BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Przez miasta Alzacji

Długość trasy: 120 km   |   Czas: średnio 4,5h / dzień   |   Liczba śluz: 62

Dzień 1Zaokrętowanie w Lutzelbourgu0 km
Dzień 2Lutzelbourg - Saverne - Dettwiler19 km15 śluz
Dzień 3Dettwiler - Brumath21 km10 śluz
Dzień 4Brumath - Strasbourg21 km6 śluz
Dzień 5Strasbourg - Waltenheim27 km9 śluz
Dzień 6Waltenheim - Steinbourg17 km7 śluz
Dzień 7Steinbourg - Lutzelbourg16 km15 śluz

Dzień 1

Zaokrętowanie w Lutzelbourgu: 0 km /

Widok na bazę w Lutzelbourgu z ruin zamku Lutzelbourg

 

Miejscowość Lutzelbourg najpiękniej prezentuje się z pobliskiego wzniesienia, na którym pozostały ruiny zamku Chateau de Lutzelbourg, pochodzące z XI i XII wieku. Meandrująca w dole rzeka oraz ukryte w zieleni dachy domów – to kwintesencja rejsu po Alzacji.

W spokojnym miasteczku Lutzelbourg znajdziesz wiele miejsc do cumowania i pełen serwis. Tutaj również mieści się baza firmy Locaboat. Jeśli wybierzesz się na zwiedzanie miasteczka nie zapomnij wstąpić do galerii szkła mistrza Wurm. Można go zastać przy pracy podczas wytapiania pięknych karafek i kieliszków.

Dzień 2

Lutzelbourg - Saverne - Dettwiler: 19 km / 15 śluz

Saverne

 

Rejs wiedzie przez spokojne lasy w dolinie Zorn.

Saverne to urocza miejscowość. Już samo dopłynięcie do niej barką jest spektakularne. Kręty kanał Marna-Ren wije się wokół imponującego zamku Rohan, pozwalając  podziwiać go z każdej strony. Zamek wzniesiono w XVIII wieku, w miejscu średniowiecznej twierdzy. Obecenie mieści się tu muzeum archeologiczno-historyczne miasta.

Barki cumują w samym centrum Severne. Dystans 10 min dzieli port od Starego Miasta. Spacer deptakiem oraz wizyta w katedrze to obowiązkowe punkty programu. Głodny? Lokalną kuchnię alzacką najlepiej spróbować w Tavernie Katz na Starym Mieście.

Saverne to miasto róż i szczyci się wspaniałym ogrodem różanym z ponad 1300 odmianami. W czerwcu odbywa się tu słynny festiwal róż.

Przed opuszczeniem miasta koniecznie udaj się do zamku Chateau du Haute Barr, którego malownicze ruiny wznoszą  się nad równiną Alzacji. Widok z XII-wiecznych murów zamkowych na pewno przypadnie Ci do gustu. Twierdza została wybudowana na wysokiej skale i pełniła funkcję obronną. Legenda głosi, że biskup ze Strasburga założył tutaj „wspólnotę rogu”, która zmuszała jego członków do opróżnienia „na raz” ogromnego rogu wypełnionego winem Alzacji.

Lokalny targ w Saverne odbywa się we wtorek.

Dalsza droga wodna prowadzi przez równinę Alzacji i liczne piękne wioski. Noc radzimy spędzić w miejscowości Dettwiler, gdzie polecane są restauracje „Le Cygne” i „A la Charrue”.

Dzień 3

Dettwiler - Brumath : 21 km / 10 śluz

Wzdłuż kanału Marna – Ren prowadzi ścieżka rowerowa z Lutzelbourga do Strasburga. Jeśli zabrałeś na pokład rowery  – czas na trochę ruchu.

Alzacja kał Marna-Ren wiosna wakacje na barce

Za Saverne kanał przepływa przez alzacką równinę Górnego Renu. Przy lesie Brumath znajdziesz przyjemne miejsce do cumowania z restauracją „Auberge de la Foret„. W odległości 3,5 km od kanału znajduje się teren rekreacyjny przy jeziorze z plażą, kąpieliskiem i parkiem linowym.

We wsi Brumath znajduje się interesujące muzeum archeologiczne. Dziś w XVIII-wiecznym zamku mieści się kościół ewangelicki, którego organy, zbudowane w 1810 r. przez Michela Stiehra, są uznawane za zabytek najwyższej klasy.

Dzień 4

Brumath - Strasbourg : 21 km / 6 śluz

Strasbourg

 

W Vendenheim znajdują się dwie restauracje: „Maison Rouge” i „Ce Cher Hans”.

W Souffelweyersheim znajdziesz ostatni port przed Strasbourgiem. Stamtąd można dojechać autobusem do stolicy Alzacji. Warto jednak wpłynąć barką do centrum Strasbourga, aż do „Bassin de l’Hôpital”. Kanał prowadzi przez Pałac Europy do przystani, która znajduje się w bliskiej odległości od centrum miasta.

Strasbourg kojarzy się głównie z siedzibą europejskich instytucji, takich jak: Rada Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka czy Parlament Europejski. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że Strasbourg to przede wszystkim piękne miasto położone wśród kanałów i kwiatów z charakterystycznymi szachulcowymi kamienicami. Pod tym względem najpiękniej prezentuje się dzielnica „Mała Francja”. Dawniej zamieszkiwana przez rybaków i garbarzy, obecnie słynie z hoteli,  knajpek i wąskich uliczek. Nie przegap okazji, aby spróbować tutaj alzacki flammkuchen – cienki chlebowy placek z dodatkiem cebuli, skwarek i śmietany, a często również sera.

Historyczne centrum Strasbourga to słynna Grande Ile wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Jednym z jej największych skarbów jest Katedra Notre-Dame. Ta strzelista, średniowieczna świątynia z licznymi wieżyczkami, arkadami i rzeźbami uważana jest za unikatowe dzieło gotyku i symbol Alzacji. Zwiedzając wnętrze warto również zajrzeć do Muzeum Sztuki przy Katedrze Notre Dame.

Strasburg Alzacja wakacje na barce

Dzień 5

Strasbourg - Waltenheim : 27 km / 9 śluz

Ten etap rejsu ponownie prowadzi przez równinę alzacką. Niedaleko za Brumath zobaczysz w oddali Wogezy. Polecamy restauracje „L’Ancre” w Waltenheim oraz „Le Manoir Saint-Georges” znajdujące się na przeciwległym brzegu w Mommenheim.

Dzień 6

Waltenheim - Steinbourg : 17 km / 7 śluz

Zatrzymaj się w Hochfelden – to ciekawe miejsce. Znajdziesz tu ostatni niezależny browar w Alzacji założony w 870 roku ! W centrum Hochfelden możesz również podziwiać kaplicę św. Wendelina (XIII wiek), kościół św. Piotra i Pawła oraz kościół protestancki zbudowany z czerwonej cegły. W byłej synagodze działa również Regionalne Muzeum Zorn. Zgromadzono tu wiele dokumentów i przedmiotów codziennego użytku, a także liczne wyroby z ceramiki i eksponaty, dokumentujące historię lokalnych browarów.

Na trasie miniesz liczne ukwiecone wioski z domami z muru pruskiego i starymi gospodarstwami, leżącymi tuż nad kanałem.  Jeśli zdecydujesz się na krótki postój zwróć uwagę na znaki cechowe na nadprożach drzwi w wiosce Ingenheim oraz renesansowy zamek w Wilwisheim.

Steinbourg jest ostoją bocianów. Znajdziesz tam również zamek z XVII wieku, restaurację i sklepy. Co roku na początku sierpnia odbywa się tu słynny festiwal indiański – Festival du Pow Wow.

 

Dzień 7

Steinbourg - Lutzelbourg : 16 km / 15 śluz

Powrót do bazy Lutzelbourg.

Lutzelbourg baza wakacje na barce Alzacja i Lotaryngia

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)