BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Rejs rzeką Lot

Długość trasy: 150 km   |   Czas: 4,5h dziennie   |   Liczba śluz: 34

Dzień 1Cahors - Mercues7 km1 śluza
Dzień 2Mercues - Caix19 km2 śluzy
Dzień 3Caix - Cahors - Lamagdelaine34 km6 śluz
Dzień 4Lamagdelaine - St. Géry14 km5 śluz
Dzień 5St. Gery - Saint Cirq Lapopie13 km3 śluzy
Dzień 6Saint Cirq Lapopie - Bouziès27 km8 śluz
Dzień 7Bouziès - Cahors30 km8-9 śluz

Zwróć uwagę, że nasza baza w Cahors położona jest w centralnym punkcie szlaku żeglownego rzeki Lot. Planując tygodniowy rejs możesz popłynąć trasą na zachód, aż do Luzech i z powrotem do Cahors. Albo wybrać trasę na wschód do miejscowości Saint-Cirq-Lapopie. My sugerujemy poniżej, popłynąć przez chwilę na zachód do miejscowości Caix, a następnie zawrócić i udać się do Saint-Cirq-Lapopie.

Odcinek rzeki Lot od Luzech do Cregols liczy 64 km i posiada 14 śluz. Śluzy otwarte są codziennie 30 min. przed wschodem słońca i 30 min. po zachodzie słońca, we wszystkie święta za wyjątkiem 1 listopada.

Na rzece Lot nie ma operatorów śluz. To oznacza, że wszystkie śluzy musisz obsłużyć samodzielnie. Wyjątek stanowi śluza Coty.  Obsługa śluz jest prosta, ale wymaga zaangażowania najlepiej trzech-czterech członków załogi. Z tego też powodu nie rekomendujemy tego regionu załogom dwuosobowym.

Dzień 1

Cahors - Mercues: 7 km / 1 śluza

Nasza propozycja zakłada, że po odebraniu barki, jeszcze tego samego dnia, udajesz się na zachód w kierunku miejscowości Mercues.

Najwyższym priorytetem Georgesa Vigourouxa, kiedy kupił Château de Mercuès w 1983 roku, była restrukturyzacja winnicy, zniszczonej przez zarazę. Szczególną cechą Château de Mercuès jest metoda uprawy winorośli, polegająca na znacznym zwiększeniu gęstości sadzenia.

Château de Mercuès oferuje wyjątkowe doznania – degustacja wina odbywa się w majestatycznej piwnicy zamku, przypominającej romańsko-bizantyjską katedrę. To idealne miejsce aby rozpocząć swoją przygodę z czarnymi winami z Cahors – produkowanymi ze szczepu Malbec.

W Château de Mercuès  mieści się również elegancka restauracja.

 

Dzień 2

Mercues - Caix: 19 km / 2 śluzy

Podróż rzeką Lot wśród słynnych winnic Cahors obfituje w liczne okazje do degustacji lokalnych szczepów. Polecam wizytę w Chateau de Parnac, w Chateau Armandiere, w Caillac (domaine de Lagrezette). Na lunch możesz zatrzymać się w Douelle,  cumując wzdłuż betonowej ściany ozdobionej grafiką lokalnego malarza Diedier Chamizo. Mural opowiada historię wina w Cahors i jest jednym z największych współczesnych murali – ma 800 m2.

Kontynuuj podróż, aby na noc zatrzymać się w Caix. Nie znajdziesz tu wielu sklepów, natomiast dzieci z pewnością ucieszą się z kąpieliska i niewielkiej plaży. Na smaczny posiłek zaprasza letnia restauracja Aux quatre vins. W lipcu i sierpniu organizowane są tu koncerty. W miasteczku bracia Lafon proponują darmową degustację swoich czerwonych i różowych win, a także likierów. Nie możesz tego przegapić.

2,5 km na południe od Caix, w otoczeniu winnic Cahors znajduje się miejscowość Luzech. To najdalej na zachód wysunięty punkt, do którego można dopłynąć barką z Cahros. Niegdyś była to galijska twierdza, obecnie jest starym, kamiennym miastem z bogatą przeszłością, nad którym góruje wieża starego zamku.

Tama widok na port Canalous

Tama na rzece Lot przed miejscowością Luzech. Wgłębi port Canalous Plaisance.

Aby docenić wyjątkowe położenie miasta najlepiej wspiąć się na pobliskie wzgórze drogą L’imperial. Rozpościera się stamtąd zachwycający widok na dolinę rzeki Lot oraz dachy Luzech. Wizyta na wzgórzu to również dobra okazja do odwiedzenia stanowiska archeologicznego, gdzie znajdują się pozostałości galijskiego miasta z V w p.n.e.

Kościół św. Piotra w Luzech

Kościół św. Piotra w Luzech

Jeśli w podróż barką zabraliśmy dzieci z pewnością spodoba im się wizyta w muzeum wiatraków Musee La Planete des Moulins.

Luzech warto odwiedzić w pierwszy weekend września, gdzie corocznie obchodzone jest hucznie święto miasta. Targ w każdą środę rano.

Park w Luzech

Park w centrum Luzech gdzie organizowany jest co środa lokalny targ.

W Luzech cumujemy do pomostów w porcie Les Canalous, niecały kilometr przed miastem.

Dzień 3

Caix - Cahors - Lamagdelaine: 34 km / 6 śluz

Most Valentre Cahors Rzeka Lot

Most Valentre Cahors Rzeka Lot

Położone w malowniczym zakolu rzeki Lot – Cahors, jest największym miastem na trasie naszego rejsu po Dolinie Lot. Historia miasta sięga czasów celtyckich. Okres największej prosperity i świetności przypadł na okres średniowiecza  –  od połowy XII do XIV wieku.  Z tego okresu pochodzą najważniejsze zabytki miasta m.in. mury obronne, pałace, amfiteatr rzymski, biblioteka miejska, zabytkowe domy czy prezbiterium katedry. Każde z nich posiada status: monument historique, co oznacza, że są szczególnie cenne dla narodowego dziedzictwa Francji.

Zwiedzając Cahors, na szczególną uwagę zasługuje most Velentre. To  niezwykły przykład średniowiecznej architektury obronnej i symbol miasta. Zbudowany w latach 1308-1378 został wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco. Posiada trzy warowne wieże oraz sześć przęseł. Najlepiej podziwiać go oczywiście z pokładu barki, ale przejście po nim również dostarcza wielu wrażeń.

Poranek na rzece Lot

Rzeka Lot widok z mostu Valentre

Odwiedzając Cahors warto wybrać się na okoliczne wzgórze Mont Saint-Cyr, z którego rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz wijącej się wokół niego rzeki Lot. Polecamy również spacer wąskimi uliczkami Starówki oraz wizytę w pięknej katedrze St. Etienne.

Do Cahors najlepiej przypłynąć w środę lub sobotę, gdy odbywa się tutaj tradycyjny, słynny w całym regionie Targ w Cahors. Bogaty wybór warzyw i owoców, ale również możliwość zakupu tekstyliów i elementów wystroju domu, spodoba się każdemu.

Cahors lokalny targ

Targ w Cahors

Koniecznie spróbuj wyśmienitej kuchni, z której słynie Cahors. Polecamy szczególnie: smażony na patelni pasztet z gęsiej wątróbki, Rocamadour – ser kozi, le croustilot – tradycyjny chleb czy brouillade (rodzaj omletu/jajecznicy) – tu podawany z aromatycznymi truflami. Dopełnieniem posiłku będą z pewnością znakomite, czerwone wina pochodzące z Cahors – dawniej określane jako „czarne wina” z Cahors.

Dzień 4

Lamagdelaine - St. Géry: 14 km / 5 śluz

Płynąc dalej w kierunku Saint Cirq Lapopie, wkraczasz we wspaniały krajobraz otoczony klifami. Masz dużą szansę na towarzystwo takich ptaków jak zimorodki lub czaple szare. Po drodze miniesz wioski Arcambal i Savanac.

Na lunch radzimy abyś zatrzymał się w Vers. To urocza, kamienna wioska otoczona bujną zielenią i licznymi, małymi  wodospadami. To właśnie tutaj łączą się wody rzeki Vers, wpadającej do rzeki Lot. Strumień Vers jest szczególnie popularny wśród wędkarzy, ze względu na bogactwo pstrąga.

Pomost dla barek znajduje się tuż przy ujściu rzeki Vers do Lot, niedaleko śluzy. Aby rozsmakować się w lokalnej kuchni polecamy restaurację La Truite Doree położoną nad rzeką Vers. Jeśli zechcesz tu wpaść w szczycie sezonu nie zapomnij o rezerwacji.

W Vers znajdziesz również galerię sztuki angielskich malarzy Sally i Jeffrey’a Stride’a. A zaraz za miastem znajdują się pozostałości starożytnego akweduktu. Kontynuuj swoją podróż aż do Saint Géry.

Rzeka Lot – klify koło Saint-Cirq Lapopie

Dzień 5

St. Gery - Saint Cirq Lapopie: 13 km / 3 śluzy

Saint Cirq Lapopie to niewielka, średniowieczna wioska zawieszona na 100 metrowym klifie nad rzeką Lot. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych miejscowości we Francji.

Cumując barką u podnóża klifu trzeba się trochę natrudzić, aby dotrzeć do wioski, ale widoki nagradzają nawet największy wysiłek. Radzimy zajrzeć po drodze do informacji turystycznej, aby pobrać plan miasta ze wszystkimi 13 zabytkami i nie zapomnieć o punkcie widokowym na szczycie klifu.

Saint-Cirq Lapopie słynie również z uprawy szafranu. To obok wina znakomity prezent z podróży.

Saint-Cirq Lapopie nad rzeką Lot

Dzień 6

Saint Cirq Lapopie - Bouziès: 27 km / 8 śluz

Będziesz mijać St. Martin Labouval i zamek Cénevières. Warto zapytać o wycieczkę z przewodnikiem i zwiedzić zamek u boku jednego z członków rodziny de Braquilanges. Noc możesz spędzić w Bouziès we wspaniałej scenerii, na przeciwko groty zwanej Château des Anglais.

Z Bouzies prowadzi malowniczy szlak pieszy wzdłuż rzeki Lot wydrążoną w skale ścieżką. Jeśli chciałbyś podziwiać rzekę z innej niż barka perspektywy, to z pewnością jest to dobra propozycja.

Dzień 7

Bouziès - Cahors: 30 km / 8-9 śluz

Ostatnią noc możesz spędzić przed mostem Valentré lub bezpośrednio w bazie Cahors.

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)