BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Rzeka Saona

Długość trasy: 202 km   |   Czas: 4h dziennie   |   Liczba śluz: 26

Dzień 1Scey-sur-Saone0 km-
Dzień 2Scey-sur-Saone / Ray-sur-Saone25 km5 śluz
Dzień 3Ray-sur-Saone / Gray36 km5 śluz
Dzień 4Gray - Auxonne40 km3 śluzy
Dzień 5Auxonne - Mantoche40 km2 śluzy
Dzień 6Mantoche - Soing54 km4 śluzy
Dzień 7Soing - Scey-sur-Saone13 km5 śluz

Dzień 1

Scey-sur-Saone: 0 km / -

W Scey-sur-Saone znajduje się baza Locaboat, posiadająca wszystkie udogodnienia. Klimat miasteczka tworzy meandrująca rzeka Saone oraz stare zabudowania w stylu hiszpańskim.

Scey-sur-Saone Burgundia - port

Baza Scey-sur-Saone

 

Tuż obok miasta znajduje się tunel St-Albin o długości 680 m. Tunel został zaprojektowany przez inżyniera Laccordaire i zbudowany w latach 1839-1877 r. Wzdłuż tunelu nie ma ścieżki holowniczej, a jego szerokość pozwala na przepłynięcie tylko jednej barki, więc ruch jest tu wahadłowy (sygnalizacja świetlna pozwala określić kto ma pierwszeństwo). Restauracja Le Barnayout mieści się tuż przez tunelem (jeśli płyniemy na południe) przy śluzie Ecluse de Garde.

Wąski kanał prowadzący do tunelu St. Albin

Wąski kanał prowadzący do tunelu St. Albin

Dzień 2

Scey-sur-Saone / Ray-sur-Saone: 25 km / 5 śluz

Po pokonaniu tunelu St. Albin dotrzesz do miejscowości Rupt-sur-Saône. Powinieneś wybrać się na spacer wąskimi alejkami i odwiedzić ruiny starego zamku.

Malownicza wioska Ray-sur-Saône leży wśród zielonych łąk nad brzegiem Saony. Uwagę zwraca strategicznie położony zamek na pobliskim wzniesieniu. Pierwsza warowna twierdza powstała w tym miejscu w X wieku. Dwukrotnie niszczony podczas wojen religijnych został odbudowany w XVIII wieku. Zamek można zwiedzać od 1 maja do 15 października, park w stylu angielskim przez cały rok. Ze wzgórza roztacza się piękny widok na rzekę Saonę.

Warto również przejść się po wiosce położonej poniżej zamku. Na uwagę zasługuje wiekowy kościół św. Pancrasa, którego fundamenty sięgają IX wieku. Nad brzegiem rzeki znajdziesz stoły piknikowe.  

Jeśli chcesz płynąć dalej, możesz zanocować w porcie Seveux.

Widok na zamek w Ray-sur-Saône

Dzień 3

Ray-sur-Saone / Gray: 36 km / 5 śluz

Centrum miasta Gray ulokowało się na lewym brzegu Saony. Wąskie, malownicze ulice prowadzą stromo od strony rzeki w kierunku Starego Miasta. Wśród wielu atrakcji znajdziemy tu: odrestaurowaną  łaźnię – mieści się w niej obecnie Informacja Turystyczna, bazylikę Notre-Dame oraz liczne muzea.

Obok Gray, nad brzegiem Saony, leży malutka wioska Rigny, w której znajdziemy malowniczy zamek z XVIII wieku. Wewnątrz znajduje się hotel i restauracja.

Gray

Dzień 4

Gray - Auxonne: 40 km / 3 śluzy

Miasto Auxonne ma bogatą przeszłość. Pierwsi mnisi pojawili się tutaj w 870 roku i założyli klasztor. Wokół niego rozrosło się miasteczko. Ponieważ przez lata Auxonne miało status miasta granicznego, leżącego między Księstwem Burgundii a Hrabstwem Niemieckim, dotknęły go liczne najazdy, oblężenia i starcia wojenne. Pomimo licznych zniszczeń do naszych czasów przetrwały dwie bramy miejskie, zamek datowany na czasy rządów króla Louisa XI oraz budynek arsenału, w którym obecnie mieszą się zadaszone hale targowe.

Pod koniec osiemnastego wieku młody Napoleon Bonaparte studiował w Auxonne jako oficer artyleryjski. Obecnie w zamku mieści się poświęcone mu muzeum.

Wizyta w Auxonne to również wizyta w gotyckim kościele Notre-Dame pochodzącym z XIII wieku. Polecamy widok z wieży kościoła (na którą trzeba wejść po 169 stopniach) na miasto oraz okoliczne pola.

W miasteczku znajduje się nowa, dobrze wyposażona marina. Cumować można również wzdłuż rzeki Saona przed lub za mostem.

Dzień 5

Auxonne - Mantoche: 40 km / 2 śluzy

Jeśli nie zatrzymałeś się jeszcze w Pontailler, teraz jest na to dobry moment. Rzeka przepływa przez zielone krajobrazy Franche-Comté. Noc powinieneś spędzić w małej i ładnej wiosce Mantoche. Znajdziesz tam sklepy i restauracje.

Dzień 6

Mantoche - Soing: 54 km / 4 śluzy

Warto odwiedzić park Lamugnière z czasów Napoleona III w miejscowości Arc-lès-Gray – na przeciwko Gray. Wybierz się na spacer i podziwiaj wodospady, jaskinie, gaje pomarańczowe i pawilon Chiński.

Kilka kilometrów za Ray-sur-Saône i jego zamkiem z XVIII wieku dotrzesz do Soing.

Dzień 7

Soing - Scey-sur-Saone: 13 km / 5 śluz

Ostatnia część podróży zaprowadzi cię z powrotem do Scey-sur-Saone przez idylliczne krajobrazy rzeki Saony.

Krajobraz Franche-Comte

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)