BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Zamki Kanału Burgundzkiego

Długość trasy: 166 km   |   Czas: 5,5h dziennie   |   Liczba śluz: 68 śluz

Dzień 1Zaokrętowanie w Joigny0 km-
Dzień 2Joigny - St. Florentin28 km9 śluz
Dzień 3St. Florentin - Tanlay35 km17 śluz
Dzień 4Tanlay – Ancy le Franc18 km8 śluz
Dzień 5Ancy-le-France – Tonnerre27 km14 śluz
Dzień 6Tonnerre – St. Florentin26 km11 śluz
Dzień 7St. Florentin – Joigny28 km9 śluz

Dzień 1

Zaokrętowanie w Joigny: 0 km / -

Joigny to wyjątkowo atrakcyjne miasteczko, bogate w liczne historyczne zabytki. Wystarczy kamiennym mostem przejść nad kanałem Saint Florentin, aby znaleźć się w centrum miasta.

Joigny Burgundia wakacje na barce

Baza w Joigny

Najbardziej imponujący jest Zamek des Gondi – zbudowany w latach 1569-1613, który zastąpił wcześniejsze budowle. Jean Chéreau, jowiński architekt, uznawany za jednego z mistrzów budownictwa, stworzył piękny renesansowy budynek, górujący nad miastem. Niestety zamek można podziwiać jedynie z zewnątrz. Tuż obok wznosi się kościół Saint-Jean z XVI wieku zaprojektowany przez tego samego architekta. Na uwagę zasługuje przede wszystkim sklepienie nawy oraz grobowiec z białego marmuru i grób hrabiny Adélaïs de Joigny, która zmarła w 1187 r.

Wspinając się w kierunku Zamku mijamy kilka średniowiecznych, bogato zdobionych domów.  Szczególnie pięknie prezentują się rzeźby wmurowane w fasady z muru pruskiego (dom Bailli, Dom Pilori).

Joigny Burgundia wakacje na barce

Zabytkowe domy w Joigny

 

W Joigny nadal można znaleźć fragmenty średniowiecznych murów miejskich. Najbardziej charakterystyczna jest XIII wieczna brama miejska z dwoma okrągłymi wieżami zwana Porte du Bois.

Wizyta w Joigny to doskonała okazja do zrobienia zakupów. Największy targ odbywa się w sobotni ranek. Obecni są wtedy wszyscy wiodący producenci z okolic. Polecamy miody (szczególnie akacjowy) od Patricka Bodard, tradycyjne pierniki z Joigny, gougères – chleb ptysiowy z domieszką gałki muszkatowej, sery z Yonne i oczywiście lokalne wina, w tym tradycyjny cydr oraz sok jabłkowy pozyskiwany z owoców z lasu Othe. Na targu nie brakuje również straganów z szerokim wyborem owoców i warzyw, a także sprzedawców kwiatów i ubrań. Mniejsze targi odbywają się w Joigny w każdą środę rano oraz we wtorki tzw. Market Madeleine przy rue Bayard.

Joigny otoczone jest winnicami. Uprawie na blisko 70 ha sprzyja korzystne ukształtowanie terenu: zbocza są osłonięte od północnego wiatru przez płaskowyż lasu Othe oraz odsłonięte na południe i południowy wschód. Dodatkowo gleba z miękkiego wapienia pokrytego gliną i specyficzny mikroklimat jaki tworzy rzeka Yonne – sprawia, że w okolicach Joigny mamy doskonałe warunki do uprawy winorośli.

Joigny Burgundia wakacje na barce

Zamek w Joigny

Dzień 2

Joigny - St. Florentin: 28 km / 9 śluz

Z Joigny skierujemy się na wschód w stronę St. Floretnin. 

Miejsce to zasługuje na szczególną uwagę gdyż schodzą się tutaj dwa szlaki wodne. Naszą barką przepłyniemy ponad rzeką l’Armançon. W St. Florentin warto się zatrzymać aby skosztować lokalnej kuchni. Wybierając się na spacer nie można ominąć wybudowanego w XVI wieku kościoła św. Piotra, przypominającego z zewnątrz katedrę. Na szczególną uwagę zasługują piękne witraże wykonane wg. szkoły trojańskiej.

Kościół w Saint-Florentin

Dzień 3

St. Florentin - Tanlay: 35 km / 17 śluz

Zamek Tanlay. To jeden z najlepiej zachowanych  renesansowych zamków w Burgundii. Koniecznie musisz go odwiedzić.

Zamek Tanlay

Zamek Tanlay

Pochodząca z XVI wieku budowla służyła jako miejsce spotkań protestantów z regionu Burgundii. Zamek składa się z dwóch części. Po przekroczeniu łuku Małego Zamku możemy dopiero dostrzec zamek właściwy otoczony fosą. Główna fasada zamku składa się z dwóch ozdobnych wież, a po bokach posiada dodatkowe skrzydła. Na uwagę zasługuje pięknie zagospodarowany park wokół zamku, poprzecinany licznymi kanałami. Wnętrza Zamku Tanlay, bogato zdobione freskami i meblami z epoki, są udostępnione zwiedzającym. Szczegóły: http://www.chateaudetanlay.fr/

Zamek jest otwarty dla zwiedzających od połowy marca do połowy października za wyjątkiem wtorków.

Tanlay zamek Burgundia wakacje na barce

Zamek Tanlay

Dzień 4

Tanlay – Ancy le Franc: 18 km / 8 śluz

Kolejny, równie atrakcyjny co zamek Tanlay, na naszej trasie to zamek Ancy-le Franc. Wybudowany w XVI wieku przez włoskiego architekta Sebastiano Serlio jest przykładem wczesnej architektury renesansowej we Francji.

Ancy le Franc zamek Burgundia barka wakacje

Zamek Ancy le Franc

Zwarta, prosta bryła zamku zdradza klasę i elegancję. Wewnątrz znajdziemy skromny wystrój, którego największą atrakcją są liczne, misterne malowidła ścienne. Zamek d’Ancy –le-Franc słynie również z największej kolekcji obrazów renesansowych we Francji.

Ancy le Franc zamek Burgundia barka wakacje

Zamek Ancy le Franc

Zamek otaczają rozległe ogrody w angielskim stylu.

Zwiedzanie wnętrz tylko z przewodnikiem.

Szczegóły http://www.chateau-ancy.com/

Zamek Ancy-le Franc

Dzień 5

Ancy-le-France – Tonnerre: 27 km / 14 śluz

W przeszłości wiele miast leżących wzdłuż kanału burgundzkiego miało swoje łaźnie. Powstawały w XVIII i XIX w celu propagowanie higienicznego trybu życia. Najbardziej spektakularna budowla z tego okresu mieści się w miejscowości Tonnerre. Fosa Diany jest wspaniale zachowana. Drewniana konstrukcja zadaszenia jest ozdobiona geranium, a podziemne źródło produkuje 200 litrów wody na sekundę.

Tonnerre studnia Diany Burgundia wakacje na barce

Tonnerre studia Diany

 

Inną interesującą budowlą jest średniowieczny kompleks szpitalny pochodzący z XIII wieku – Hotel-Dieu. Był to jeden z największych szpitali we Francji – główna sala miała 90 metrów długości i 20 metrów szerokości! Obecnie mieści się tu muzeum.

Tonnerre widok na miasto Burgundia wakacje na barce

Tonnerre

Będąc w Tonnerre warto również odwiedzić kościół św. Piotra gdyż z jego tarasu rozciąga się wspaniały widok na miasto i okolice. Trafisz tam ścieżką biegnącą w górę z Fosy Diany.

Tonnery kościół Burgundia wakacje na barce

Tonnery kościół św. Piotra

Na północ od Tonnerre, w okolicach miasta Epineuil, rozciągają się winnice. Ze szczepów Pinot Noir i Chardonney produkuje się tutaj znakomite wina – zarówno białe, czerwone jak i różowe.

Targ odbywa się tradycyjnie we wtorki, środy i soboty rano.

Tonnerre widok na miasto Burgundia wakacje na barce

Tonnerre

Dzień 6

Tonnerre – St. Florentin: 26 km / 11 śluz

Saint Florentin Canal de Bourgogne wakacje na barce

Saint Florentin

Saint Florentin to urokliwe miejsce z wieloma małymi sklepami i dobrymi restauracjami. Warto wdrapać się na punkt widokowy na tarasie koło klasztoru który oferuje wspaniałą panoramę na stare miasto i rzekę Armançon.

Targ w poniedziałki i niedziele rano.

Saint Florentin Canal de Bourgogne wakacje na barce

Saint Florentin fontanna ze smokami

 

Dzień 7

St. Florentin – Joigny: 28 km / 9 śluz

Saint Florentin Canal de Bourgogne wakacje na barce

Akwedukt na rzece Armancon

W drodze powrotnej do Joigny warto zatrzymać się i odwiedzić małe miasto Brienon-sur-Armançon. Znajdziesz tam owalną pralnię z XVIII wieku i bardzo interesujący kościół z XIII i XVI wieku.

Joigny Burgundia wakacje na barce

Baza w Joigny z widokiem na most i Stare Miasto

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS: