BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Przez jeziora Meklemburgii

Długość trasy: 162 km   |   Czas: śrenio 3-6h / dzień   |   Liczba śluz: 12

Dzień 1Zaokrętowanie w Fürstenberg0 km-
Dzień 2Fürstenberg – Wesenberg24 km3 śluzy
Dzień 3Wesenberg – Strasen41 km3 śluzy
Dzień 4Strasen – Mirow10 km-
Dzień 5Mirow – Buchoholz32 km1 śluza
Dzień 6Buchholz – Rheinsberg27 km4 śluzy
Dzień 7Rheinsberg – Fürstenberg28 km1 śluza

Dzień 1

Zaokrętowanie w Fürstenberg: 0 km / -

Nasza baza położona jest w miejscowości Fürstenberg. Swoją nazwę „miasto wody” zawdzięcza malowniczemu położeniu. Miasteczko otoczone jest trzema jeziorami – Röblinsee, Schwedtsee i Baalensee, przez które przepływa rzeka Hawela. To znakomity punkt startowy do odkrycia piękna Pojezierza Meklemburskiego.

Nasza baza w Furstenberg Niemcy wakacje na barce

Baza w Fürstenberg

Po dopełnieniu wszystkich formalności w biurze, wypłyniesz z portu, aby poćwiczyć manewrowanie barką. W zależności ile czasu Ci to zajmie, możesz pierwszą noc spędzić jeszcze w porcie lub zanocować na jednym z pobliskich jezior. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, pamiętaj, że najbliższa śluza na rzece Havela czynna jest do godziny 19:00.

Śluza w Furstenberg Niemcy wakacje na barce

W oczekiwaniu na otwarcie śluzy na rzece Havela.

Dzień 2

Fürstenberg – Wesenberg: 24 km / 3 śluzy

Na początku Twoja podróż wiedzie na północ, wśród rozległych pól spokojną rzeką Hawelą. Po drodze mijasz kilka jezior idealnych na kąpiel. Zwróć uwagę na zadaszony, drewniany most dopływając do miejscowości Ahrensberg. Możesz się tu zatrzymać na chwilę, aby spróbować świeżej, wędzonej ryby w restauracji Beim Fischer.

Meklemburgia wakacje na barce wędzone ryby

Popularne na Pojezierzu Meklemburskim wędzarnie

Twoim celem jest miejscowość Wesenberg, które stanowi bramę do Parku Narodowego Müritz.

Do najważniejszych atrakcji tego miejsca należy zamek Wesenberg, który jest symbolem miasta. W zamku znajdziesz informację turystyczną oraz wystawę wędkarstwa. Jest też interesujący gotycki kościół Mariacki wybudowany w XIV wieku. Wejście do kościoła zdobi pomnik przyrody, lipa z ośmiometrowym obwodem pnia. 

Wesenberg Meklemburgia wakacje na barce

Wesenberg

Możesz zacumować w urokliwym porcie Wesenberg położonym w lesie lub w jednej z zatoczek jeziora Woblitzsee.

W drodze do Mirow

Dzień 3

Wesenberg – Strasen: 41 km / 3 śluzy

Jeśli czas pozwoli z Wasenberg warto popłynąć jeszcze dalej na północ do miejscowości Neustrelitz położonej nad jeziorem Zierker. Uważaj na płycizny i trzymaj się wyznaczonego toru.

Neustrelitz marina Meklemburgia wakacje na barce

Marina w Neustrelitz

W Neustrelitz warto zwiedzić zamek i oranżerię – interesujący kompleks barokowy. W ogrodzie zamkowym często organizowane są festiwale i  koncerty. Koniecznie zajrzyj do samego centrum miasta. Znajdziesz tu ciekawy przykład urbanistyczny zrealizowany na wniosek wielkiego księcia Gustawa Adolfa.  Z głównego placu, ozdobionego fontannami, odchodzi promieniście osiem ulic. Tworzą gwiazdę, co najlepiej zaobserwować z wieży kościelnej.

Neustrelitz rynek Meklemburgia wakacje na barce

Rynek w Neustrelitz z fontanną

 

Na dzisiejszy nocleg proponujemy okolice śluzy Strasen. W tym celu ponownie płyniemy rzeką Hawelą w kierunku miejscowości Priepert. Ładne miejsce do cumowania znajdziesz przed śluzą. W pobliskiej wędzarni możesz kupić wędzone węgorze i pstrągi. Polecamy restaurację w Hotelu zum Löwen.

Śluza Strasen Meklemburgia wakacje na barce

Śluza Strasen

 

Jeżeli zależy Ci na postoju w marinie, to po minięciu śluzy w Strasen, po ok. 8 km znajdziesz na lewym brzegu Marinę Wolfsbruch ze wszystkimi udogodnieniami.

Marina Wolfsbruch Meklemburgia

Marina Wolfsbruch

Dzień 4

Strasen – Mirow: 10 km / -

Droga wodna w kierunku Mirow biegnie długimi, wąskimi jeziorami. Z pewnością zwrócisz uwagę na charakterystyczne dla tego regionu, drewniane domki na palach. Inne, kryte strzechą położone są na jeziorze Mirow.

Mirow Meklemburgia wakacje na barce

Jezioro Mirow

Mirow Meklemburgia wakacje na barce

Charakterystyczne domki kryte strzechą na jeziorze Mirow

 

Największą atrakcją Mirow jest wyspa zamkowa zwana „wyspą miłosną”. Odkryjesz tu barokowy pałac, zbudowany w połowie XVIII wieku jako letnia rezydencja książąt meklemburskich. W parku otaczającym pałac, znajduje się grób ostatniego wielkiego księcia Meklemburgii – Strelitz.

Mirow Pałac Meklemburgia wakacje na barce

Rokokowy pałac w Mirow

Mirow Meklemburgia wakacje na barce

Na „wyspie miłosnej” w Mirow

Dzień 5

Mirow – Buchoholz: 32 km / 1 śluza

Z Mirow płyniesz na północ. Twoim celem jest największe jezioro Meklemburgii – Müritz. Jego powierzchnia zbliżona jest do naszego Jeziora Śniardwy. Zachodni brzeg to głównie łąki, małe lasy i łagodne wzniesienia. Wschodni brzeg jeziora to Parku Narodowy Müritz. Charakteryzują go mokradła, podmokłe lasy i skupiska trzcin.

Na noc zatrzymaj się w Buchoholz  – niewielkiej, malowniczo położonej miejscowość Meklemburgii. Spacerując po mieście zwróć uwagę na ciekawy kościół z czerwonej cegły z drewnianą dzwonnicą.

Bardzo dobrze wyposażony port w Buchoholz jest uważany za jeden z najpiękniejszych w całym regionie.

W kolejce do śluzy

 

Dzień 6

Buchholz – Rheinsberg : 27 km / 4 śluzy

Małe rokokowe miasteczko Rheinsberg powstało wokół zamku z XVIII wieku. To obowiązkowy punkt rejsu dlatego staraj się przypłynąć tutaj jak najwcześniej. Szczególnie, że w sezonie nie ma tu zbyt wielu miejsc do cumowania. Polecamy postój w klubie Wasserwanderclub Rheinsberg.

Wasserwanderclub Rheinsberg wakacje na barce

Wasserwanderclub Rheinsberg

 

Wspaniały zamek Rheinsberg, wybudowany przez Fryderyka II, leży nad samym jeziorem. Przy odrobienie szczęścia będziesz miał okazję wziąć udział w festiwalu muzyki klasycznej. Koniecznie zarezerwuj sobie czas na spacer po zamkowych ogrodach. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pałac w Rheinsbergu.

Pałac w Rheinsbergu wakacje na barce

Pałac Rheinsberg

Jeśli chcesz się wybrać na dobrą kolację – polecamy restaurację Alter Fritz, Seeh of. Natomiast w restauracji Zum alten Brauhaus znajdziesz najmniejszy browar w regionie Meklemburgii.

Nad jeziorem Rheinsberg wakacje na barce

Nad jeziorem Grienericksee

 

Dzień 7

Rheinsberg – Fürstenberg: 28 km / 1 śluza

To już ostatni dzień na wodzie. Zanim powrócisz do bazy zajrzyj do restauracji rybnej Fischerhütte. Znajdziesz ją na jeziorze Schwartzer See. Jeżeli nie starczy Ci czasu, zacumuj na dziko np. przy brzegu wyspy Remus – odpoczywaj, podziwiaj widoki, pływaj w jeziorze…

Meklemburgia wakacje na barce

Meklemburgia z pokładu barki

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)