STRONA GŁÓWNA   |   DODAJ DO ULUBIONYCH   |   MAPA STRONY   |   RSS
 
Opis barek
 
Oferta specjalna
 
2018-12-21
W ten świąteczny czas życzymy Wam......
2018-10-01
Pobierz nasz folder wakacje na barce ...
2016-08-23
Pętla Żuławska z drona...
 
 
Kurs   sprzedaży   NBP
EUR
4,3911
 
barki.pl
Pętla Żuław


Gdańsk

Zapraszamy  do  samodzielnego  wyczarterowania  barek  turystycznych River Cruiser 39, Sun Camper 30, Nautica 830,  Haber  33, Vistula Cruiser 30Weekend  820 na szlaku Pętli Żuław. 


Zmiana przepisów  dotyczących  wymaganych uprawnień  do  prowadzenia  łodzi 
motorowych umożliwia  obecnie wypożyczanie  barekPętla Żuław Haber 33 wyżej wymienionych typów także osobom nie posiadającym uprawnień motorowodnych (patent jest wymagany tylko na odcinku Sobieszewo-Gdańsk i na Zalewie Wiślanym). Przed rozpoczęciem rejsu organizowane  jest  kompleksowe  szkolenie,  po  którym  swobodnie można  manewrować  wynajętą  jednostką. PROWADZENIE OFEROWANYCH  JACHTÓW  JEST  NAPRAWDĘ  PROSTE!!! Jeśli  jednak  ktoś  nie  czuje  się  na  siłach,  może  wynająć  za dodatkową opłatą skippera.  Na  trasie  zapewniony  jest  pełen  zakres  pomocy  technicznej  i wsparcie logistyczne. Czarterujący otrzymuje dokładne mapy i locje szlaku z cennymi wskazówkami organizacyjnymi i turystycznymi.

MAPA SZLAKÓW WODNYCH NA ŻUŁAWACH >>> zobacz

CENNIKI CZARTERÓW

Czym jest Pętla Żuławska?
Pętla Żuław - węzeł wodny RybinaPętla Żuławska to niezwykle atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej. To szlak niezapomnianej przygody, którą można przeżyć płynąc barką turystyczną. Pętla Żuławska to także element Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 biegnącej z Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych, północną Polskę, do Kaliningradu, a dalej drogą wodną Niemna (Pregołą i Dejmą do Kłajpedy). Na przyjęcie turystów czeka nowoczesna infrastruktura wodniacka. Bezpieczną przystań znajdą turyści w zmodernizowanych do europejskich standardów portach. System przystani Pętli Żuławskiej uzupełniają nowe pomosty cumownicze. Pętla Żuławska łączy w sobie atrakcyjną sieć szlaków wodnych, wyposażonych w nowoczesną infrastrukturę z fascynującą przyrodą oraz atrakcjami dziedzictwa kulturowego. Wśród tych ostatnich wyróżniają się unikatowe w skali kraju budowle gotyckie oraz pozostałości po holenderskich osadnikach - Mennonitach: domy podcieniowe i wiatraki, a także zabytki hydrotechniczne: mosty zwodzone i śluzy. Dzięki walorom przyrodniczym, hydrograficznym, kulturowym i utworzonej kompleksowej infrastrukturze, szlak może śmiało pretendować do miejsca najlepiej przygotowanego do uprawianiu turystyki wodnej w Polsce. 
Zobacz CENNIK >>>

PROPONOWANE TRASY: 

1) rejs RYBINA - RYBINA
odbiór barki
niedziela 12:00
zwrot barki sobota 12:00
niedziela Rybina - Osłonka (Szkarpawa) 9 km
poniedziałek Osłonka - Elbląg (Szkarpawa, Nogat, Kanał Jagielloński) 19 km
wtorek Elbląg - Malbork (Kanał Jagielloński, Nogat) 32 km
środa Malbork - Biała Góra - Tczew (Nogat, Wisła) 40km
czwartek Tczew - Gdańsk (Wisła, Martwa Wisła, Motława) 48 km
piątek Gdańsk - Gdańska Głowa - Drewnica (Motława, Martwa Wisła, Wisła, Szkarpawa) 30 km
sobota Drewnica - Rybina (Szkarpawa) 12 km


2) rejs ŻUŁAWKI - ŻUŁAWKI
odbiór barki
niedziela 12:00
zwrot barki sobota 12:00
niedziela Żuławki - Rybina - Osłonka (Szkarpawa) 16 km
poniedziałek Osłonka - Elbląg (Szkarpawa, Nogat, Kanał Jagielloński) 19 km
wtorek Elbląg - Malbork (Kanał Jagielloński, Nogat) 32 km
środa Malbork - Biała Góra - Tczew (Nogat, Wisła) 40km
czwartek Tczew - Gdańsk (Wisła, Martwa Wisła, Motława) 48 km
piątek Gdańsk - Marina Błotnik (Motława, Martwa Wisła, Wisła, Szkarpawa) 21 km
sobota Marina Błotnik - Drewnica - Żuławki (Martwa Wisła, Wisła, Szkarpawa) 11 km

OPISY PUNKTÓW NA TRASIE: 
RYBINA
Barki
Most kolejki waskotorowej Rybinastacjonują w miejscowości Rybina. Przedrejsowe zakupy można zrobić w lokalnych sklepach spożywczych czynnych także w weekendy. Rybina to węzeł szlaków wodnych z dwoma zabytkowymi mostami zwodzonymi, które są dla Żuław tak charakterystyczne jak domy podcieniowe. Dwa najciekawsze zobaczymy właśnie w Rybinie. Są już zabytkami, ale nadal służą lokalnej społeczności i turystom. Oprócz mostów zwodzonych w Rybinie znajduje się most obrotowy kolei wąskotorowej. Most uruchamiany jest ręcznie za pomocą kół zębatych i przekładni. Przejeżdża po nim kolejka Żuławskiej Kolei Wąskotorowej kursująca w okresie wakacyjnym. Historia kolejki sięga roku 1891. W 1920 r. łączna długość torów liczyła 343 km (!) Co ciekawe, przez prom na Wiśle składy docierały do Gdańska. Schyłek kolei rozpoczął się w latach pięćdziesiątych. W 1996 r. wstrzymano ruch. Kolejkę reaktywowano po dziesięciu latach. Dzisiaj kursuje z Nowego Dworu Gdańskiego do Stegny oraz ze Sztutowa do ujścia Wisły.

OSŁONKAPętla Żuław - Osłonka

Z Rybiny trasa wiedzie rzeką Szkarpawą w kierunku wschodnim. Możemy rozkoszować się pięknem szlaku - zielonymi brzegami rzeki i wierzbami zwieszającymi gałęzie ku wodzie. Po kilku kilometrach żeglugi dotrzemy do nowoczesnej przystani w Osłonce, gdzie znajdziemy prąd, wodę, sanitariaty oraz boisko do siatkówki i miejsce na ognisko.

 

NOGAT
Po wypłynięciu z Osłonki kierujemy się dalej na wschód. Naszym oczom ukaże się widok na Zalew Wiślany. Mijamy go lewą burtą i wpływamy na Nogat. Brzegi Nogatu są porośnięte, jednak znalezienie uroczego miejsca do cumowania nie powinno stanowić problemu. Na rzece czeka nas przeprawa przez śluzy. Wszystkie śluzy na Nogacie wyposażone są w podwójne wrota, ale obsługa zwykle otwiera tylko jedne. Pół godziny przed dotarciem śluzy warto wykonać telefon do śluzowego, aby mieć pewność, że wrota będą otwarte i wpłyniemy do śluzy bez oczekiwania. Opłatę uiszczamy po wpłynięciu do śluzy.


ELBLĄG I KANAŁ JAGIELLOŃSKI 
Elbląg - KatedraW ciągu tygodniowego rejsu mamy wystarczająco dużo czasu, aby odwiedzić Elbląg. Mierzący 5,8 km długości Kanał Jagielloński łączący Nogat z Elblągiem jest najstarszym kanałem w kraju. Jego budowę datuje się na 1438 rok(!). Na Kanał Jagielloński wpływamy pod wrotami przeciwpowodziowymi w Bielniku będącymi pozostałością po dawnej śluzie, która została zbudowana dla ochrony Elbląga przed wysoką wodą, napływającą od strony Nogatu.
Elbląg to miasto na styku dwóch krain geograficznych: Żuław Wiślanych i Wysoczyny Elbląskiej. Płynąc w kierunku miasta, można podziwiać jego panoramę na tle wysokich wzniesień Wysoczyzny. Turystów przyciągają do Elbląga średniowieczne budowle i urocze, pięknie wyremontowane kamieniczki Starego Miasta. Warto odwiedzić Katedrę św. Mikołaja - jedną z najwyższych budowli sakralnych w Polsce (wieża o wysokości 97m), Galerię Sztuki, Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz wspiąć się schodami na górę Bramy Targowej.

MALBORK

Niewątpliwie największą atrakcją rejsu jest zwiedzanie Zamku w Malborku. Obraz jego powoli wyłaniającej się na lewym brzegu bryły jest imponujący. Budowę zamku rozpoczęto w XIII   
wieku. MalborkNajbardziej zachwyca zachodnie skrzydło zamku średniego – z refektarzem i prywatnymi apartamentami. W zamku wysokim warto zajrzeć do kuchni klasztornej i skarbca. Przed wejściem do zamku znajdziemy znak upamiętniający stan wody z 25.03.1888 r., na wysokości 13,27 m n.p.m. Zamek można zwiedzać przez cały rok. W lipcu odbywa się tu rekonstrukcja "Oblężenie Malborka".
W Malborku możemy zacumować w kilku miejscach:
-
Malbork Marina PARK PÓŁNOCNY przy barce restauracyjnej po uzgodnieniu z gospodarzem, skąd mamy bajeczny widok na twierdzę,
- za
mostkiem pod samym zamkiem,
- w starej przystani OSiR, 
- w nowoczesnej przystani PARK PÓŁNOCNY, która jest oddalona ok. 1 kilometra na północ od zamku.
Dla dzieci: cumując w porcie PARK PÓŁNOCNY mamy dwa kroki do nowoczesnego parku linowego oraz do parku dinozaurów!
Po malborskiej lekcji historii trasa wiedzie dalej na południe przez Śluzę Szonowo, za którą roztacza się malowniczy widok na wzniesienia górujące nad lewym brzegiem rzeki. Piękne nadrzeczne krajobrazy towarzyszą nam przez kilkanaście kilometrów. Na tym odcinku rzeki można zobaczyć czaple, sarny oraz dziki.

Pętla Żuław - Śluza Biała GóraŚluza BIAŁA GÓRA 
Pętla Żuław - Śluza Biała Góra widok na przystańW Białej Górze pożegnamy sie z Nogatem i wpłyniemy na Wisłę, ale zanim to nastąpi warto zatrzymać się w nowoczesnym porcie wybudowanym w sąsiedztwie zabytkowej śluzy, która imponuje architekturą i rozwiązaniami technicznymi. Most nad śluzą stanowi doskonały punkt widokowy na panoramę doliny Wisły. W okresie międzywojennym śluza była granicą trzech państw: Polski, Niemiec (Prusy Wschodnie) i Wolnego Miasta Gdańska.

Wisła - Widok ze śluzy w Białej GórzeWISŁA

Wypłynięcie na Wisłę robi niezwykłe wrażenie. To naprawdę duża rzeka, na której należy zachować należytą ostrożność i płynąć zgodnie ze wskazującymi szlak wodny znakami. Pierwsze dogodne do cumowania miejsce to Tczew.Tczew Kosciol Podw. PanskiegoTCZEW

Pętla Żuław Tczew - RynekMiasto liczące 62 tys. mieszkańców. Warto zwiedzić kościół farny z XIII w., kościół podominikański z XIV w. i pierwsze w Polsce Muzeum Wisły, które stanowi kompleks z Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły. W Tczewie można skorzystać z wygodnego pomostu, skąd tylko dwa kroki na stare miasto. Przystań wykonano z pływających pontonów betonowych, które zapewniają bezpieczne cumowanie niezależnie od zmiennych stanów wody.

MOSTY W KRATKĘ W TCZEWIE
Budowa pierwszego z mostów kolejowych rozpoczęła się w 1845 roku. Most oddano do użytku w
Tczew - mosty1857 roku, miał kratową konstrukcję i 785 metrów długości, co dawało mu w chwili ukończenia tytuł najdłuższego mostu w Europie. Jego filary ozdobiono neogotyckimi wieżami, a na przyczółkach wymurowano bogato zdobione bramy wjazdowe. W 1891 roku, kiedy obok postawiono kolejny most, staruszek stał się wyłącznie przeprawą drogową. Amerykańskie Towarzystwo Inżynieryjne wpisało go na listę zabytków inżynierii budowlanej, na tą samą, na której jest m.in. wieża Eiffla. Drugi most do dnia dzisiejszego służy linii kolejowej z Warszawy do Gdańska. Oba mosty ze względu na różnorodność rozwiązań inżynieryjno-technicznych są prawdziwym „skansenem inżynierii” XIX w.
Tczew - panoramaCiekawostka: kilka kilometrów przed Tczewem przepływa się pod Mostem Knybawskim. Kiedy na początku II wojny światowej polscy saperzy wysadzali mosty w Tczewie, niemieccy budowali nowe. Ten w Knybawie powstał zaledwie w ciągu 18 miesięcy (!) Przygotowane przęsła mostu czekały w Gdańsku i przypłynęły tu barkami. Połączyły dwa brzegi „berlinki” – drogi łączącej stolicę Rzeszy z Królewcem. Był to most obronny ze schronami. W 1945 roku wycofujące się wojska niemieckie wysadziły most w powietrze. Odbudowano go w Stoczni Gdańskiej, korzystając z oryginalnych planów niemieckich. Pierwsi kierowcy przejechali nowym Mostem Knybawskim w 1950 roku.

Pętla Żuław - Przegalina widok w kierunku zach.MARTWA WISŁA i PRZEKOP WISŁY
Kolejnym punktem wyprawy jest Śluza Przegalina, którą wpłyniemy na Martwą Wisłę, będącą dawniej głównym ramieniem ujściowym rzeki. Na północ od Przegaliny widać Przekop Wisły. Straty po powodziach w XIX wieku i strach przed kolejnymi zalaniami wpłynęły na decyzję o uregulowaniu Wisły i stworzeniu jej nowego ujścia. Nowe koryto powstawało w latach 1890–1895 na odcinku od Przegaliny do Zatoki Gdańskiej. Przy budowie pracowało, dzień w dzień, tysiąc ludzi i 40 maszyn parowych. Kanał o długości 7 km i szerokości od 250 do 400 m otoczono wysokimi na 10 m wałami. 31 marca 1895 roku, na telegraficzny sygnał cesarza, prezydent Prus Zachodnich otworzył drogę pierwszym wodom wiślanym. Przekop skrócił Wisłę o 10 km. W ten sposób dawne ujście Wisły stało się Martwą Wisłą. Ten ważny szlak wodny umożliwia dotarcie do Gdańska od strony Wisły z ominięciem wód morskich Zatoki Gdańskiej. 

MARINA BŁOTNIK
To początek Martwej Wisły. Przystań znajduje się na końcu długiej zatoki odchodzącej od głównego szlaku w kierunku południowym. Błotnik to jedna z większych przystani, która powstała w ramach projektu „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej”, posiada 40 miejsc do cumowania.

GÓRKI ZACHODNIE I WISŁA ŚMIAŁA 

Sobieszewo - Most pontonowyPłynąc Martwą Wisłą w kierunku Gdańska, mija się most pontonowy w Sobieszewie. Trzeba pamiętać, że most otwierany jest w określonych godzinach. Dalej szlak dociera do Górek Zachodnich, gdzie znajduje się kilka przystani w tym Narodowe Centrum Żeglarstwa. W Górkach mijamy ujście szlaku do Zatoki Gdańskiej - Wisłę Śmiałą, która powstała zimą 1840 r., wskutek przerwania pasa wydm nadmorskich przez spiętrzone lodem wody rzeki. Aż do wykopania Przekopu Wisły w 1895 r. było to główne ujście Wisły do morza.

GdańskGDAŃSK
Niewątpliwie Gdańsknajlepszym miejscem do zatrzymania się w Gdańsku jest port jachtowy w centrum miasta, wybudowany w 1997 r. - w roku tysięcznych urodzin miasta. Przystań długości 290 m usytuowana jest wzdłuż Nabrzeża Szafarnia, na wprost Żurawia Gdańskiego. W sąsiedztwie mariny znajduje się restauracja Brovarnia, gdzie warzy się doskonałe piwo. Po Gdańsku można wędrować godzinami. Liczba zabytków i atrakcji turystycznych jest oszałamiająca.

GDAŃSKA GŁOWA
Pętla Żuław - śluza Gdańska GłowaZ Gdańska szlak wiedzie z powrotem w kierunku wschodnim ku Wiśle, z której wpływamy w śluzę Gdańska Głowa i dalej na rzekę Szkarpawę. Dawniej istniała tu twierdza, o którą trwały niezliczone walki - kto posiadał kontrolę nad tym miejscem, decydował też o ruchu handlowym z Polski do Gdańska i Elbląga. Twierdza Gdańska Głowa istniała w XVI i XVII wieku i została zlikwidowana po Pokoju Oliwskim, a jej resztki ostatecznie zniknęły podczas prac przy Przekopie Wisły. O twierdzy przypomina malownicza śluza, która po fortecy odziedziczyła nazwę.

Drewnica - wiatrak koźlakDREWNICA
Tuż za śluzą docieramy do Drewnicy. Można zatrzymać się przy nowych pomostach przed lub za mostem zwodzonym. Po zacumowaniu koniecznie trzeba odwiedzić restaurację "Szkarpawianka", słynącą z ręcznie lepionych pierogów, zupy czerniny i różowej oranżady.
Wieś Drewnica powstała prawdopodobnie w II połowie XIV w. i stanowiła ważny
punkt na szlaku do Gdańska. Już w 1400 r. stały tu dwa młyny i dwa wiatraki, co świadczyło o bogactwie wsi. Dziś największą atrakcją jest wiatrak „koźlak” z 1718 r. 

OSTATNIE WIATRAKI NA ŻUŁAWACH
Na początku XIX wieku było ich na Żuławach kilkaset. Odwadniały poldery, czyli urodzajne tereny położone poniżej poziomu morza, sztucznie osuszone i otoczone groblami w celu ochrony przed zalaniem. Dziś region nie przypomina już Krainy Tysiąca Wiatraków. Mieszkańcy zaczęli je z czasem zastępować pompami parowymi. Do dnia dzisiejszego zachowało się zaledwie kilka zabytkowych okazów, m.in. wspomniany wiatrak - "koźlak" w Drewnicy, który jest konstrukcją starszego typu.

DOMY PODCIENIOWE
Dom podcieniowy ŻuławkiW sąsiadującej z Drewnicą wsi Żuławki można też obejrzeć doskonały przykład budynku charakterystycznego dla architektury dawnych Żuław - dom podcieniowy. Domy podcieniowe budowali bogaci chłopi. Przeciętnie takie domy miały wymiary przekraczające 10×20 metrów. Cechowała je konstrukcja szkieletowa z drewna wypełnionego cegłą tzw. holenderką. Liczba słupów w podcieniu bywała różna, sam podcień był najczęściej spichlerzem. Na przełomie XVIII i XIX wieku konstrukcja była tak popularna, że przerabiano domy już istniejące na podcieniowe.

Rybina - most na Wisłę Królewiecką w kier. SztutowaSZTUTOWO
Z Drewnicy zostało kilkanaście kilometrów do Rybiny, gdzie zdajemy barkę. Jeśli zostanie nieco więcej czasu, warto popłynąć Wisłą Królewiecką do Sztutowa.
Na zachodnim skraju Sztutowa znajduje się Państwowe Muzeum Stutthof, były niemiecki obóz koncentracyjny i obóz pracy. Małe dzieci nie mogą zwiedzać muzeum, dla młodzieży może to być pouczająca lekcja historii. Eksponaty – niemi świadkowie martyrologii, kilometry drutów kolczastych i baraki, przypominają tragiczne czasy II wojny światowej, na długo pozostają w pamięci.
Most zwodzony w Sztutowie przez lata rdzewiejący i przedstawiający obraz nędzy i rozpaczy, po remoncie znów jest czynny. Ciekawostką jest stanowisko obsługi, które znajduje się  wewnątrz jego betonowego cokołu mostu. Most został wykorzystany jako scenografia jednego z odcinków serialu "Czterej pancerni i pies" pt. "Daleki patrol".

JantarSTEGNA
Z Rybiny (lub Sztutowa) warto wybrać się na wycieczkę na piękną plażę w Stegnie i Jantarze. To miejscowości o największej liczbie dni słonecznych w roku w Polsce. Będąc w Stegnie, warto zajrzeć do kościoła parafialnego z końca XVII wieku z ceglanym prezbiterium i nawą o konstrukcji szachulcowej. Na wieży kościoła znajduje się chorągiewka wietrzna z datą 1683. We wnętrzu można podziwiać unikatowe, podwieszone do stropu malowidła na płótnie oraz zabytkowe organy.
W Jantarze na początku lipca można wziąć udział w
Mistrzostwach Świata w Poławianiu Bursztynu.

UWAGA: na życzenie osobom zainteresowanym chętnie prześlemy wydawnictwo: "PĘTLA ŻUŁAW - przewodnik turystyki wodnej" oraz broszurę "Żuławy Wiślane. Krajobraz nie tylko dla konesera" - obie pozycje w formacie PDF.

Zobacz: mapa szlaku Pętla Żuławska i Zalew Wiślany (wersja do druku) >>>
Cennik czarteru barek >>>

Zobacz galerie regionów:
PĘTLA ŻUŁAW
KANAŁ ELBLĄSKI

 

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA