BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Po zielonych wodach Irlandii

Długość trasy: 148 km   |   Czas: 3,5h dziennie   |   Liczba śluz: 4

Dzień 1Banagher - Portumna Castle24 km1 śluza
Dzień 2Portumna Castle - Clonmacnoise46 km1 śluza
Dzień 3Clonmacnoise - Athlone17 km1 śluza
Dzień 4Athlone - Hodson Bay6 km
Dzień 5Hodson Bay - Killinure5 km
Dzień 6Killinure - Shannonbridge35 km1 śluza
Dzień 7Shanonbridge - Banagher15 km

Dzień 1

Banagher - Portumna Castle: 24 km / 1 śluza

Naszą irlandzką przygodę zaczynamy w nowoczesnym porcie w Banagher.

Banagher było jednym z miast Shannon, które zostało ufortyfikowane przed inwazją napoleońską w XIX wieku. Obok starego kanału znajduje się wieża Martello, a pozostałości koszar można zobaczyć na wschodnim końcu mostu. W pobliżu znajduje się stary zamek znany jako zamek Cromwells.

Co roku we wrześniu odbywa się w Banagher najstarszy w Irlandii targ koni.

Warto nadłożyć trochę drogi i udać się na południe do wspaniałego, renesansowego Portumna Castle i i jego ogrodów w stylu francuskim, a w szczególności niedawno odrestaurowanego XVII wiecznego ogrodu warzywnego.

Wakacje na barce Irlandia

Dzień 2

Portumna Castle - Clonmacnoise: 46 km / 1 śluza

Clonmacnoise to największy klasztor w Irlandii o ponad tysiącletniej historii. Widok pozostałości zamku, katedry, kościołów, okrągłych wież i wielkich celtyckich krzyży przeniesie nasze myśli ku czasom średniowiecza, gdy klasztor był jednym z najważniejszych ośrodków chrześcijaństwa w północnej Europie. Opactwo zostało zbudowane przez świętego Kierana około 545 r.  Miejsce to dzisiaj przyciąga 100.000 zwiedzających rocznie. Organizowane są tu wystawy i audiowizualne pokazy.

Wakacje na barce Irlandia

Clonmacnoise – najstarsze opactwo cysterskie w Irlandii

Dzień 3

Clonmacnoise - Athlone: 17 km / 1 śluza

Nazwa „Athlone” pochodzi od irlandzkiego „Ath Luan„, które oznacza „Bród Luana„. Według opowieści, niejaki Luan prowadził tu zajazd i działał jako przewodnik dla wędrowców, chcących przekroczyć dzikie nurty rzeki Shannon.

Athlone jest jednym z największych miast na rzece Shannon. Znajdziesz tu duży wybór pubów i restauracji, jak również wiele sklepów. Pomimo szybkiego rozwoju tego tętniącego życiem miasta, udało mu się zachować w swoich wąskich uliczkach urok starego świata.

W samym centrum miasta nad rzeką Shanon wznosi się imponujący zamek z XIII wieku. Został on zbudowany dla króla Jana z Anglii przez biskupa irlandzkiego na miejscu drewnianej twierdzy. Pomimo licznych zmian i zniszczeń nadal dostrzeżemy oryginalne elementy zamku z 1210 roku. Zamek posiada również wiele cech fortyfikacji napoleońskich, powstałych w celu obrony przeprawy przez rzekę Shannon. Obecnie mieszczą się tutaj centrum turystyki, galeria, muzeum oraz herbaciarnia.

Wizyta w Irlandii to koniecznie wizyta w irlandzkim pubie. Na zachodnim brzegu rzeki znajduje się Sean’s Bar, wymieniony w Księdze Rekordów Guinnesa jako najstarszy pub w Europie. Pochodzi z 900 roku.

Spróbuj obowiązkowo piwa Guinness – najsłynniejszego piwa irlandzkiego. Jest to ciemny, prawie czarny trunek o ciężkim słodko – gorzkim smaku. Ten niepowtarzalny kolor i smak bierze się stąd, że do produkcji używany jest częściowo palony słód jęczmienny z domieszką słodu pszenicznego. Nalewając Guinnessa, należy zadbać, aby na jego ciemnej powierzchni powstała gęsta, długo utrzymująca się śnieżnobiała piana grubości około centymetra.

Wakacje na barce Irlandia

Typowy pub w Irlandii

Dzień 4

Athlone - Hodson Bay: 6 km /

Wypływasz na jezioro Lough Ree. Jest to jedno z największych jezior w Irlandii.  Na jego brzegach i wyspach znajdziemy liczne ślady z przeszłości, a także wiele przykładów ciekawej flory i fauny. Wyspa Hare Island to miejsce, w którym funkcjonowała klasztorna osada zanim zbudowano Clonmacnoise Abbey. Największy skarb Wikingów jaki odkryto w Europie Zachodniej pochodzi z Lough Ree.

Na Inchmore, największej wyspie na jeziorze, można odnaleźć ruiny fortu w kształcie pierścienia. W czasach wczesnego chrześcijaństwa na wyspie mieścił się klasztor. W ostatnich latach zbudowano tam kilka wakacyjnych domów.

Wakacje na barce Irlandia

Na noc zatrzymaj się w Hodson Bay – centrum sportów wodnych. Znajdziesz tu wygodny port, oraz przyjemną hotelową restaurację, z widokiem na zielony krajobraz pola golfowego. Liczne dmuchane atrakcje na jeziorze z pewnością spodobają się dzieciom.

Dzień 5

Hodson Bay - Killinure: 5 km /

Killinure Point znajduje się na południowo-wschodnim krańcu jeziora Lough Ree, na rzece Shannon, na granicy hrabstw Longford, Westmeath i Roscommon. Marina w Killinure Point jest wielokrotnym laureatem nagrody Błękitnej Flagi, będącej symbolem wysokich standardów środowiskowych, a także dobrych warunków sanitarnych i bezpieczeństwa w marinie.

Polecamy również wizytę na jeziorze Killinure.

Wakacje na barce Irlandia

Na jeziorze Lough Ree

Dzień 6

Killinure - Shannonbridge: 35 km / 1 śluza

Nazwa Shannonbridge pochodzi od imponującego kamiennego mostu przecinającego rzekę Shanon. Most został zbudowany w 1757 roku. Składa się z kilkunastu filarów i jest jednym z najstarszych, wciąż używanych mostów na rzece Shanon. Na jednym z jego końców wznoszą się fortyfikacje napoleońskie.

Na szklaneczkę Guinnessa udaj się do Lukers Bar, z panoramicznym widokiem na rzekę Shanon.

Miasto Shannonbridge to mekka wędkarzy. Popularne główne za sprawą leszcza jak również płoci i linów. Połowom sprzyja zrzut ciepłej wody z pobliskiej elektrowni.

Wokół miasta ciągną się liczne torfowiska, będące domem dla wielu gatunków ptaków m.in. naturalnym siedliskiem derkacza.

W Shannonbridge znajdziesz wszystkie portowe udogodnienia – możliwość pobrania wody, prąd, prysznice i toalety.

 

Wakacje na barce Irlandia

Rzeka Shannon

Dzień 7

Shanonbridge - Banagher: 15 km /

Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Widok Banagher nieuchronnie zwiastuje koniec rejsu.

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)