długim czasem oczekiwania na śluzach.

Cumowanie na Canal du Midi

Przed/po sezonie (maj, czerwiec, wrzesień)

Holandia/Niderlandy

Trasa: Amsterdam-Gouda-Utrecht (Holandia/Niderlandy)
Baza: Loosdrecht, Alpheen

Dlaczego właśnie tam?

 • Pogoda. W maju, czerwcu i wrześniu Holandia/Niderlandy jest wyjątkowo atrakcyjna. Jest już ciepło, ale nie gorąco. To idealna pogoda na zwiedzanie miast, których wyjątkowo dużo jest na naszej trasie. Sprawdzi się również podczas jazdy na rowerze. Ścieżek rowerowych tutaj nie brakuje. Dodatkowo czerwiec należy do miesięcy z najmniejszą liczbą opadów.
 • Miejsce. Holandia/Niderlandy to kraj, który idealnie nadaje się na zwiedzanie z pokładu barki. Liczne kanały tworzą sieć wodnych dróg, które prowadzą do centrum miast. Trasa rejsu wiedzie wśród łąk i pastwisk, przez najatrakcyjniejsze miasta Holandii: Amsterdam, Goudę, Utrecht. Liczne porty i keje umożliwiają łatwe cumowanie w wielu miejscach. Nasza trasa ma kształt pętli, dlatego wracając do portu, z którego zaczynaliśmy rejs nie powtarzamy tej samej drogi.
 • Mała liczba śluz. Na naszej trasie przeważają mosty, śluzy występują sporadycznie. Przepływanie pod mostami jest zdecydowanie szybsze i prostsze niż pokonywanie śluz.

Proponowana trasa sprawdzi się również w szczycie sezonu, trzeba się jednak liczyć z większym ruchem na trasie. Osoby, dla których niższe niż na południu Europy temperatury i możliwe opady deszczu nie są problemem, mogą wybrać tę trasą również na początek i koniec sezonu. Przypominamy, że wszystkie barki posiadają sprawne ogrzewanie.

Barki w Loenen

Ścisły sezon (lipiec, sierpień)

W tym okresie przedstawiamy więcej niż jedną trasę, biorąc pod uwagę oczekiwania polskich klientów oraz różne odległości od Polski.

Meklemburgia - Niemcy

Trasa: Meklemburgia (Niemcy)
Bazy: Fürstenberg lub Untergohren (Fleesensee).

Dlaczego właśnie tam?

 • Pogoda. Latem pogoda w Meklemburgii zbliżona jest do pogody, jaka panuje w tym czasie w Polsce. Na ogół jest ciepło i pogodnie.
 • Miejsce. Barkami można pływać po rzekach i kanałach, ale również po jeziorach. Znakomitym rejonem do pływania barką jest Pojezierze Meklemburskie. To raj dla wędkarzy i miłośników przyrody. Jeżeli podczas wakacji chcemy odpocząć na łonie natury, z dala od zgiełku dużych miast, a przy tym lubimy cumować "na dziko" i pływać wpław, kiedy przyjdzie nam na to ochota, to z pewnością spodobają nam się czyste wody jezior Meklemburgii. Kolejnym atutem tego regionu jest niewielka odległość od Polski i możliwość dojechania na miejsce samochodem. Na koniec warto wspomnieć o miastach i miasteczkach zachwycających średniowieczną architekturą z czerwonej cegły.
 • Mała liczba automatycznych śluz. Na naszej trasie jest tylko kilkanaście automatycznych śluz. Niestety w lipcu i sierpniu, podobnie jak w innych popularnych regionach, tworzą się kolejki do śluzowania.

To co dla jednych jest atutem np. bliskie sąsiedztwo Niemiec, dla innych nie musi. Poniżej przedstawiamy dwie propozycje tras we Francji, powszechnie uważanej za kraj bardziej wakacyjny od Niemiec.

Meklemburgia wakacje na barce jeziora kąpiel

Gaskonia - Francja

Trasa: Rzeka Baise (Gaskonia/Francja)
Baza: Buzet-sur-Baise

Dlaczego właśnie tam?

 • Pogoda. Południe Francji w lipcu i sierpniu to z pewnością bardzo wysokie temperatury i bezchmurne niebo.
 • Miejsce. Nasza trasa biegnie w większości rzeką Baise. Jej brzegi są bardzo zalesione i tworzą parasol z gałęzi oraz liści, który chroni przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Woda w rzece jest czysta, dlatego chętni mogą w upalne dni korzystać z kąpieli. Na trasie jest kilka miejsc z darmowym dostępem do prądu i wody. Ten rejon Francji uchodzi za najmniej zaludniony, dlatego nawet w szczycie sezonu nie spotkasz tu tłumów. To znakomite miejsce dla ceniących sobie kontakt z naturą.
 • Łatwe w obsłudze śluzy. Na trasie jest trochę śluz (44 śluzy), ale wszystkie obsługiwane są automatycznie.

Jeżeli macie wątpliwości, którą trasę rejsu wybrać na swoje wakacje na barce, nie wahajcie się z nami skontaktować. Chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem i przedstawimy najlepszą propozycję.

Rzeka Baise Nerac Gaskonia wakacje na barce

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Posty w kategorii

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)