Artykuł dotyczy rejsów barkami firmy Locaboat (Penichette, Europa oraz Linssen)
Wakacje na barce to coraz bardziej popularna w Polsce forma turystyki. Umożliwia zwiedzanie wyjątkowych zakątków Europy, z dala od wydeptanych tysiącami stóp szlaków i zatłoczonych kurortów. To spokojna wędrówka rzekami, kanałami i jeziorami w zgodzie z naturą.
Czym są wakacje na barce?
Zdarzyło Ci się kiedyś wynająć apartament lub dom na wakacje? Teraz w ten sam sposób możesz wynająć barkę - taki pływający, dobrze wyposażony i funkcjonalny dom na wodzie. Znajdziesz w nim wszystko co niezbędne, aby odbyć fascynujący rejs: wygodne i ogrzewane kabiny, łazienki z ciepłą wodą, kuchnię z piekarnikiem i lodówką.
Aby wynająć barkę turystyczną nie potrzebujesz żadnych uprawnień! Aby poczuć się pewnie za sterem, zanim wypłyniesz w rejs, odbędziesz krótkie szkolenie. Barka porusza się z prędkością 8-10 km/h, a manewry znacznie ułatwia ster strumieniowy. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Bez patentu czy to prawda?
Wynajmując barkę decydujesz kogo zabierzesz na pokład, jaką trasę wybierzesz, jak długo zdecydujesz się płynąć i gdzie zatrzymasz się na nocleg. My oczywiście sugerujemy trasę rejsu oraz polecamy największe atrakcje, ale jest to wyłącznie propozycja. Każdy rejs jest wyjątkowy, a wolność jaką daje pływanie barką sprawia, że są to zawsze udane wakacje.
Gdzie popłynąć w rejs?
Barki dostępne są w 5 krajach - Francja, Holandia, Niemcy, Włochy i Irlandia. Największy wybór barek jest we Francji gdzie możemy wybierać aż z 8 regionów.
Szlaki wodne prowadzą przez kanały, rzeki i jeziora, przez miasta o bogatej kulturze z wieloma zabytkami, jak również wśród lasów, łąk, zalesionych wzgórz i winnic. Każdy na pewno znajdzie region dopasowany do swoich wymagań. Aby zawęzić poszukiwania polecamy artykuł - Jaką trasę wybrać na pierwszy rejs barką.
Zazwyczaj port, w którym rozpoczynamy rejs jest również miejscem, do którego musimy wrócić. W niektórych regionach dostępna jest oferta rejsów one-way, gdzie mamy inny port zaokrętowania, a inny wyokrętowania. Rozwiązanie to wydaje się bardzo atrakcyjne, bo nie musimy pokonywać tej samej trasy dwa razy, jednak wiążą się z tym pewne "minusy", o których więcej tutaj: Rejsy one-way wady i zalety.

Termin i czas trwania rejsu
Nasze bazy otwarte są zazwyczaj od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wakacje na barce trwają zwykle tydzień lub dwa tygodnie, ale 10/11-dniowy (tzw. "długi tydzień") rejs także jest możliwy. Rejsy 4-dniowe (tzw. "krótki tydzień") są rzadkością.
Tydzień czarteru barki obejmuje 7 noclegów na barce. Zaokrętowanie i wyokrętowanie odbywa się w soboty, poniedziałki i piątki. Odbiór barki następuje najczęściej w godzinach 14:00 - 18:00, jego zwrot pomiędzy 8:00 a 9:00.

Wybór barki
Wszystkie barki – niezależnie od tego, którą wybierzesz – zostały zaprojektowane tak, by zapewnić załodze maksimum wygody.
Każda barka turystyczna posiada salon, wygodne koje, ogrzewanie, po pełnym wrażeń dniu można wziąć ciepły prysznic. Przestrzeń na barce jest z konieczności ograniczona, ale, jako że najważniejszym miejscem na pokładzie jest salon, konstruktorzy zadbali o to, by był on jasny i przestronny. Kabiny sypialne nie są duże, ale oprócz koi znajdują się w nich pojemne szafki, a czasem umywalka. Każdy członek załogi otrzymuje zestaw pościelowy, na który składają się poduszka, kołdra i prześcieradło oraz dwa ręczniki. Kuchnia wyposażona jest we wszystko, co niezbędne do przyrządzania posiłków: lodówkę, zlew, kuchenkę gazową z piekarnikiem, komplet garnków i kompletną zastawę stołową. Zainteresowanych szczegółowym wyposażeniem barki odsyłamy do artykułu: W co wyposażona jest barka.
Więcej informacji na temat konkretnych modeli barek znajdziesz na stronie Barki w Europie.

Cena wynajmu barki
Cena barki uzależniona jest od wielkości barki oraz od okresu, w którym chcemy ją wynająć. Małą barkę przed sezonem wynajmiemy za ok. 1000 Eur/tydzień. Za największą barkę w szczycie sezonu (przełom lipca i sierpnia) zapłacimy 4500 Eur/tydzień. Aby sprawdzić ceny barek wybierz: Cennik barek w Europie.
Cena za wynajem barki zawiera (poza wynajmem samej jednostki pływającej): gaz do kuchenki, oraz gaz potrzebny do ogrzewania, prezentację barki wraz ze szkoleniem, udostępnienie poradnika po trasie oraz zapewnienie serwisu technicznego przez 7 dni w tygodniu. W cenie wynajmu zawarte jest również OC i CASCO barki.
Cena nie zawiera: kosztów sprzątania barki po rejsie, kosztów zużytego paliwa, opłat portowych i opłat bieżących. Zapoznaj się z informacją na temat obowiązkowych i opcjonalnych opłat dodatkowych z artykułu: Koszty dodatkowe w Europie.

Jak wygląda przejęcie barki
Udzielamy dokładnych instrukcji w jaki sposób można dostać się do bazy, biorąc pod uwagę różne środki transportu. Formalności w bazie ograniczają się do:
- dokonania obowiązkowych opłat,
- uzyskania szczegółowych informacji dotyczących trasy rejsu,
- poznania barki oraz odbycia szkolenia praktycznego z manewrowania barką
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Przejęcie barki.

Nawigacja i śluzowanie
Liczba dni potrzebnych do pokonania proponowanych przez nas tras rejsu została określona przy założeniu, że dziennie pływamy około 4-5 godzin z bezpieczną prędkością do 10 km/godz. Kalkulacja ta nie obejmuje czasu potrzebne na pokonywania śluz. Zwróćmy na to szczególną uwagę, jeśli planujemy rejs w okresie wakacyjnym po Canal du Midi.
Prowadzenie barki nie jest trudne i nie wymaga szczególnych umiejętności. Warto jednak przed rejsem, przynajmniej teoretycznie, zapoznać się najczęstszymi manewrami: cumowaniem, kotwiczeniem, zawracaniem. W tym celu przygotowaliśmy artykuł: Manewrowanie barką? to proste!.
Przejścia przez śluzy należą do najbardziej ekscytujących momentów rejsu barką. Śluzy są zwykle obsługiwane od 9:00 do 19:00 z godzinną przerwą na lunch.
We Francji śluzy mogą być zamknięte podczas ważnych świąt (1 maja, 14 lipca, 1 października), ale zwykle otwarte w niedzielę i w Wielkanoc. Na szlakach w Andegawenii, Bretanii, Camarque, na rzekach Charente, Lot, Basie, Somma i Seille są one czynne non stop.
Śluzy mają przeważnie własną obsługę, jednak niektóre z nich trzeba obsługiwać samodzielnie (np. wszystkie na rzekach: Lot i Charente).
Zarówno śluzy, jak i drogi wodne wymagają czasami napraw, dlatego - głównie poza letnim sezonem żeglugowym - mogą być zamknięte. Dokładne daty ich wyłączenia z eksploatacji ogłaszane są zazwyczaj w marcu. Przed rejsem radzimy sprawdzić, czy realizacja wybranej przez Państwa trasy będzie możliwa.
Więcej informacji w artykule: ABC śluzowania.

Bezpieczeństwo na barce
Barki turystyczne wyposażono w środki ratunkowe. Wszystkie barki są skonstruowane tak, by ograniczyć do minimum jakiekolwiek niebezpieczeństwo związane z pływaniem: pokłady są płaskie i otoczone barierkami. Kształt kadłuba i charakter odwiedzanych tras sprawiają, że podczas płynięcia nie „buja” i dlatego pływanie jest bardzo bezpieczne.
Jeżeli na pokładzie znajduje się dziecko, ma ono obowiązek noszenia dostosowanej do jego wzrostu kamizelki asekuracyjnej, którą należy zamówić przed zaokrętowaniem.
Barki poruszają się z niewielką, bezpieczną prędkością 8 km/godz na kanałach i 10 km/godz na rzekach.
Zapoznaj się również z: Bezpieczeństwo na barce 10 podstawowych zasad.

Jak dokonać rezerwacji barki
Aby dokonać rezerwacji powinieneś określić:
- datę rozpoczęcia i długość rejsu
- rejon pływania
- rodzaj rejsu: "tam i z powrotem" lub "One-way"
- miejsce zaokrętowania i wyokrętowania
- typ barki lub jej wielkość (liczba łóżek lub liczba kabin).
Rezerwacji barki możesz dokonać samodzielnie korzystając z naszej wyszukiwarki na stronie.
Możesz również skontaktować się z nami - postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania, sprawdzimy dostępność barek i doradzić w wyborze. Na życzenie dokonamy 4-dniowej wstępnej rezerwacji. Jej potwierdzenie nastąpi po wpłaceniu I raty w wysokości 40% ceny; pozostała część jest płatna najpóźniej na siedem tygodni przed zaokrętowaniem. Płatność dokonywana jest w EUR bezpośrednio na wskazane przez nas konto firmy Locaboat.
