BARKI.pl
+48 22 446 83 80 kontakt@barki.pl bez patentu

W krainie dobrego króla Henryka

Długość trasy: 137 km   |   Czas: 4,5h dziennie   |   Liczba śluz: 47

Dzień 1Zaokrętowanie w Agen0 km-
Dzień 2Agen - Buzet29 km7 śluz
Dzień 3Buzet - Nérac27 km7 śluz
Dzień 4Nerac - Moncrabeau15 km7 śluz
Dzień 5Moncrabeau - Vianne25 km12 śluz
Dzień 6Vianne - Buzet10 km7 śluz
Dzień 7Buzet - Agen29 km7 śluz

Dzień 1

Zaokrętowanie w Agen: 0 km / -

Przygodę z Langwedocją zaczynasz w naszej bazie w Agen.

Port Agen wakacje na barce Gaskonia

Port w Agen

 

Miasto jest ładnie położone i ma wiele do zaoferowania. Na początek radzimy zajrzeć do Katedry w Agen. Ta XII – wieczna romańsko-gotycka katedra jest jednym z niewielu kościołów we Francji z podwójną nawą. To regionalna cecha występującą również w kościele jakobinów w pobliskiej Tuluzie. Katedra w Agen leży na starożytnej trasie pielgrzymkowej zwanej Drogą św. Jakuba. Z tego też powodu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Innym ciekawym miejscem jest Muzeum Sztuk Pięknych. Założone w 1836 r. zajmuje cztery renesansowe budynki hotelowe w zabytkowym centrum Agen. Wśród zbiorów możemy podziwiać malarstwo, rzeźbę, meble i ceramikę od średniowiecza do XIX wieku.

Jeśli wakacje spędzamy z dziećmi park rozrywki Walibi, położony w zachodniej części miasta może okazać się strzałem w dziesiątkę. Park wybudowany został na 30 hektarach zalesionego parku, a tzw. boomerang to rollercoaster osiągający prędkość 90 km/h. Niezapomniane chwile gwarantowane.

Innym również interesującym miejscem jest park przyrody Passeligne. 60-hektarowy pas zieleni z dwoma dużymi jeziorami znajduje się na południowym krańcu miasta. Młodsi uczestnicy wyprawy z pewnością chętnie zużyją zapasy energii na trzech olbrzymich placach zabaw. Każdy z nich zaprojektowano dla innej grupy wiekowej, mając na celu rozwój umiejętności motorycznych.

Na koniec kulinarna ciekawostka. Agen to francuska stolica suszonych śliwek. Śliwki Agen są produkowane z odmiany śliwek Ente, które zostały sprowadzone z Syrii w 1200 roku. Są źródłem lokalnej dumy, która znajduje odzwierciedlenie w corocznym festiwalu „Pruneau Show d’Agen” na cześć pierwszych zbiorów w sezonie. Festiwal tradycyjnie obchodzony jest w ostatni weekend sierpnia.

Dzień 2

Agen - Buzet: 29 km / 7 śluz

Już na początku rejsu czeka na Ciebie pełna wrażeń podróż akweduktem nad rzeką Garonną.

Ten imponujący most kanałowy przerzucony nad Garonną został wybudowany w 1849. Ma długość 539 metrów i gdy oddawano go do użytku był najdłuższym żeglownym akweduktem Francji. Charakteryzują go 23 łuki, każdy o rozpiętości 20 metrów, zbudowane z białego wapienia Quercy. Przełomem na owe czasy była szerokość kanału, który pozwalał na jednoczesne przejście dwóch statków w różnych kierunkach, dzięki blisko 9 metrom szerokości!

Akwedukt stanowi część kanału Garonny, który wraz z Canal du Midi tworzy drogę wodną zwaną kanałem Dwóch Mórz, łączącym Atlantyk z Morzem Śródziemnym.

Akwedukt wakacje na barce Gaskonia i Akwitania

Akwedukt w Agen

 

W Buzet znajdziesz ładnie położony port. Parę kroków od niego po zachodniej stronie kanału zaraz przy moście na skrzyżowaniu ulic znajduje się polecana przez odwiedzających rodzinna restauracja Auberge du Goujon qui Frétille.

Dla amatorów wina Winnica Les Vignerons de Buzet to nie lada gratka. W poszanowaniu człowieka i natury produkowane są tu głównie wina ze szczepów – Merlot i Cabernet Sauvignon.

Dzień 3

Buzet - Nérac: 27 km / 7 śluz

Rzeka Baise Nerac Gaskonia wakacje na barce

Port w Nerac

Wpływasz na rzekę Baïse, która poprowadzi Cię do Nerac – największej atrakcji na trasie tego rejsu.

Ufortyfikowane, średniowieczne miasto Nerac jest wyjątkowo malownicze. Barkę cumujesz w cieniu starych murów, wzdłuż ukwieconych brzegów rzeki Baïse, uprzednio przepływając pod kamiennym, starym mostem z XIII wieku.

Nerac

Będąc w miasteczku zwróć uwagę na Château du Fréchou pełniący pierwotnie funkcję twierdzy Lorda Albreta. W XVI wieku zamek zamieszkiwał przyszły król Francji Henryka IV i jego żona królowa Margot. Z tego okresu zachowało się piękne renesansowe skrzydło. Zamek można zwiedzać z przewodnikiem.

Polecamy spacer wśród fontann i posągów w uroczym parku królewskim Garenne, położonym wzdłuż brzegu rzeki Baïse.

Jeśli lubisz wino polecamy udać się na degustację do rodzinnej winnicy Château du Frandat. Znający język francuski z całą pewnością docenią informacje, przekazywane przez właściciela, na temat procesu produkcji od zbiorów, aż do butelkowania.

Kilka kroków od centrum Nerac znajduje się park wodny Lud’O Parc. Zestaw basenów rekreacyjnych w otoczeniu galijsko-rzymskich pozostałości otwarty jest zazwyczaj od początku lipca do początku września.

Jeśli zabrałeś na rejs rower możesz wybrać się do parku linowego. Park Cap Cauderoue znajduje się ok. 6 km na zachód od Nerac.

Tradycyjny targ odbywa się tu w każdą sobotę rano.

Port w Nerac

Dzień 4

Nerac - Moncrabeau: 15 km / 7 śluz

W XVIII wieku Moncrabeau uważane było za francuską stolicę kłamców. Podobno mieszkańcy opanowali do perfekcji sztukę „fałszywego przedstawiania prawdy w dowolnym czasie i miejscu”. Na pamiątkę tych czasów, corocznie organizowany jest Festiwalu Kłamców w Moncrebeau, podczas którego mieszkańcy wybierają Króla Kłamców.

Miasteczko warto obejść „szlakiem kłamców”, na drodze którego spotkamy np. kamienny tron, na którym zasiada król kłamców podczas elekcji oraz znaki ostrzegające przed różowymi słoniami przechodzącymi przez przejście dla pieszych 😉

Dzień 5

Moncrabeau - Vianne: 25 km / 12 śluz

W drodze do Vianne warto zatrzymać się w miasteczku Lavardac i udać się na spacer (ok. 20 minut w jedną stronę) do Barbaste. Znajdziesz tu piękny romański most, z którego roztacza się wspaniały widok na rzekę oraz trzechsetletni warowny młyn.

Le Moulin des Tours w Barbaste

Vianne to kolejne średniowieczne miasto na trasie. Doskonale zachowane fortyfikacje przeniosą Cię w XIII wiek. Na rynku Vianne znajdziesz kafeterie i restauracje na świeżym powietrzu.

Dzień 6

Vianne - Buzet: 10 km / 7 śluz

Nie przegap Château de Trenquelleon w Feugarolles. Jest szczególnie znany ze swoich cennych gobelinów. Przez śluzę Buzet opuszczasz Baïse i wracasz do Canal Latéral à la Garonne. Zachęcamy do zrobienia sobie wolnego wieczoru i odpoczynku w Buzet. Restauracja „Le Vigneron” łączy doskonałe wina z kuchnią regionalną.

Most na Canal Latéral à la Garonne nad rzeką Petite Baïse

Most na Canal Latéral à la Garonne nad rzeką Petite Baïse

Dzień 7

Buzet - Agen: 29 km / 7 śluz

Powrót do Agen

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 kontakt@barki.pl

ODWIEDŹ NAS: