BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Na wschód kanałem du Midi

Długość trasy: 180 km   |   Czas: 6h dziennie   |   Liczba śluz: 45

Dzień 1Zaokrętowanie w porcie Argens-Minervois0 km
Dzień 2Argens - Narbonne31 km12 śluz
Dzień 3Narbonne - Port la Nouvelle - Narbonne40 km8 śluz
Dzień 4Narbonne – Capestang34 km10 śluz
Dzień 5Capestang - Beziers20 km7 śluz
Dzień 6Beziers – Le Somail40 km7 śluz
Dzień 7Le Somail - Argens15 km1 śluza

opis trasy

Dzień 1

Zaokrętowanie w porcie Argens-Minervois: 0 km /

Miejscowość Argens-Minervois położona jest pomiędzy Carcassonne a Beziers. To tu mieści się baza firmy Locaboat, a obok niej sklep spożywczy oraz restauracja i bar. Aby dowiedzieć się więcej na temat bazy: Baza Argens-Minervois.

Miasteczko ma średniowieczny klimat, typowy dla tego regionu. Kamienne domy,  z górującym nad nimi zamkiem, otoczone są licznymi polami i winnicami. Pierwsze ślady osadnictwa odkryte na tych terenach pochodzą z IV w. p.n.e.

Canal du Midi wakacje na barce

Canal du Midi

Dzień 2

Argens - Narbonne: 31 km / 12 śluz

Wypływamy z Argens-Minervois i kierujemy się na wschód. Po pokonaniu pierwszej śluzy naszym oczom ukaże się charakterystyczna aleja wodna obsadzana platanami. Wzdłuż kanału biegnie szeroka droga uczęszczana głównie przez rowerzystów i biegaczy. Kanał na tym odcinku biegnie nasypem, dlatego możemy w dole obserwować ciągnące się pola uprawne, winnice, niewielkie średniowieczne miasteczka. Na brzegu kanału można dostrzec zaproszenia na degustację wina z pobliskich winnic. Nasza przygoda z Canal du Midi to poza fotografią również przygoda kulinarna, tak więc cumujemy naszą barkę do brzegu i idziemy na degustację wina do zamku Terres de Geury gdzie produkuje się wino od czasów średniowiecza.

Wzdłuż Canal du Midi ustawione są co kilka kilometrów tablice reklamowe z napisem „Vin, degustation, bienvenue”. Po degustacji wina można zakupić kilka butelek w cenie od 3 euro lub co bardziej popularne poprosić o napełnienie winem pięciolitrowego baniaczka. Litr pysznego rose nalanego do baniaczka kosztuje ok. 1 euro.

15 km od bazy Argens-Minervois znajduje się niewielkie siedlisko Le Somali. Maleńki kościół obsadzony cyprysami, kamienny, nisko położony mostek oraz kilka budynków zbudowanych z piaskowca.

Le Somail Canal du Midi wakacje na barce

Dopływamy do skrzyżowania. Canal du Midi łączy się tutaj z Canal de la Robine, który prowadzi do Narbonne. W zależności od tego jak stoimy z czasem możemy tu zanocować cumując do brzegu jak i pozostałe barki, albo popłynąć w kierunku Narbonne.

Kanał w kierunku Narbonne obsadzony jest charakterystyczną dla rejonu Morza Śródziemnego sosną tzw. Pin parasol. Aby dostać się do Narbonne musimy pokonać odcinek około 10 km. z 11 śluzami z czego tylko połowa jest automatyczna  – resztę musimy obsłużyć ręcznie.

Narbonne to najstarsze miasto południowo – wschodniej Francji, sięgające korzeniami 118 roku przed Chrystusem. W czasach rzymskich było stolicą pierwszej kolonii rzymskiej w Galii, a w średniowieczu ważnym portem i ośrodkiem komunikacyjnym. Upadek miasta nastąpił w XIV wieku na skutek zarazy, wojny z Anglikami i zamulenia portu. Jedynym zachowanym reliktem rzymskim jest horreum – podziemny zabytek składający się z dwóch ulic zabudowanych maleńkimi sklepami gdzie niegdyś przechowywano zboże i inne produkty rolne.

Katedra St. Just & St. Pasteur wraz z pałacem arcybiskupim to największa budowla w mieście górująca nad Starym Miastem. Na szczególną uwagę zasługuje Pałac Arcyibiskupa, w którym dzisiaj mieści się hotel oraz Muzeum Sztuki i Muzeum Archeologii. W skład pałacu wchodzą trzy wieże zbudowane między XII a XIV wiekiem. Podobny styl możemy zobaczyć w Pałacu Papieskim w Avignon. XIII wieczny kościół Mourguie posiada nawy pobudowane w stylu gotyckim z kontrastową romańską fasadą.

Wizytówką miasta jest Pont de Marchands tzw. Most Kupców. Tutejsze restauracyjki, znajdujące się wzdłuż niego, słyną z tradycyjnych francuskich dań, a usytuowane tu sklepy i stragany oferują szeroki asortyment, w tym książki, ubrania, przedmioty gospodarstwa domowego, biżuterię oraz duży wybór win i serów. Bardzo popularna jest Halles. Jest to licząca około 100 lat hala targowa, gdzie można kupić lokalne produkty, w tym owoce morza i ryby. Wśród zabytków znajdują się tutaj liczne artefakty, które można oglądać w Palais des Archevêques. Bardzo ciekawe jest Musee Lapidarie, w którym podziwiać można duże zbiory rzeźby, ceramiki, piękne przykłady malarstwa Roman oraz mozaiki z wykopalisk w mieście. Dodatkowo znajduje się tutaj XVII – wieczny La Poudrerie, dom, który został przekształcony w muzeum winiarstwa, a także Musée d’Art et d’Histoire, które posiada doskonałą kolekcję holenderskich, flamandzkich i włoskich obrazów oraz XVIII – wieczną francuską ceramikę. Warto także zobaczyć Bazylikę de St. Paul, która jest najstarszym budynkiem w chrześcijańskiej Galii.

 • Cathedrale Saint-Just i Saint Pasteur – jeden z najpiękniejszych kościołów w południowej Francji. Trzecia najwyższa budowla gotycka we Francji. Chór umieszczony na wysokości około 40 metrów, stanowi architektoniczny majstersztyk
 • Plac de l’Hotel de Ville (w czasach rzymskich Via Domitia – droga z Cesarstwa do Hiszpanii) z Pałacem Arcybiskupim
 • Bazylika St-Paul-Serge, stojąca na cmentarzysku z IV wieku
 • Roman Horrerum – pierwotnie spichlerz, dziś labirynt podziemnych przejść
 • Most Kupiecki – most na ciągu sklepów będący architektoniczną pozostałością starożytnego Via Domitia
 • Izba Charles Trenet – możliwość zwiedzenia pamiątek po muzyku Charles Trenet

Dzień 3

Narbonne - Port la Nouvelle - Narbonne: 40 km / 8 śluz

Flamingi Francja region Camargue Canal du Midi

Flamingi na słonym jeziorze

Dzisiaj popłyniemy wzdłuż laguny pomiędzy słonymi jeziorami: Etang de Ayrolle i Etang de Bages et Sigean. Będziemy mieć okazję do obserwacji flamingów i innych gatunków ptaków pojawiających się na lagunie. Port la Nouvelle to tętniący życiem port rybacki i handlowy. Niecałe 2 km od portu znajdziesz 13-kilometrową piaszczystą plażę.

Agde morze wakacje na barce

Z wizytą na plaży

Dzień 4

Narbonne – Capestang: 34 km / 10 śluz

Malowidła na domu w Capestang


Capestang
to starożytne miasto, poprzez które Rzymianie przeprowadzili most Pont Serme o długości 1500 m. Prowadziła tędy droga Via Dolomitia do Hiszpanii. Znajdziemy tu wiele zabytków z czasów średniowiecza:

 • kościół kolegialny St. Stephens. Znakomity przykład południowoeuropejskiej architektury gotyckiej w całej Langwedocji. Możliwe wejście na wieżę.
 • Zamek Arcybiskupi, który powstał w XII wieku jako siedziba Arcybiskupstwa w Narbonne. Wewnątrz wspaniale zachowany strop z freskami przedstawiającymi sceny średniowiecznego życia codziennego. Spacer ulicami miasta, nad brzegami Kanału Południowego zapewnia niezwykłe widoki.
 • Lokalny targ otwarty w środy i niedziele rano na placu Jean Jaures.

Winnice w okolicach Capestang

  • Caveau Saint Laurent (1 km)
  • La Table du Vigneron (350 m)
  • Domaine de la Provenquière (5 km)
  • Moulin Gimié (1 km)
  • Domaine Pain de Sucre (1 km)

Dzień 5

Capestang - Beziers: 20 km / 7 śluz

Beziers

 

 • Katedra Saint- Nazaire (Cathédrale St-Nazaire). Piękny budynek, doskonale charakteryzujący styl gotycki z XIV wieku.
 • Musée des Beaux Arts, gdzie znajdują się obrazy takich geniuszy pędzla jak Rubens czy Delacroix.
 • Park rozrywki (Beziers Adventure). Park linowy, wspinaczka i inne.
 • Pozostałości po rzymskich arenach, w jednej z nich do dnia dzisiejszego odbywają się walki byków podczas corocznej Ferii.
 • Feria de Béziers. Czterodniowy festiwal, który rozpoczyna się przeważnie w okolicach 15 sierpnia. Wzorowany na hiszpańskiej corridzie, jest okazją do licznych imprez i szaleństw do białego rana.

Dzień 6

Beziers – Le Somail: 40 km / 7 śluz

Le Somail Canal du Midi wakacje na barce
Le Somail

Wracamy tę samą drogą. Ponownie odwiedzamy Le Somail – w XVII wieku ważny port na trasie z Tuluzy do Adge.
Z tego okresu zachował się między innymi słynny most na kanale Midi, kaplica oraz karczma. Krótki postój mile widziany.

Dzień 7

Le Somail - Argens: 15 km / 1 śluza

Zanim powrócimy do bazy mijamy trzy typowe śródziemnomorskie wioski: Ventenac-en-Minervois, Paraza i
Roubia. Na trasie mamy możliwości zakupu regionalnych win – doskonałych na pożegnalny prezent.

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)