BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu
ZADAJ PYTANIE
SZUKAJ I REZERWUJ

Burgundia

Burgundia położona w centralnie określana jest często „sercem Francji”. Region przyciąga ciągnącymi się po horyzont winnicami, średniowiecznymi miastami, polami uprawnymi i łąkami. Przez Burgundię przepływają duże rzeki: Yonne, Saone oraz Loire. Dodatkowo liczne kanały umożliwiają rejs barką na wiele sposobów. Różnorodność tras w Burgundii zdumiewa. Liczne kanały, akwedukty i śluzy umożliwiają odkrywanie tego regionu z pokładu barki na wiele sposobów. Wystarczy spojrzeć na mapę poniżej. Nasze barki zlokalizowane są aż w 6 bazach: Joigny, Briare, Corbigny, Dompierre-sur-Besbre, St-Leger-sur-Dheune, Macon.

Canal de Bourgogne

Port: Joigny

Kanał Burgundzki (zbudowany w latach 1775-1834) łączący rzekę Yonne i Saonę, prowadzi nas w czasy średniowiecza i renesansu. To właśnie wtedy Księstwo Burgundzkie dorównywało świetnością Królestwu Francuskiemu. Dzieła natury i ludzi tworzą tu niezwykłą całość – wiekowe topole migoczą drżącymi liśćmi pośród budynków opactw i umocnionych domków chłopskich. Wypływając z bazy w Joigny cumujemy przy akwedukcie w St. Florentin.  Warto zajrzeć tutaj do miejscowego kościoła i obejrzeć piękne witraże. Kolejne etapy rejsu wyznaczają renesansowe zamki, wśród których wyróżniają się Tanlay i Ancy-le-Franc. Na cel krótkiej wycieczki rowerowej znakomicie nadaje się Fontenay – położona w dolinie maleńka miejscowość, gdzie można podziwiać zabudowania opactwa i wysokie sklepienie jego katedry. Niedaleko Venarey les Laumes leży miasteczko Alise-Sainte-Reine, czyli starożytna Alesia, gdzie Juliusz Cezar przez dwa miesiące oblegał – z powodzeniem – siły galijskie pod wodzą Wercyngetoryksa i ostatecznie przypieczętował zdobycie Galii przez Rzymian.

Trudno polecić tylko jedno z setek produkowanych tutaj wyśmienitych win. Winnice Burgundii zajmują obszar 45 000 ha, a wiele z nich posiada piwnice z winami udostępnione dla turystów.

Joigny port barki Burgundia wakacje na barce

Baza w Joigny

Canal du Nivernais

Porty: Joigny / Corbigny

Historia szlaku wodnego łączącego rzeki Seine i Loarę, czyli Canal du Nivernais sięga czasów Henryka IV (przełom XVI i XVII wieku), który był jego pomysłodawcą. Realizacja wizjonerskiego na tamte czasu projektu nastąpiła jednak dopiero w latach 1783-1842. Południową część kanału można zwiedzać startując z bazy w Corbigny. Na tym odcinku warto zacumować w miasteczku Dezice – leżącym na wzgórzach, w miejscu gdzie kanał Nivernais łączy się z Loarą. Kolejną atrakcją na trasie jest Tannay – mala miejscowość znana głównie z produkcji win i wspaniałej panoramy na wzgórza Morvan. Kanał Nivernais można również zwiedzać startując z bazy w Joigny. Trasa biegnie przez miejscowość Irancy, gdzie domy malowniczo otaczają kościół, w którego architekturze wspaniale komponują się elementy romańskie i gotyckie. Z Chatel-Censoir – pięknego miasteczka z wiekowym kościołem i kryptami z V wieku – warto zorganizować pieszy lub rowerowy wypad do Vézelay, zachwycającego stojącymi wzdłuż głównej ulicy średniowiecznymi domami i wspaniałą bazyliką Św. Magdaleny. Po minięciu Clamecy, z jego starymi gołębnikami, szlak dochodzi do skał w les Rochers de Saussois, które zachęcają, by spróbować sił we wspinaczce. W Colancelle barka pokonuje najpierw trzy wydrążone w skale tunele, a zaraz potem kompleks 16 śluz pomiędzy Sardy-les-Epiry a Baye. Kanał Nivernais przyciąga turystów nie tylko wspaniałymi krajobrazami, ale także kuchnią. Na szczególną uwagę miłośników dobrych win zasługuje rejon Chablis, słynący z najbardziej klasycznych i najlepszych na świecie białych win ze szczepu Chardonnay. Butelka tego trunku potrafi, jak przystało na prawdziwego burgunda, osiągnąć zawrotną cenę.

Canal de Briare

Port: Briare

Canal de Briare budowany w latach 1604-1642, którego powstanie było wspierane przez króla Henryka IV, należy do najstarszych sztucznych dróg wodnych we Francji. Warto jeszcze w samym Briare, skąd rozpoczyna się rejs, odwiedzić Dom Dwóch Żeglarzy (fr. Maison des Deux-Marins) – muzeum gromadzące pamiątki dotyczące historii floty rzecznej pływającej po Loarze i jej kanałach. Jeśli popłyniemy się w kierunku północnym, to w miasteczku Rogny możemy podziwiać – nie działające już co prawda – oryginalne śluzy z XVII wieku. Dalej dopłyniemy do miasteczka Montargis, w którego sercu kanał biegnie wzdłuż ulicy urzekających domów o murowano-drewnianej konstrukcji i dalej do Moret-sur-Loing, skąd pochodzi wybitny malarz-impresjonista Alfred Sisley.

Akwedukt Briare most Canal Lateral Loara Burgundia barka wakacje

Canal de Briare

Canal Lateral a la Loire

Port: Briare

Kierując trasę rejsu z bazy w Briare na południe, będziemy mieli okazję przepłynąć mostem nad Loarą projektu Gustawa Eiffle’a. Do kolejno mijanych atrakcyjnych turystycznie miejscowości należą La Charire-sur-Loire oraz Apremont-sur-Allier ze wspaniałym parkiem i wreszcie Nevers, byłej stolicy księstwa Nivernais. W Nevers, mieście, którego historia sięga 2000 lat, warto zabawić nieco dłużej. Do najbardziej znanych jego zabytków należą: katedra St. Cyr-et-Ste Juliette, pałac książęcy (XV-XVI w.), kościół St. Etienne (XI w.), kościół St. Pierre (XVII w.), łuk triumfalny (XVIII w.), pałac biskupi (XVIII w.). Mieszkańcy regionu szczególnie dumni są ze swoich gatunków białego wina Sancerre i Pouilly-fume, którymi delektują się z odrobiną sera koziego gatunku „bouchon” lub Crottin de Chavignol.

 

Canal Nivernais, Canal du Centre, Canal de Roanne a Dijon

Port: Dompierre-sur-Besbre

Baza Dompierre zlokalizowana jest niedaleko Loary – najbardziej znanej z francuskich rzek. Rozpoczynając rejs z tego miejsca można nacieszyć oczy widokiem wspaniałych zamków, klasztorów i miejscowości, których historia sięga średniowiecza. Kierując się na wschód dotrzemy do Digoin, gdzie imponującym akweduktem przepłyniemy nad Loarą. Za Digoin rozpoczyna się Kanał Centralny łączący rzeki: Loarę i Saône. Postój w Paray-le-Montial będzie okazją do odwiedzenia tamtejszej romańskiej bazyliki, w której architekturze łatwo zauważymy zapowiedź gotyku. Paray-le-Montial od wieków jest jednym z obowiązkowych punktów na trasie pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostella. Z Dompierre można także popłynąć na południe Kanałem Roanne. Liczne romańskie kościoły, których wieże widoczne są z pokładu barki, to nie lada gratka dla miłośników dawnej architektury. W Iguerande turyści mają okazję zwiedzić olejarnię, produkującą olej z orzechów i słonecznika, który trafia na stoły w najprzedniejszych restauracjach Francji. Kolejny kierunek, który można obrać z Dompierre to Kanał Nivernais, wzdłuż którego rozpościerają się czarujące krajobrazy. Barka płynie wśród winnic, zza których co jakiś czas wyłaniają się malownicze dachy wiosek. Po drodze, w Guetin, kanał przecina rzekę Allier przerzuconym nad nią akweduktem.

Burgundia Kanał Nivernais Bazois

Kanał Nivernais

Canal du Centre, rzeka Saone i La Seille

Porty: St-Leger-sur-Dheune / Macon

Rozpoczynając wędrówkę z bazy St-Leger-sur-Dheune, płyniemy Kanałem Centralnym, biegnącym wśród miasteczek przytulonych do zboczy pagórków. Ponad dachami zabudowań widać wieże kościołów. Kamienne murki przedzielają rzędy winorośli. Kanał przypomina tu wiejską drogę – poziom wody jest prawie równy z poziomem trawników mijanych domostw. Rejs Kanałem Centralnym to wyjątkowa atrakcja dla miłośników dobrego wina – kierując się na wschód, po lewej widzimy Cote d’Or, po prawej zaś Cote Chalonnaise – wzgórza, które pokrywają jedne z najsłynniejszych na świecie winnic. Panuje tam niezwykle łaskawy dla winorośli mikroklimat, a tradycja wytwarzania wina sięga początków naszej ery. Docieramy do Sanenay z XIII-wiecznym, otoczonym winnicami, kościołem St-Jean-de-Naroise. Następnie do Montrachet, które dało nazwę gatunkowi białego wina, oraz Rully, gdzie można odwiedzić średniowieczny zamek i jego piwnice z winami. Za Kanałem Centralnym szlak wpływa na rzekę Saonę.

Burgundia Saona barka

Rzeka Saone

Chalon, Tournus i Macon to leżące nad Saôną miasta o wspaniałej historii widocznej w licznych zabytkowych budowlach. Z Saony można odbić na wschód w rzekę Seille. Jest niezwykle malowniczą, czystą – nadającą się do kąpieli drogą wodną, wijącą się wśród pól i wzgórz. Mijane śluzy obsługuje się tam samodzielnie. Wędkarze znajdą tu karpie, szczupaki i pstrągi. Szlak Seille kończy się w Louhans, które słynie z racji wyśmienitego drobiu Bresse. Przespacerujmy się koniecznie piękną uliczką Main Rue, przy której stoją kamienice z XV wieku, wyjątkowe ze względu na niespotykaną nigdzie indziej liczbę arkad. Ruszając w rejs z Mâcon na południe, docieramy do Lyonu. Wzgórza Fourviere i Croix-Rousse na malowniczej wyspie Barbre tworzą naturalną bramę miasta. Starówka w Lyonie, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, urzeka kolorowymi, renesansowymi fasadami. Ciasne przejścia między budynkami „traboules” oraz lokalne restauracje, czyli „bouchon„, pozwalają odkryć niezwykły klimat tego miasta.

Trasy w regionie Burgundia

TypPrzebiegDniDługośćŚluzyMostyCzas
Briare • Châtillon-sur-Loire • St-Satur • Sancerre • Marseillesles-Aubigny • Briare
Długość: 154 km Śluzy: 30 Mosty: - Czas (dziennie): 4h 45min
7
+
154 km
30
-
4h 45min
Briare • Rogny • Châtillon-Coligny • Montargis • Briare
Długość: 104 km Śluzy: 62 Mosty: - Czas (dziennie): 4h 45min
7
+
104 km
62
-
4h 45min
Corbigny • Tannay • Clamecy • Châtel-Censoir • Corbigny
Długość: 108 km Śluzy: 62 Mosty: - Czas (dziennie): 4h 15min
7
+
108 km
62
-
4h 15min
Dompierre • Decize • Cercy • Châtillon-en-Bazois • Dompierre
Długość: 170 km Śluzy: 58 Mosty: - Czas (dziennie): 5h
7
+
170 km
58
-
5h
Dompierre • Digoin • Parayle-Monial • Roanne • Dompierre
Długość: 189 km Śluzy: 38 Mosty: - Czas (dziennie): 4h 45min
7
+
189 km
38
-
4h 45min
Zobacz wszystkie

Ciekawostki z regionu

Zamek Ancy le Franc widok na ogród

Pałac Ancy-Le-Franc w Burgundii

Pałac Ancy-Le-Franc w Burgundii stanowi doskonały przykład włoskiego renesansu. Idealna geometria budynku, harmonia fasad, elegancja, a wewnątrz imponująca kolekcja malowideł ściennych –...

zobacz więcej
Akwedukt Briare most Canal Lateral Loara Burgundia barka wakacje

Most kanałowy nad Loarą

Akwedukty krzyżują drogi wodne. Dzięki nim barki mogą płynąć mostem ponad rzeką. Do takich wyjątkowych miejsc należy most kanałowy w Briare.

zobacz więcej
Gęsi w porcie w Briare

Baza w Briare

Briare to bardzo ładna miejscowość zlokalizowana nad Loarą, niespełna 150 km od portu lotniczego Paris Orly. Baza Locaboat, w której można wynająć...

zobacz więcej
Dompierre-sur-Besbr port barka

Baza w Dompierre-sur-Besbre

Baza w Dompierre-sur-Besbre położona jest na obrzeżach miasteczka, w bocznym kanale odchodzącym od kanału Lateral. W bazie znajdziemy takie udogodnienia jak: prąd,...

zobacz więcej
Corbigny na kanale Nivernais

Baza w Corbigny

Baza w Corbigny położona jest bezpośrednio na kanale Nivernais, około 4 km od miasteczka Corbigny. W bazie, podobnie jak we wszystkich innych,...

zobacz więcej
Joigny nocą widok od strony rzeki

Co warto zobaczyć w Joigny

Eleganckie kamieniczki w Joigny, stłoczone nad brzegiem rzeki Yonne, dają świadectwo bogatej przeszłości miasta i zasobności jego mieszkańców. Warto zatrzymać się tutaj...

zobacz więcej
joigny widok z portu na miasto

Baza w Joigny

Joigny to jedna z naszych największych baz w Burgundii, malowniczo położona nad rzeką Yonne. Rejsy barkami prowadzą wśród zamków i okolicznych winnic,...

zobacz więcej

Ile kosztuje wynajęcie barki?

W regionie Burgundia możesz wynająć bez patentu poniższe jednostki.

Penichette 1107W

Penichette 1107WCena od 824 EUR / tydzień

Penichette 935W

Penichette 935WCena od 932 EUR / tydzień

Penichette 935

Penichette 935Cena od 932 EUR / tydzień

Penichette 1106FB

Penichette 1106FBCena od 1153 EUR / tydzień

Jak dojechać?

Joigny zobacz na mapie Google » +

lotnisko Paryż-Orly (138 km), lotnisko Paryż CDG (177 km)

stacja kolejowa Joigny (1 km)

Warszawa (1652 km)

Briare zobacz na mapie Google » +

lotnisko Paryż-Orly (150 km), lotnisko Paryż CDG (182 km)

stacja kolejowa Briare (500 m)

Warszawa (1746 km)

Corbigny zobacz na mapie Google » +

lotnisko Paryż-Orly (249 km), lotnisko Paryż CDG (291 km)

stacja kolejowa Clamecy (30 km), stacja kolejowa Nevers (60 km)

Warszawa (1710 km)

Dompierre-sur-Besbre zobacz na mapie Google » +

lotnisko Lyon (196 km)

stacja kolejowa Dompierre-Sept-Fons (3km), stacja kolejowa TGV Le Creusot-Montchanin (87 km)

Warszawa (1706 km)

St. Leger-sur-Dheune zobacz na mapie Google » +

lotnisko Lyon (166 km)

Stacja kolejowa St. leger (2 km), stacja kolejowa TGV Le Creusot-Montchanin (17 km)

Warszawa (1599 km)

Macon zobacz na mapie Google » +

lotnisko Lyon (100 km), lotnisko Geneva (152 km)

stacja kolejowa Macon TGV (4 km)

Warszawa (1651 km)

Cennik

Penichette 1107W4-7 os.od 824 EURZobacz barkę
Penichette 935W3-5 os.od 932 EURZobacz barkę
Penichette 9352-5 os.od 932 EURZobacz barkę
Penichette 1106FB4-7 os.od 1153 EURZobacz barkę
Penichette 950 Evolution2-4 os.od 1239 EURZobacz barkę
Penichette 1120 R4-6 os.od 1271 EURZobacz barkę
Penichette 1020FB4-5 os.od 1439 EURZobacz barkę
Linssen Grand Sturdy 34.94-6 os.od 1696 EURZobacz barkę
Penichette 1180 FB6-7 os.od 1801 EURZobacz barkę
Penichette 1260R6-10 os.od 1802 EURZobacz barkę
Penichette 1165FB6-7 os.od 1928 EURZobacz barkę
Penichette 1400FB8-10 os.od 2000 EURZobacz barkę
Europa 4002-4 os.od 2166 EURZobacz barkę
Penichette 1500 FB8-12 os.od 2516 EURZobacz barkę
ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS: