BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Z wizytą w Hadze i Rotterdamie

Długość trasy: 121 km km   |   Czas: 25 godzin   |   Liczba śluz: 2 śluzy 67 mostów

Dzień 1Zaokrętowanie a Alphen aan des Rijn0 km km-
Dzień 2Alphen - Katwijk26 km (5 godzin żeglugi) km12 mostów
Dzień 3Katwijk do Den Haag23 km (5,5 godzin żeglugi) km17 mostów 1 śluza
Dzień 4Haga - Rotterdam21 km (4 godziny żeglugi) km9 mostów
Dzień 5Rotterdam - Delft13 km (2 godziny żeglugi) km2 mosty
Dzień 6Delft-Lejda (Leiden)25 km (6 godzin żeglugi) km21 mostów 1 śluza
Dzień 7Lejda (Leiden) - Alphen13 km (2,5 godziny żeglugi) km6 mostów

Dzień 1

Zaokrętowanie a Alphen aan des Rijn: 0 km km / -

Zaokrętowanie w naszej nowo otwartej bazie Alphen aan des Rijn. Jeśli zaokrętowanie przebiegło sprawnie, a Tobie zostało jeszcze sporo czasu do zachodu słońca rekomendujemy wypłyniecie na kanał, i kierowanie się w kierunku Katwijk. Tym sposobem następnego dnia pozostanie więcej czasu na zwiedzanie.

Dzień 2

Alphen - Katwijk: 26 km (5 godzin żeglugi) km / 12 mostów

Obierasz kurs na Katwijk – znany nadmorski kurort położony zaledwie 5 km na zachód od Lejdy. Przed Tobą ok. 5 godzin żeglugi.

Piękna piaszczysta plaża i atrakcyjna promenada są zawsze dobrym pomysłem na spacer. Koniecznie odwiedź wizytówkę miasta – słynną, białą latarnię morską, skąd rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Warto zajrzeć również do kościoła leżącego na małym dziedzińcu w otoczeniu starych domów rybackich.

Jeśli starczy Ci czasu wybierz się na piękną wycieczkę rowerową wzdłuż wybrzeża. Towarzyszyć Ci będą niezliczone pola kwiatów, szum morza i zapach soli. Kierując się na południe odkryjesz unikalny, wydmowy krajobraz Meijendel. Ścieżka rowerowa prowadzi aż do Hagi.

Dzień 3

Katwijk do Den Haag: 23 km (5,5 godzin żeglugi) km / 17 mostów 1 śluza

Po spokojnym postoju w Katwijk nasza trasa prowadzi do tętniącej życiem Hagi.

Haga słynie z wielu zabytków, sklepów i muzeów. Miłośnicy sztuki z pewnością odwiedzą Mauritshuis – znane na całym świecie muzeum sztuki z XVII i XVIII. W jego wnętrzach znajduje się ponad 800 obrazów różnych artystów. Najbardziej znanym dziełem w muzeum jest „Dziewczyna z perłą” Vermeera. Kolekcja obejmuje również obrazy Rubensa i Rembrandta.

Oprócz Mauritshuis można odwiedzić kolekcję De Mesdag Collectie i muzeum sztuki Den Haag. Dzieci z pewnością zachwyci Madurodam. To wspaniałe muzeum miniatur. Miejsce, w którym można odkryć różnorodność Holandii podziwiając jej architekturę.

Jeśli chcesz kupić świeżą żywność na dalszą część podróży, odwiedź koniecznie Haagse Mart, największy targ na świeżym powietrzu w Europie. Odbywa się w każdy poniedziałek, środę, piątek i sobotę. Ponad 500 straganów oferuje różnorodne towary. Do rynku można dojechać tramwajem linii 11 i 12.

Haga nocą

Dzień 4

Haga - Rotterdam: 21 km (4 godziny żeglugi) km / 9 mostów

Po przybyciu do Rotterdamu najlepiej zacumować w dzielnicy Delfshaven. W ten sposób unikniemy pokonywania ruchliwej rzeki Nieuwe Maas, często odwiedzanej przez statki handlowe.

Rotterdam jest drugim co do wielkości miastem po Amsterdamie. Niestety prawie całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej. Rekonstrukcji dokonało wielu znanych architektów XX wieku. Właśnie dlatego miasto jest obecnie uważane za współczesne muzeum architektury i designu.

Architektura Rotterdamu

Najlepszy widok na panoramę miasta można podziwiać z wieży widokowej Euromast, gdzie obok platformy widokowej znajduje się również restauracja. Erasmus Brug jest jednym z głównych mostów Rotterdamu, łącząc północ z południem. Wieczorem, jest pięknie podświetlony.

Spacerując po Rotterdamie warto odwiedzić Markthal czyli olbrzymią halę targową w kształcie postawionej podkowy. W jej wnętrzu znajduje się miejskie targowisko. Budynek sam w sobie jest bardzo oryginalny. Poza halą mieszczą się tu również biura i mieszkania. Budynek wybudowano w 2014 roku i stał się nieformalnie symbolem miasta.

Hala targowa w kształcie podkowy

Zoo w Rotterdamie uważane jest za jedno z najpiękniejszych w Europie. Zobaczymy tu piękne niedźwiedzie polarne i żyrafy. Jeśli wakacje na barce spędzamy z dziećmi – warto się tam wybrać.

Podobnie jak w Amsterdamie, tak i tutaj najlepiej poruszać się autobusem wodnym, który zabierze Cię z jednej części miasta do drugiej.

Dzień 5

Rotterdam - Delft: 13 km (2 godziny żeglugi) km / 2 mosty

Po pełnym wrażeń dniu w Rotterdamie zaczynamy naszą podróż powrotną. Dzisiaj naszym celem jest niewielkie miasteczko Delft.

Znajdziemy tu tradycyjny, holenderski pejzaż miejski z licznymi kanałami, kościołami i pałacami, zdobiącymi centrum miasta. Spacerując ulicami, czujesz się, jakbyś był w Złotym Wieku za życia Vermeera. Delft jest obecnie ważnym miastem uniwersyteckim dlatego znajdziemy tu również wiele pubów, sklepów i muzeów.

Delft słynie z ręcznie malowanej porcelany. Niebieska zastawa stołowa Delft, zdobiona nieprzerwanie od XVI wieku jest dziś niezwykle ceniona. Może warto przywieźć ją na prezent z wakacji?

Kto chciałby odpocząć wśród zieleni lub interesuje się światem roślin, powinien odwiedzić Ogród Botaniczny z blisko 7 tyś. gatunków roślin. A w Centrum Vermeer dowiemy się wszystko o życiu i twórczości słynnego malarza „Dziewczyny z perłą”.

Pomimo tak wielu możliwościach, możesz również zrobić coś łatwiejszego –  po prostu cieszyć się atmosferą chwili w jednej z ulicznych kawiarni.

Dzień 6

Delft-Lejda (Leiden): 25 km (6 godzin żeglugi) km / 21 mostów 1 śluza

Dzisiaj intensywny dzień żeglugi. Po 6 godzinach drogi docieramy do Lejdy.

To jedno z najstarszych miast niderlandzkich. W XVII wieku Lejda była jednym z najważniejszych i najlepiej prosperujących miast. Właśnie tu przyszedł na świat Rembrandt. To również najstarsze miasto uniwersyteckie z tradycyjnymi kanałami, dziedzińcami i licznymi muzeami.

Jeśli podczas spaceru ulicami przyjrzysz się ścianom domów, często odkryjesz tak zwane „wiersze ścienne”. Jest ich w całym mieście 80 (!). Przy odrobinie szczęścia być może znajdziesz te w języku polskim 😉

Dzień 7

Lejda (Leiden) - Alphen: 13 km (2,5 godziny żeglugi) km / 6 mostów

Jeśli chcesz, możesz wrócić do Alphen po południu, aby dłużej cieszyć się piękną atmosferą Lejdy.

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)