BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Co warto zobaczyć w Joigny

Eleganckie kamieniczki w Joigny, stłoczone nad brzegiem rzeki Yonne, dają świadectwo bogatej przeszłości miasta i zasobności jego mieszkańców. Warto zatrzymać się tutaj na dłużej, by odnaleźć piękne kamienice z muru pruskiego ukryte w gąszczu wąskich uliczek, zachwycić się widokami z zamkowego wzgórza oraz spróbować lokalnych specjałów na sobotnim targu.

Joigny Burgundia wakacje na barce

Stare Miasto

Jeśli rozpoczynasz swój spacer z naszej baza w Joigny, powinieneś przejść mostem na drugi brzeg rzeki. To tu mieści się najstarsza część miasta. Wąskie uliczki poprowadzą Cię w górę, aż do zamku Gondi i kościoła św. Jana. Po drodze miniesz niewielkie sklepiki, lokalne winiarnie i pachnące rogalikami piekarnie.

Chateau des Gondi

W najwyższym punkcie miasta wzniesiono na przełomie XVI i XVII wieku niewielki, dwupiętrowy zamek – Chateau des Gondi. Tę ciekawą, renesansowę budowlę stworzył Jean Chéreau – jowiński architekt i kamieniarz, uznawany za jednego z najwybitniejszych mistrzów budownictwa tamtych czasów. Niestety, zamek odnowiony pod koniec XX wieku można podziwiać jedynie z zewnątrz. Część pomieszczeń wynajmowana jest na okresowe wystawy.

Joigny Burgundia wakacje na barce

Kościół św. Jana

Tuż obok zamku wznosi się kościół Saint-Jean. Jego wysoka bryła góruje nad miastem. Kościół stał w tym miejscu już w czasach średniowiecza. Niestety, pożar jaki splądrował miasto w 1530 roku dotknął również świątynię. Jego obecny wygląd to dzieło Jean Chéreau – tego samego architekta co zamku Gondi, o czym świadczy inskrypcja umieszczona w przedniej części nawy.

kościół św. Jana w Joigny

Warto zajrzeć do środka. Kościół jest dość wąski, ale bardzo wysoki. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo charakterystyczne sklepienie kolebkowe nawy przedstawiające motywy haftu ogrodowego. Ciekawie prezentuje się również grobowiec hrabiny Adélis de Joigny pochodzący z XIII wieku, ozdobiony rzeźbionymi postaciami, w tym alegorią lekkomyślności.

Jeśli nawet do kościoła nie wejdziemy, widok, jaki roztacza się stąd na leżące poniżej dachy Joigny, warty jest trudu wspinaczki.

widok na rzekę Yonne Joigny

Kościół św. Andrzeja

Innym ciekawym przykładem budowli sakralnej jest gotycki kościół Saint-Andre, leżący w sercu starej dzielnicy winiarskiej. Stanął w miejscu pobudowanego tu w 1080 r. przez hrabiego Joigny klasztoru Notre-Dame.

Zaglądamy do środka. Wzrok przykuwa piękna pieta z późnego średniowiecza. Warto również zwrócić uwagę na płytę grobową z XIII wieku i nagrobek z XV wieku, sklasyfikowane jako zabytki historyczne. Kościół św. Andrzeja to miejsce pochówku hrabiów Joigny.

Wychodząc z kościoła przyjrzyjmy się niezwykłemu portalowi z fryzem, przedstawiającym sąd i męczeństwo św. Andrzeja.

dom z muru pruskiego Joigny

Domy z muru pruskiego

Miasto Joigny słynie z licznych domów z muru pruskiego. Najbardziej cenne to:

Dom Pilori

La maison du Pilori został zbudowany w XVI wieku. Zwraca uwagę niezwykle pięknie zdobioną fasadą. W tym celu wykorzystano ozdobną ceramikę – zielone, niebieskie i żółte płytki szkliwione oraz rzeźbione filary, na których znajdziemy fragmenty życia św. Franciszka z Asyżu, św. Marcina i św. Jana Chrzciciela.

Joigny Burgundia wakacje na barce

Dom Bailli

La maison du Bailli pochodzi z XVI wieku. Został odrestaurowany na początku XX wieku przez ojca Vignota, a następnie odnowiony po bombardowaniu w 1940 roku.

Ma ryglowe rzeźby elementów roślinnych na 2 fasadach. Zgodnie z tradycją była to siedziba komornika.

Stare Miasto Joigny

Mury miejskie

W Joigny nadal można znaleźć fragmenty średniowiecznych murów miejskich. Najbardziej charakterystyczna jest XIII wieczna brama miejska z dwoma okrągłymi wieżami zwana Porte du Bois.

Z wizytą na targu

Wizyta w Joigny to doskonała okazja do zrobienia zakupów. Zachęcamy do odwiedzenia lokalnego targu w sobotni poranek między godziną 8:00 a 12:30 (czynny również w środę 8:00-12:00).

Targ mieści się w zadaszonej hali na placu 1er RV (wzdłuż rzeki, obok mostu, vis-a-vis merostwa). Wewnątrz znajdziemy aż 80 stanowisk: 50 na stołach w środku hali – przeznaczonych głównie na owoce i warzywa oraz 30 w pawilonach zainstalowanych na jej obrzeżach. Te ostatnie zajmowane są głównie przez rzeźników, handlarzy ryb, piekarzy, producentów regionalnych serów oraz cukierników.

Na targu obecni są wszyscy wiodący producenci z okolic. Polecamy miody (szczególnie akacjowy) od Patricka Bodard, tradycyjne pierniki z Joigny, gougères – chleb ptysiowy z domieszką gałki muszkatołowej, sery z Yonne i oczywiście lokalne wina oraz tradycyjny cydr i sok jabłkowy pozyskiwany z owoców z lasu Othe.

Stare Miasto Joigny

Wino z Joigny

Joigny otoczone jest winnicami. Uprawie na blisko 70 ha sprzyja korzystne ukształtowanie terenu: zbocza są osłonięte od północnego wiatru przez płaskowyż lasu Othe oraz odsłonięte na południe i południowy wschód. Dodatkowo gleba, z miękkiego wapienia pokrytego gliną i specyficzny mikroklimat jaki tworzy rzeka Yonne, sprawia, że w okolicach Joigny mamy doskonałe warunki do uprawy winorośli.

Szukając lokalnych trunków wybierajmy wina oznaczone apelacją: Burgundia Côte Saint-Jacques. Będziemy wtedy mieć pewność, że pochodzą one z winnic położonych na wzgórzach otaczających miasto: Paradis, Verger Martin, Voie Profonde, Calvaire, Sonnerosse i Côte Saint-Jacques.

Joigny nocą widok od strony rzeki

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Posty w kategorii

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)