Średniowieczne miasteczko Saint Cirq Lapopie, położone w sercu Parku Naturalnego Causses du Quercy (Parc naturel régional des Causses du Quercy), zostało uznane za jedno z najpiękniejszych miast Francji. Dlaczego?
Po pierwsze położenie
Miasto jest malowniczo położone na 100 metrowym klifie, u podstawy którego płynie rzeka Lot. Dlatego miasto robi szczególnie wrażenie na tych, którzy przypłyną tu barką. Nikogo również nie trzeba przekonywać, że widoki jakie rozpościerają się z miasta na dolinę rzeki Lot warte są każdego wysiłku jaki trzeba podjąć, aby się tu wspiąć.
Po drugie charakter
Miasteczko jest niewielkie. Położone kaskadowo. Wszystkie budynki zachowują ten sam charakter: wybudowane z kamienia, przykryte dwu lub czterospadowym, stromym dachem o ciemnej dachówce, niektóre z elementami drewnianych wzmocnień. Najstarszy dom pochodzi z XIII wieku. Aż 13 budynków szczyci się tytułem „monuments historique„. Nawet informacja turystyczna, położona centralnie w sercu miasta nie odbiega architekturą. To wszystko sprawia, że dosłownie czujesz się przeniesiony w czasy średniowiecza. Warto dodać, że parkingi przygotowane dla turystów leżą poza miastem i nie wpływają na jego charakter.
Saint Cirq Lapopie zdominowały galerie artystów, małe sklepiki z lokalnymi wyrobami spożywczymi, kawiarnie i restauracje. Latem jest tu niezwykle tłoczno, po sezonie (jak widać na zdjęciach) ruch jest niewielki.
Skąd pochodzi nazwa?
W średniowieczu miasto pełniło funkcję centrum administracyjnego jednego z czterech hrabstw prowincji Quercy. Miastem zarządzały trzy feudalne dynastie: Lapopie, Gourdon i Cardaillac, które wzniosły tu liczne zamki i warownie.
Nazwa miasta pochodzi od nazwiska jednej z rodzin: Lapopie. Gdybyśmy chcieli tłumaczyć ją dosłownie brzmiałaby: Święty Cyryk Lapopie.
Czym zasłynęło Saint Cirq Lapopie w przeszłości
W ostatniej fazie Wojny Stuletniej w miasteczku rozwinął się przemysł toczenia drewna. Otaczające miasto lasy dostarczały idealnego surowca. To tu powstawały drewniane gałki, misy, kielichy, ale przede wszystkim krany do beczek z winem.
Gdy w XIX wieku wina z Cahors przeżywały swój największy rozkwit, w miasteczku działało blisko 40 rzemieślników trudniących się tym zajęciem. Tokarze z Saint Cirq Lapopie byli znani w całej Francji. Również za sprawą swoich baryłek znakomicie nadających się do transportu wina Cahors rzeką Lot.
W XX wieku miasteczko stało się ulubionym miejscem malarzy i pisarzy. Mieszkali i tworzyli tutaj: post-impresjonista Henri Marin, fotograf Man Ray, malarz Joseph Rignault, a także słynny francuski pisarz i surrealista Andre Breton. Ten ostatni spędził tutaj ostatnie piętnaście lat swojego życia.
Warto zobaczyć
Zwiedzając miasto warto zwrócić szczególna uwagę na :
- leżące przy głównym placu miasta średniowieczne domy burżuazji
Domy z muru pruskiego z arkadami z XIII i XIV wieku. Obecne kondygnacje z drewnianymi belkami są wynikiem modyfikacji dokonanych pod koniec XV wieku. Parter otwarty na Place du Sombral, gdzie odbywał się targ w XIII wieku, ale także na główną ulicę Rue Droite lub Grand Rue.
- kościół św. Cyryka i jego matki Julity (Église Saint-Cirq-et-Sainte-Juliette). Jego budowa rozpoczęta została w drugiej połowie XII wieku i ciągnęła się przez cztery kolejne stulecia. Budowa reprezentuje styl romański z elementami gotyckimi. Jedna z bocznych kaplic poświęcona jest św. Katarzynie – patronce tokarzy.
- obok kościoła znajdziemy ruiny Zamku pochodzącego z XIII wieku. Należał on do rodziny Cardaillac. Odnowiony w XV wieku był wielokrotnie zdobywany i niszczony. Niewiele z niego zostało, ale warto tu przyjść ze względu na wspaniały widok na dachy wioski. Tuż obok prowadzi ścieżka na skałę La Popie skąd roztacza się imponujący widok na dolinę rzeki Lot.
- Pozostałe zabytki i atrakcje Saint-Cirq-Lapopie to m.in. rezydencja znanego malarza Pierre’a Daura (Les Maisons Daura), Muzeum Sztuki Współczesnej (Musée Rignault) czy dom Andre Breton.
Miasteczko nie jest duże, nie sposób się w nim zgubić. Na początek warto wyposażyć się w praktyczną mapkę miasta w informacji turystycznej leżącej na placu Sombral – w centralnym punkcie wioski.
Po przejściu śluzy Saint Cirq Lapopie, na prawym brzegu rzeki znajdziemy pomost do cumowania. Stamtąd możemy dostać się do miasta albo drogą nad rzeką – po minięciu śluzy i młyna wypatrujemy stromej ścieżki w górę wzniesienia między drzewami, albo korzystamy z głównej drogi asfaltowej Porte Roques.