Trudno opisać emocje jakie wywołuje podróż akweduktem barką. Zwykle są krótkie odcinki mostów rozpięte nad niewielkimi rzekami. Czasami jednak zdarza się, że akwedukt sam w sobie jest wspaniałym dziełem architektonicznym, a jego długość przekracza nawet pół kilometra.
Właśnie do takich konstrukcji zaliczymy most kanałowy nad rzeką Garonną w miejscowości Agen oraz most kanałowy nad rzeką Loarą w miejscowości Briare.
Wyjątkowej urody akwedukt w Briare został wzniesiony pod koniec XIX wieku i jest częścią kanału Latéral à la Loire, który prowadzi do Sekwany. Poznajmy go bliżej:
✅ Projekt mostu kanałowego w Briare przypisuje się Gustawowi Eiffel, temu samemu, który jest ojcem słynnej paryskiej wieży Eiffel’a. W rzeczywistości akwedukt został zaprojektowany przez inżynierów Léonce-Abla Mazoyera i Charlesa Sigaulta. Gustave Eiffla miał tu swój udział – był odpowiedzialny za budowę kamiennych filarów.
✅ Podczas jego budowy użyto po raz pierwszy stali. Był to jedyny materiał wystarczająco lekki
i wytrzymały do konstrukcji tego rozmiaru. Długość mostu kanałowego wyniosła 662,7 m.
W latach 1896-2003 był to najdłuższy żeglowny akwedukt ze stali na świecie, aż do otwarcia Mostu Wodnego w Magdeburgu nad rzeką Łabą.
✅ Akwedukt zbudowany jest na czternastu kamiennych filarach. Te z kolei podpierają pojedynczą stalową belkę, na której rozpięty jest, również stalowy, kanał o pojemności ponad 13 000 ton wody.
✅ Kanał ma 2,2 metra głębokości oraz 6 metrów szerokości. Mogą nim płynąć łodzie o zanurzeniu do 1,8 m.
✅ Konstrukcja była tak prestiżowa, jak na tamte czasy, że do oświetlenia mostu zrezygnowano z gazu. Oświetlenie elektryczne było dostarczane przez dwa generatory.
✅ Ozdobne kolumny wieńczące most imitują most Pont Alexandre III w Paryżu.
✅ Osiem śluz umożliwia opróżnienie akweduktu w przypadku niebezpieczeństwa zamarznięcia wody w akwedukcie.