BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Zwiedzamy Elbląg – wakacje na Pętli Żuławskiej

Elbląg pięknieje z roku na rok. Mimo że nie ma spektakularnych zabytków jak Zamek w Malborku, to zdecydowanie warto zatrzymać się tutaj, choć na chwilę, podczas wakacji na Pętli Żuławskiej.

Co warto zobaczyć

Spacer po Starym Mieście

Ślady przeszłości Elbląga sięgają XIII wieku, gdy Krzyżacy założyli tu gród obronny i pobudowali zamek. Podobnie jak w innych nadbałtyckich miastach, ulice wytyczono prostopadle do rzeki, a przecinająca je w poprzek ulica utworzyła rynek. Czasy największej świetności przypadły na XVI wiek, gdy miasto intensywnie się rozwijało za sprawą handlu morskiego. Wtedy też powstały najpiękniejsze elbląskie kamienice.

Niestety, pod koniec II wojny światowej miasto zostało zrównane z ziemią, a cegły z rozebranych ruin zostały przekazane na odbudowę Warszawy. Mimo to w latach 80. XX wieku podjęto trud rewitalizacji Starego Miasta. Proces ten wciąż trawa. Z roku na rok przybywa nowych kamienic, nawiązujących do dawnego stylu. Część z nich to identyczne kopie tych sprzed II wojny światowej. Klimat miejsca podkreśla również nawierzchnia ulic z kostki brukowej.

Elbląg Stare Miasto wakacje na barce

Na Starym Mieście znajdziemy duży wybór restauracji, barów i kawiarni. W tym miejscu warto wspomnieć, że Elbląg słynie z browarów. Pamiętacie piwo EB, swego czasu najlepiej sprzedające się piwo w Polsce? To właśnie tutaj było produkowane. Obecnie najważniejszą marką browaru jest piwo Specjal, i nie będziecie mieć problemu z jego zamówieniem w jednym z wielu kawiarnianych ogródków.

Elbląg Stare Miasto wakacje na barce

Spodoba się dzieciom: spacerując po Starówce koniecznie odnajdźcie Ścieżkę Kościelną. To wąskie przejście między elbląskimi kamienicami, zadaszone dziesięcioma gotyckimi łękami. Ten oryginalny fragment średniowiecznej zabudowy pierwotnie ciągnął się z katedry do kościoła św. Mikołaja, a następnie do klasztoru Dominikanów.

Elbląg ścieżka kościelna

Katedra św. Mikołaja

Jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Elblągu wzniesiony w średniowieczu. Kościół wielokrotnie był przebudowywany m.in. po wielkim pożarze i uderzeniu pioruna.

Najcenniejszym zabytkiem jest brązowa chrzcielnica pochodząca z 1387 roku, wykonana przez mistrza Bernhausera. Ciekawie prezentują się również ołtarze ufundowane przez cechy elbląskich rzemieślników: flisaków wiślanych, słodowników, czeladników szewskich.

Katedra to jedna z najwyższych budowli sakralnych w Polsce. Jej wieża wznosi się na wysokość 97 m.

Elbląg ścieżka kościelna i widok na katedrę

Spodoba się dzieciom: Z wysokiej kościelnej wieży rozpościera się fantastyczny widok na panoramę miasta i okolic. Dla tej panoramy warto pokonać ponad 360 schodów (66 metrów w górę). Taras czynny od maja do października. Wstęp na taras jest odpłatny – bilet normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, dzieci do lat 4 wstęp bezpłatny (sezon 2023). Godziny otwarcia: wtorek – piątek 10.00-17.00, sobota 10.00-14.00, niedziela 14.00-17.00. Podobno przy sprzyjającej pogodzie można dostrzec Zamek w Malborku.

Elbląg Stare Miasto wakacje na barce

Brama Targowa

To fragment średniowiecznej fortyfikacji, która broniła dostępu do miasta. Brama stanowi efektowne zakończenie głównej ulicy Stary Rynek. Jeszcze niedawno towarzyszył jej zabytkowy tramwaj.

Elbląg Stare Miasto wakacje na barce

Spodoba się dzieciom: Przy bramie stoi pomnik bohaterskiego Piekarczyka autorstwa Waldemara Grabowieckiego. Zgodnie z legendą, udaremnił on Krzyżakom opanowanie miasta w 1521 r. przecinając łopatą linę podtrzymującą kratę w Bramie Targowej. W ten sposób pokrzyżował plan najazdu wojsk zakonu krzyżackiego na Elbląg.

Pomnik piekarczyka Elbląg

Galeria EL

Galeria EL mieści się w dawnym kościele podominikańskim. Dominikanie przybyli do Elbląga z Krakowa. W 1238 roku krzyżacki mistrz krajowy Herman Balk nadał zakonowi przywilej lokacyjny – teren, na którym stanęła świątynia. Kościół był kilkakrotnie przebudowywany. Niestety, działania pod koniec II wojny światowej poważnie uszkodziły świątynię.

W latach 70., dzięki inicjatywie grupy entuzjastów, kościół został odbudowany, a następnie zaadaptowany na centrum sztuki współczesnej. Zabytkowe gotyckie wnętrze w połączeniu z nowoczesnymi eksponatami zaprezentowanymi na 3 przeszklonych poziomach robi wrażenie. Bardziej spostrzegawczy odnajdą w posadzce dawne płyty nagrobne.

Elbląg Galeria EL
Elbląg galeria El

Bulwar Zygmunta Augusta

Wschodnia część nabrzeża rzeki Elbląg, leżąca pomiędzy dwoma podnoszonymi mostami, to bardzo reprezentacyjna część miasta. Nowocześnie wykończone bulwary z kamienną kostką, ładnymi ławkami i pięknie utrzymaną zielenią są popularnym miejscem spacerów mieszkańców Elbląga.

Bulwar Elbląg

Spodoba się dzieciom: Między bulwarem a kościołem św. Mikołaja znajduje się nowoczesna fontanna. Znienacka tryskająca woda wprost z posadzki, a wieczorem dodatkowo podświetlona w różnych kolorach, zachwyci każdego malucha, nawet gdy nie panują upały. Miejcie pod ręką ubranie na zmianę 😉

Mosty na rzece Elbląg

Dwa mosty połączyły Stare Miasto w Elblągu z Wyspą Spichrzów. Kilka lat zajęło odwzorowanie podnoszonych mostów na podstawie zachowanych fotografii.

Most Dolny znajduje się bliżej kościoła św. Mikołaja i jest przeznaczony wyłącznie dla pieszych. Most Górny, szeroki na 10 metrów, posiada zarówno jezdnię, jak i ścieżkę rowerową. Oba podnoszą się kilka razy dziennie o 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00, 21.00.

Elbląg

Miło jest obserwować przepływające rzeką statki i jachty powyżej 2,7 m, gdy mosty są podnoszone do góry.

Elbląg podnoszony most

Gdzie warto cumować

W Elblągu jest kilka miejsc, gdzie można cumować. My opowiemy o trzech, naszym zdaniem najciekawszych:

Jacht Klub Elbląg

Przystań Jacht Klubu Elbląg znajduje się na zachodnim brzegu rzeki Elbląg, przed rozwidleniem rzeki i Kanału Jagiellońskiego. Do dyspozycji mamy 71 miejsc postojowych. Cumowanie możliwe jest przy nabrzeżu za pomocą bojek lub long-side oraz przy pomoście w kształcie litery T (środek basenu portowego) za pomocą Y-bomów. Znajdziemy tu toalety i prysznice. Czysto, miło i spokojnie. Niestety, dosyć daleko do centrum miasta, szczególnie gdy jesteśmy z dziećmi.

Port Jachtowy w Elblągu

Przystań Fala

Płynąc dalej w stronę centrum Elbląga, na zachodnim brzegu, dotrzemy do przystani Fala. Część miejsc postojowych, za Wyspą Spichrzów, jest całkowicie osłonięta od falowania. Mamy tu pełne zaplecze sanitarne oraz dostęp do prądu i wody. Naprzeciwko przystani znajduje się Stare Miasto, do którego dojdziemy jednym z mostów zwodzonych.

Bulwar Zygmunta Augusta

Wyremontowane nabrzeże w samym centrum miasta, tuż obok Starego Miasta i kościoła św. Mikołaja. Wszędzie blisko.

Musisz przepłynąć pod mostem zwodzonym, aby tu zacumować. Istnieje możliwość podłączenia się do prądu. Zwykle dużo wolnego miejsca, gdyż nie cumują tu żadne statki pasażerskie. Może występować zafalowanie, gdy po podniesieniu mostów przepływają szybko duże jednostki.

Nabrzeże jest udostępnione dla wszystkich, dlatego upewnij się przed wyjściem, że barka jest dobrze zamknięta.

Elbląg keja miejska

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...

Posty w kategorii

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)