BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Rejs najdłuższym zabytkiem w Polsce

Długość trasy: 187 (195) km   |   Czas: 4-5 h dziennie   |   Liczba śluz: 24 (26)

Dzień 1Płaska km
Dzień 2Płaska - śl. Kudrynki - śl. Kurzyniec34 (42) km5 (7)
Dzień 3śl. Kudrynki - Mikaszówka - Paniewo27 km5
Dzień 4Paniewo - Studzieniczna - Jez. Białe - Augustów28 km3
Dzień 5Augustów - Białobrzegi - Dębowo32 km4
Dzień 6śl. Dębowo - Augustów32 km4
Dzień 7Augustów - ujście Rzeki Rospuda - Płaska30 km3
Dzień 8Płaska km

Dzień 1

Płaska: km /

Odbiór barki w stanicy wodnej w Płaskiej.

barki haber 20 w stanicy wodnej Płaska

Dzień 2

Płaska - śl. Kudrynki - śl. Kurzyniec: 34 (42) km / 5 (7)

W miarę wczesny start i aktywne płynięcie pozwalają dotrzeć nie tylko do śluzy Kudrynki, ale nawet dopłynięcie do granicznej śluzy Kurzyniec. Po drodze mamy – w zależności od wybranej długości pływania 5 lub 7 śluzowań.

Najciekawsze jest przejście przez pierwszą ze śluz – Paniewo. Jest to konstrukcja dwukomorowa, gdzie różnica poziomów wynosi prawie 6,5 metra. Na szlaku płyniemy przez kolejne piękne jeziora Paniewo, Krzywe, Mikaszewo, Mikaszówek. Ostatni odcinek, tuż przed granicą, jest najbardziej dziki i prowadzi korytem Czarnej Hańczy.

barka w sluzie paniewo

Jeżeli nie wybieramy się na Białoruś, zawracamy tuż przed graniczną śluzą Kurzyniec z charakterystycznym mostem zwodzonym. Na nocleg najlepiej wybierzmy Kudrynki. W pobliskiej wsi Rudawka można się udać do lokalnego baru, gdzie można przy okazji zrobić zakupy.

WAŻNE: od śluzy Kudrynki płyniemy w „pasie granicznym”, dlatego trzymamy się prawej strony szlaku płynąc do granicy i strony lewej wracając. Rekomendujemy, aby wcześniej zgłosić obecność na szlaku Straży Granicznej (tel. 87 64 39 500).

Dzień 3

śl. Kudrynki - Mikaszówka - Paniewo: 27 km / 5

Plan na kolejny dzień pływania jest mniej napięty. Jeżeli pogoda dopisuje, nie zabraknie czasu na kąpiele w mijanych jeziorach.

W ciągu dnia dobrze jest zatrzymać się w Mikaszówce tuż za śluzą Sosnówek (w sezonie letnim bar i sklep). Na uwagę zasługuje niewielki kościół z interesującymi zdobieniami wnętrza. Dla szukających spokoju, dobrym miejscem na postój będzie północny, czyli prawy brzeg Jeziora Mikaszewo.

Nocleg najlepiej zaplanować w pobliżu Karczmy Starożyn – tuż przed Jeziorem Paniewo lub w Płaskiej. To dobra okazja do skorzystania z sauny.

zamykanie wrót na śluzie Mikaszówka

Dzień 4

Paniewo - Studzieniczna - Jez. Białe - Augustów: 28 km / 3

Po minięciu Jeziora Orle i bazy Płaskiej dotrzemy do śluzy Gorczyca. Konstrukcja z czerwonej cegły uchodzi za najładniejszą na Kanale Augustowskim. Została odbudowana po wojnie, w czasie której ucierpiała w wyniku akcji Armii Krajowej. Ostatni remont na początku XXI wieku przywrócił budowli pierwotny, zabytkowy kształt.

Dalej czeka nas żegluga długim na 10 kilometrów przekopanym odcinkiem Kanału. Po minięciu Nadleśnictwa Płaska mijamy ciek wodny po prawej, którym zasilają Kanał Augustowski wody położonego na północy Jeziora Serwy. Kawałek za świeżo wyremontowaną Śluzą Swoboda wpływamy na Jez. Studzieniczne.

Naszym oczom ukazuje się Sanktuarium w Studzienicznej. Historia lokalnego kultu Maryjnego sięga XVII wieku. Prawdopodobnie w czasach dużo dawniejszych było to również bardzo ważne miejsce kultu pogaństwa. W skład zespołu Matki Bożej Studzieniczańskiej wchodzi m.in.: drewniany kościół MB Szkaplerznej (1847) i murowana neorenesansowa kaplica Najświętszej Marii Panny (1872).

śluza na kanale augustowskim

Za śluzą Przewięź znajduje się Jezioro Białe. Po jego wodach pływa dużo sprzętu pływającego, dlatego płyniemy uważnie. Zanim dotrzemy do kolejnego dużego jeziora – Necko, będziemy kilkaset metrów płynąć Klonowicą, czyli najkrótszą rzeką w Polsce. Co ciekawe, jej nazwa nie wywodzi się od klonu, ale od dawnego, jaćwieskiego słowa oznaczającego ukośny, krzywy.

SPACER PO AUGUSTOWIE
Leżący na Neckiem Augustów to kurort wakacyjny i ośrodek sportów wodnych, ale także miasto o ciekawej historii.
Warto zwrócić uwagę na obiekty zabytkowe:
– układ urbanistyczny centrum miasta z XVI-XIX w.,
– Stara Poczta (1829) – klasycystyczny kompleks dawnej poczty projektu Henryka Marconiego. Obecnie mieści się tu szkoła muzyczna,
– budynek Zarządu Portu (1829) nazywany błędnie dworkiem Prądzyńskiego, gdzie mieści się Dział Historii Kanału Augustowskiego, wchodzący w skład Muzeum Ziemi Augustowskiej,
– budynek Zarządu Wodnego (1903)
– kamienica przy Rynku Zygmunta Augusta 28 (1800-1801) – jeden z najstarszych w pełni zachowanych budynków w Augustowie. W grudniu 1812 roku nocował w tu Napoleon Bonaparte,
– kamienice z przełomu XIX i XX w. przy Rynku Zygmunta Augusta,
– Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa (1906-1911) – ul. 3 Maja, kościół w stylu eklektyczny.
– Kościół MB Częstochowskiej (koniec XIX w.) – ul. Kardynała Wyszyńskiego 2A, zbudowany jako cerkiew garnizonowa.

Dzień 5

Augustów - Białobrzegi - Dębowo: 32 km / 4

Mijamy augustowskie bulwary i płyniemy dalej na południe. Przechodzimy kolejno śluzy Augustów, Białobrzegi, Borki i Sosnowo. Kanał został tu wykopany wzdłuż rzeki Netty (Rospudy), która w w swoim dolnym odcinku łączy Jezioro Sajno z Biebrzą. Szczególnie uroczy jest ostatni fragment szlaku przed śluzą Dębowo, gdzie kończy się nasza trasa. Dalej, na Biebrzy, obowiązuje zakaz poruszania się jednostek z napędem mechanicznym.

Zatrzymując się na nocleg w sąsiedztwie śluzy Dębowo mamy okazję podziwiać uroki Biebrzańskiego Parku Narodowego. Osoby lubiące spacery mogą wybrać dłuższy spacer w kierunku Rezerwatu Czerwone Bagno. Ze zbudowanych na trasie wież widokowych (Kopytkowo i Wilcza Góra) rozpościera się niezapomniany widok na Biebrzański Park Narodowy.

na kanale augustowskim

Dzień 6

śl. Dębowo - Augustów: 32 km / 4

Powrót do Augustowa.

Augustów

Dzień 7

Augustów - ujście Rzeki Rospuda - Płaska: 30 km / 3

Żegnamy Augustów i poznanym już wcześniej odcinkiem wracamy do Płaskiej.

Rekomendujemy, aby do trasy dołączyć połączone z Jeziorem Necko Jezioro Rospuda, którym dopływamy do ujścia Rzeki Rospuda. Kilka lat temu o Rospudzie zrobiło się bardzo głośno, kiedy po protestach ekologów wstrzymano budowę obwodnicy Augustowa, która miała przecinać dziewiczą dolinę rzeki. Płynąc do ujścia rzeki mijamy Płw. Goła Zośka, a potem możemy się zatrzymać na kawę i kąpiel na Wyspie Zakochanych.

kanał augustowski

Dzień 8

Płaska: km /

Zwrot barki

barka haber 20 w stanicy wodnej w Płaskiej

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)