BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Carcassonne – perła Canal du Midi

Artykuł dotyczy rejsów barkami firmy Locaboat (Penichette, Europa oraz Linssen)
Fortyfikacje Carcassone stanowią symbol południowej Francji. Wpisane w 1997 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, przeżywają co roku turystyczne oblężenie. Widok zamkowych murów, baszt i umocnień pobudza wyobraźnie nie tylko miłośników średniowiecza.

Mury obronne twierdzy zostały wzniesione na wzgórzu, na prawym brzegu rzeki Aude. Rozciągają się na długości 3 km i mają status pomnika historii (Monument historique). W ich skład wchodzą dwie linie murów z 52 wieżami, bramy, barbakan oraz zamek (również otoczony fortyfikacjami). Całość robi imponujące wrażenie.

Kilka słów historii

Początki Carcassonne sięgają III wieku przed naszą erą. Zlokalizowana w strategicznym miejscu osada szybko nabrała znaczenia.  Złoty wiek Carcassonne (XI i XII wiek) przypadł na okres panowania dynastii Trencavel. W tym czasie miasto udzieliło schronienia licznym w tej części Francji Katarom. Wierzyli oni w prosty chrześcijanizm, odrzucali materializm i władze świecką Kościoła, a świat doczesny uważali za dzieło szatana. Uznani przez Watykan za heretyków, stali się celem krucjaty w 1209 roku. Po dwóch tygodniach oblężenia miasto zostało zdobyte, ród Trevancelów wygnany. Carcassonne trafiło we władanie króla Francji.

Obecny wygląd miasta od efekt wspólnych działań Jean-Pierre'a Cros-Mayrevieille, uczonego z Carcassonne oraz słynnego architekta Viollet-le-Duc. Uratowali oni Carcassonne przed rozbiórką murów. Za ich sprawą w 1844 roku nastąpiła całkowita renowacja fortyfikacji, przez niektórych uważana za zbyt doskonałą.

Carcassonne Cite Canal du Midi
Carcassonne w zachodzącym słońcu

Największe wydarzenia

W Carcassone co roku odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Na uwagę zasługuje szczególnie:

  • pokaz sztucznych ogni organizowany 14 lipca z okazji święta niepodległości
  • maraton, którego trasa biegnie przez fortyfikacje organizowany na początku października
  • pokazy średniowiecznych turniejów rycerskich na początku sierpnia
  • Festival de Carcassonne liczne koncerty, pokazy filmów i sztuk teatralnych odbywające się pod koniec czerwca i w lipcu

Informacje praktyczne

W samym centrum Carcassonne (blisko dworca) znajduje Port du Canal du Midi, oferujący wodę, prąd, sanitariaty i prysznice. 100 metrów od portu w Bastide Saint-Louis znajdziemy wiele sklepów, restauracji i barów. Lokalny targ odbywa się w każdy wtorek, czwartek i sobotę.

Najstarsza część miasta tzw Cité mieści się około 2 km od portu. Od połowy czerwca do końca października istnieje możliwość skorzystania z transportu busem.

Wejście za mury miasta jest bezpłatne, podobnie jak zwiedzanie wnętrza bazyliki. Za zwiedzanie zamku i okalających je murów trzeba zapłacić 9 Eur. Godziny otwarcia: styczeń-marzec, październik-grudzień - 9.30-17.00, kwiecień-wrzesień – 10.00-18.30.

Carcassonne Cite Canal du Midi
Widok na mury Cite w Carcassonne

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Posty w kategorii

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS:

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy katalog barkowy (język angielski)