BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Pałac Ancy-Le-Franc w Burgundii

Pałac Ancy-Le-Franc w Burgundii stanowi doskonały przykład włoskiego renesansu. Idealna geometria budynku, harmonia fasad, elegancja, a wewnątrz imponująca kolekcja malowideł ściennych – to właśnie stanowi o wyjątkowości pałacu otoczonego parkiem i ogrodem kwiatowym.

Zamek Ancy le Franc widok na ogród

Pierwsze wrażenie

Pałac został wzniesiony przez rodzinę Clermont-Tonnerre z pomocą włoskiego architekta Sebastiano Serlio, który przybył do Francji na prośbę samego Francois I – ówczesnego króla Francji – jako doradca przy budowie pałaców w Fontainebleau i Luwrze.

Ancy le Franc zamek Burgundia barka wakacje

Wygląd Ancy-le-Franc choć nie jest szczególnie oryginalny, zachwyca swoją symetrią i elegancją. Pałac został wzniesiony centralnie na planie kwadratu, z czterema wystającymi budynkami w każdym z narożników. Wewnątrz posiada pięknie zdobiony dziedziniec.

Zamek Ancy le Franc dziedziniec

Elewacje pierwszego poziomu charakteryzują kolumny w stylu toskańskim, powyżej zastosowano kolumny doryckie.

Zamek Ancy le Franc dziedziniec

Bardzo stromy dach nawiązuje do francuskiego stylu wykorzystanego do budowy Zamku Villandry. Nad drzwiami prowadzącymi do rezydencji znajduje się dewiza hrabiego Clermont – „Soli Deo gloria” (Chwała wyłącznie Bogu).

Ancy le Franc zamek Burgundia barka wakacje

Wnętrza pałacu

Pałac Ancy-le-Franc posiada jedną z największych kolekcji malowideł ściennych pochodzących z XVI i XVII wieku. Prace wielkich włoskich mistrzów ze szkoły Fontainebleau robią niesamowite wrażenie. Zadziwia różnorodność i gęstość polichromii, od scen mitologicznych po religijne i bitewne, oraz pięknie zdobione kasetonowe sufity, niezwykłe drewniane i marmurowe podłogi.

Zamek Ancy le Franc wnętrza
Zamek Ancy le Franc wnętrza

We wnętrzu znajdziemy pięć bogato zdobionych apartamentów, trzy galerie, kaplicę, pokój warty, sypialnie, biura i salony. Na szczególną uwagę zasługuje Galeria Pharsalia z imponującym malowidłem ściennym, o długości 32 metrów, przedstawiającym sceny z wojny domowej pomiędzy Pompejuszem a Cezarem. Innym wyjątkowym miejscem jest apartament Diany zachwycający swoim wystrojem.

Zamek Ancy le Franc wnętrza Pokój Sztuki
Zamek Ancy le Franc wnętrza

Park

Ancy-le-Franc widok na pałac i stajnie

Pałac położony jest nad brzegiem Kanału Burgundzkiego (można go dostrzec przepływając barką), w centrum wspaniałego parku o powierzchni 123 akrów. Pierwotnie park był w stylu francuskim z fontannami, posągami i trawnikami. Następnie został przekształcony w park w stylu angielskim. To właśnie wtedy powstał tu spory staw z romantyczną wyspą i małym pawilonem o kształcie ośmiokąta.

Stosunkowo niedawno, bo w latach 2015-2016, odtworzono ogród zachodni z centralnie położoną fontanną, od której odchodzą symetrycznie kwiatowe alejki. Całość otoczona jest tysiącem róż.

Pałac Ancy-Le-Franc

Największe wrażenie robi ogród wschodni. Powstały tu cztery obrazy kwiatowe, inspirowane dekoracją z XVII wieku znajdującą się wewnątrz pałacu. Przedstawiają one dwie róże, tulipana i zawilca. Aby osiągnąć zamierzony efekt, rośliny zostały posadzone w otoczeniu białego kwarcu. Goździki i petunie tworzą płatki gigantycznych kwiatów, natomiast łodygi i liście zbudowane są z tysięcy zielonych roślin. Perspektywę zamyka fontanna z sześciometrowym strumieniem. Ogród wschodni najlepiej podziwiać z 1 piętra pałacu – można wtedy w pełni docenić zamysł architektów.

Zamek Ancy le Franc widok na ogród

Na terenie parku znajduje się również oranżeria oraz stajnie.

Ancy le Franc zamek Burgundia barka wakacje
Widok na park od strony Kanału Burgundzkiego

Przydatne informacje

Godziny otwarcia

Zamek otwarty jest od połowy marca do połowy listopada, w następujących godzinach:

  • lipiec – sierpień: 10:00-18:00 non-stop; w poniedziałki 13:30-18:00,
  • marzec – czerwiec oraz wrzesień – listopad: 10:00-12:30 i 14:00-18:00; w poniedziałki nieczynne.

Osoby zwiedzające również park muszą go opuścić do 17:30.

Pałac Ancy-Le-Franc

Ceny biletów

Mamy trzy rodzaje biletów i w związku z tym trzy różne ceny:

  • Zamek – zwiedzanie samodzielne. Bilet kosztuje 9 Eur (dzieci w wieku 6-15 lat – 6 Eur),
  • Zamek – zwiedzanie z przewodnikiem w języku francuskim. Bilet kosztuje 12 Eur (dzieci w wieku 6-15 lat – 6 Eur),
  • Zamek + park – zwiedzanie samodzielne. Bilet kosztuje 13 Eur (dzieci w wieku 6-15 lat – 8 Eur).

Podczas samodzielnego zwiedzania zamku polecamy wypożyczenia audioprzewodnika (cena: 3 Eur) lub ściągnięcie przewodnika audio na smartphone, Ipod lub MP3. Przewodnik jest dostępny w języku: francuskim, angielskim, niemieckim, holenderskim i włoskim.

My polecamy wykupienie biletu „zamek + park”. Zwiedzanie 50-hektarowego parku jest wspaniałą atrakcją.

Warto śledzić aktualne wydarzenia na stronie pałacu . W sezonie nie brakuje wydarzeń wyjątkowych, takich jak: zwiedzenie zamku po zmierzchu, festiwal muzyki klasycznej, targi wina czy zabawy organizowane dla dzieci.

Główne wejście na teran parku i pałacu Ancy-Le-Franc
Główne wejście na teren pałacu i parku

Gdzie cumować barką

W miejscu, w którym droga D905 przechodzi przez kanał, znajdziemy niewielki port. Można tu bezpiecznie pozostawić barkę na czas zwiedzania. Tuż obok znajdują się stoły piknikowe – idealne do uczty na świeżym powietrzu, jeśli zdecydujemy się na dłuższy postój.

Port oddalony jest od zamku o ok. 750 m.

Widok na kanał burgundzki
Widok z drogi D905 na Kanał Burgundzki, po lewej stronie port.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Posty w kategorii

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)