Gaskonia i Akwitania może pochwalić się aż 300 kilometrami szlaków wodnych dostępnych dla żeglugi barkami turystycznymi. Oprócz różnorodnych wspaniałych krajobrazów i zabytków z wielu minionych epok, region słynie z tradycji kulinarnych i doskonałych win, co czyni go niezwykle atrakcyjnym.
Rejsy tam i z powrotem możliwe są z bazy w Agen leżącej nad Canal Leteral a la Garonne. Natomiast w rejs one-way można udać się z Agen do miejscowości Valence leżącej nad rzeką Baise (rejsy one-way możliwe są w obie strony).
W samym Agen zachwycamy się mostem o długości 549 metrów i 23 łukach, na którym biegnie szlak żeglugowy. W Moissac koniecznie trzeba poświecić chwilę na odwiedzenie opactwa z XI wieku, które stanowi prawdziwy skarbiec sztuki średniowiecznej.
Odchodząca na północny-wschód od głównego szlaku Garonny niewielka rzeka Tarn poprowadzi nas na odcinku 12 kilometrów, wśród wspaniałych, zielonych widoków, do miejscowości St-Nicholas de la Grave. Płynąc na południe rzeką Baise w kierunku bazy w Valence można podziwiać Gaskonię z jej ufortyfikowanymi miasteczkami, łagodnymi wzgórzami i łąkami pełnymi kwiatów. Przed zakończeniem rejsu w Valence warto zatrzymać się w opactwie Flaran – perle sztuki zakonu Cystersów.
Urzekający scenerią szlak rzeki Lot, która odchodzi od Garonny w kierunku wschodnim mija średniowieczne miejscowości jak Clairac czy Castelmoron z przepięknymi domostwami o tradycyjnej szachulcowej konstrukcji (drewniany szkielet ścian wypełniony mieszaniną kamienia, słomy, gliny itp.). Płynąc dalej nie można nie zatrzymać się w „małej Wenecji”, czyli miasteczku Casseneuil, oraz Villeneuve-sur-Lot i Penne-d’Agenais, będących doskonałymi przykładami starych miasteczek o tradycyjnej zabudowie, gdzie historia miesza się z teraźniejszością.
Odwiedzając Gaskonię trzeba koniecznie skosztować armaniaku (armagnac) – to najstarszy z francuskich winiaków, którego tradycja sięga XIV wieku. Armaniak jest produkowany przez destylację białego wina w specjalnym destylatorze i wieloletnie leżakowanie w dębowych beczkach.