BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

W krainie dobrego króla Henryka

Długość trasy: 172 km   |   Czas: 5,5h dziennie   |   Liczba śluz: 54

Dzień 1Zaokrętowanie w Buzet-sur-Baise0 km-
Dzień 2Buzet - Nérac27 km7 śluz
Dzień 3Nerac - Moncrabeau15 km7 śluz
Dzień 4Moncrabeau - Condom11 km3 śluzy
Dzień 5Condom - Vianne25 km12 śluz
Dzień 6Vianne - Agen39 km14 śluz
Dzień 7Agen-Buzet29 km7 śluz

Rejs rozpoczyna się z naszej bazy w miejscowości Buzet-sur-Baise, skąd po pokonaniu pierwszej śluzy wpływamy na rzekę Baise. Prawie wszystkie śluzy na trasie są automatyczne. Do obsługi śluz na rzece Baise potrzebna jest karta magnetyczna. O ile na kanale Lateral a la Garonne można cumować w dowolnym jego miejscu (za wyjątkiem miejsc oznaczonych zakazem cumowania), o tyle na rzece Baise można cumować tylko w wyznaczonych miejscach. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Wskazówki nawigacyjne dla żeglujących rzeką Baise.

Dzień 1

Zaokrętowanie w Buzet-sur-Baise: 0 km / -

Przygodę z Gaskonią rozpoczynasz w naszej bazie leżącej na kanale Lateral a la Garonne w miejscowosci Buzet-sur- Baise. Baza znajduje się ok. 30 km od dworca kolejowego w Agen i ok. 115 km od lotniska Bordeaux-Merignac.

port kapitanat buzet sur baise

W Buzet znajdziesz ładnie położony port. Parę kroków od niego, po zachodniej stronie kanału, zaraz przy moście, na skrzyżowaniu ulic, znajduje się polecana przez odwiedzających rodzinna restauracja Auberge du Goujon qui Frétille.

port buzet sur baise

Dla amatorów wina Winnica Les Vignerons de Buzet to nie lada gratka. W poszanowaniu człowieka i natury produkowane są tu głównie wina ze szczepów – Merlot i Cabernet Sauvignon. Polecamy zaopatrzyć się w nie na początku rejsu. Bezpłatne degustacje i pomoc fachowców pozwalają na przemyślane zakupy.

winairnia

Dzień 2

Buzet - Nérac: 27 km / 7 śluz

Rzeka Baise Nerac Gaskonia wakacje na barce

Port w Nerac

Po minięciu śluzy w Buzet wpływasz na rzekę Baïse. Poprowadzi Cię ona do Nerac – największej atrakcji na trasie tego rejsu.

Ufortyfikowane, średniowieczne miasto Nerac jest wyjątkowo malownicze. Barkę cumujesz w cieniu starych murów, wzdłuż ukwieconych brzegów rzeki Baïse, uprzednio przepływając pod kamiennym, starym mostem z XIII wieku.

Nerac

Będąc w miasteczku zwróć uwagę na Château du Fréchou pełniący pierwotnie funkcję twierdzy Lorda Albreta. W XVI wieku zamek zamieszkiwał przyszły król Francji Henryka IV i jego żona królowa Margot. Z tego okresu zachowało się piękne renesansowe skrzydło. Zamek można zwiedzać z przewodnikiem.

Polecamy spacer wśród fontann i posągów w uroczym parku królewskim Garenne, położonym wzdłuż brzegu rzeki Baïse.

Jeśli lubisz wino zainteresuje cię degustacja w rodzinnej winnicy Château du Frandat. Znający język francuski z całą pewnością docenią informacje, przekazywane przez właściciela, na temat procesu produkcji od zbiorów, aż do butelkowania.

Kilka kroków od centrum Nerac znajduje się park wodny Lud’O Parc. Zestaw basenów rekreacyjnych w otoczeniu galijsko-rzymskich pozostałości otwarty jest zazwyczaj od początku lipca do początku września.

Jeśli zabrałeś na rejs rower możesz wybrać się do parku linowego. Park Cap Cauderoue znajduje się ok. 6 km na zachód od Nerac.

Tradycyjny targ odbywa się tu w każdą sobotę rano.

Port w Nerac

Dzień 3

Nerac - Moncrabeau: 15 km / 7 śluz

W XVIII wieku Moncrabeau uważane było za francuską stolicę kłamców. Podobno mieszkańcy opanowali do perfekcji sztukę „fałszywego przedstawiania prawdy w dowolnym czasie i miejscu”. Na pamiątkę tych czasów, corocznie organizowany jest Festiwalu Kłamców w Moncrebeau, podczas którego mieszkańcy wybierają Króla Kłamców.

Miasteczko warto obejść „szlakiem kłamców”, na drodze którego spotkamy np. kamienny tron, na którym zasiada król kłamców podczas elekcji oraz znaki ostrzegające przed różowymi słoniami przechodzącymi przez przejście dla pieszych 😉

Dzień 4

Moncrabeau - Condom: 11 km / 3 śluzy

Zatrzymaj się w Condom, aby odwiedzić Muzeum Armagnac i poznać sekrety tego słynnego francuskiego brandy. To może być dobry moment, aby kupić kilka butelek w prezencie. Około 25 metrów od portu w Condom mieszczą się piwnice przedsiębiorstwa Papelorey, które zaprasza na darmową degustację tego alkoholu.

Brandy to nie jedyny powód aby odwiedzić Condom. Zanurz się w średniowiecznej architekturze Starego Miasta, odwiedź katedrę św. Piotra i nie zapomnij od nas pozdrowić Czterech Muszkieterów.

condom z góry

 

Dzień 5

Condom - Vianne: 25 km / 12 śluz

W drodze do Vianne warto zatrzymać się w miasteczku Lavardac i udać się na spacer (ok. 20 minut w jedną stronę) do Barbaste. Znajdziesz tu piękny romański most, z którego roztacza się wspaniały widok na rzekę oraz pochodzący z XIII wieku warowny młyn.

Le Moulin des Tours w Barbaste

Vianne to kolejne średniowieczne miasto na trasie. Doskonale zachowane fortyfikacje przeniosą Cię w XIII wiek. Na rynku Vianne znajdziesz kafeterie i restauracje na świeżym powietrzu. Nam szczególnie podobał się wiszący most na rzece Baise.

Widok z góry na port w Vianne

Dzień 6

Vianne - Agen: 39 km / 14 śluz

Na dzisiaj zaplanowaliśmy długą trasę, dlatego z Vianne wyrusz jak najwcześniej. Przez śluzę w Buzet opuszczasz Baïse i wracasz do Canal Latéral à la Garonne. Kieruj się na południe w kierunku Agen.

Niewątpliwą atrakcją jest podróż mostem ponad rzeką Baise.

Most na Canal Latéral à la Garonne nad rzeką Petite Baïse

Most na Canal Latéral à la Garonne nad rzeką Petite Baïse

Po minięciu 4 kolejnych śluz będziesz miał okazję przepłynąć akweduktem nad rzeką Garonną.To wyjatkowa atrakcja, którą zdecydowanie polecamy podczas tego rejsu.

Agen jest ładnie położone nad rzeką Garonną i ma wiele do zaoferowania turystom. Na początek radzimy zajrzeć do Katedry w Agen. Ta XII – wieczna romańsko-gotycka katedra jest jednym z niewielu kościołów we Francji z podwójną nawą. To regionalna cecha występującą również w kościele jakobinów w pobliskiej Tuluzie. Katedra w Agen leży na starożytnej trasie pielgrzymkowej zwanej Drogą św. Jakuba. Z tego też powodu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Most kanałowy nad rzeką Garonną
most kanałowy nad rzeką Garonną

Dzień 7

Agen-Buzet: 29 km / 7 śluz

Powrót do bazy w Buzet-sur-Baise. Zanim wyruszysz w ostatni rejs zarezerwuj czas na wizytę na lokalnym targu w Agen. Francuskie sery są zawsze dobrym pomysłem na prezent z wakacji.

Na koniec kulinarna ciekawostka. Agen to francuska stolica suszonych śliwek. Śliwki Agen są produkowane z odmiany śliwek Ente, które zostały sprowadzone z Syrii w 1200 roku. Są źródłem lokalnej dumy, która znajduje odzwierciedlenie w corocznym festiwalu „Pruneau Show d’Agen” na cześć pierwszych zbiorów w sezonie. Festiwal tradycyjnie obchodzony jest w ostatni weekend sierpnia.

Zachęcamy do zrobienia sobie wolnego wieczoru i odpoczynku w Buzet. Restauracja „Le Vigneron” łączy doskonałe wina z kuchnią regionalną – warto zarezerwować stolik na pożegnalną kolację.

Baza w Agen Locaboat
Port w Agen

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)